Jump to content
Sign in to follow this  
Guest sonsuz

Acil Bir Konu da Bilgiye Ihtiyacim Var

Recommended Posts

İçki içkidir şarabı viskisi birası siz böle düşünenler kendilerinizi kandırmaya devam edebilirsiniz bence bir sakıncası yoktur, fetva vermek benim hadimi aşar bu arada sayın mod arkadaşım, doğruyu söliyelim isteyen uyar istemeyen uymaz yol bellidir kuran da her şey yazılmıştır ama anlayana tabi.

--------------------

Birazda mizahi olarak anlatmaya çalışayımki anlayabilesiniz işin özünü tabi hoş siz bunada kulp bulursunuz ;) olsun bundanda ders çıkarmak ehli olmayanların anlaması içindir.

Bal

Evet mutlu bir aile yaşarmış vakitlerden birinde.. Bir tane de çocukları varmış.. Epey bir süredir bu aile

oğullarının sürekli bal yemesinden şikayetçilermiş.. Bir gün Hanım demiş ki;

-Al bu çocuğu falan Hocaya götür.. Nasihat etsin, okusun, dua etsin, bu böyle olmaz..

Adam razı olmuş ve oğluyla birlikte varıp anlatmışlar dertlerini, duası makbul pek muhterem O Hocaya..

O Gönül ehli, az hüzünlü ve buruk demiş ki;

-Siz şimdi götürün bu yavruyu, tam 40 gün sonra getirin..

Tabii adam şaşırmış çok, yâni edeceği bir dua, neden 40 gün bekletir ki diye düşünse de “hikmetinden suâl olunmaz” diyerek dönmüş..

Tam 40 gün sabırla beklemiş.. Tabii bu arada çocuk bal yemeye devam ediyormuş hırsla..

Varıp çalmışlar kapısını o mübareğin.. Buyur edilmişler.. Ve mütebessim nur yüzüyle gelmiş, çocuğun yüzünü

avuçları arasına almış, gözlerinin içine bakarak;

-Yavrum! Bundan sonra sakın fazla bal yeme!..

O kadar.....

E şimdi adam tam 40 gün beklemiş, zannediyor ki uzun bir seans(!) olacak fakat 1 cümleyle bitti.. Dayanamamış;

-Efendi Hazretleri, şu bir cümleyi deyivermek için mi bizi 40 gün beklettiniz.. O zaman söyleseydiniz ya..

Muhterem Zat;

-O zaman söyleseydim, TESİRİ OLMAZDI Kİ.. Çünkü ben senelerdir, hergün bir miktar bal yerim.. Kendim bal yerken,

başkasına “yeme” desem tesiri olur mu hiç duamın?..

Ve bilirim ki, vücûda giren her lokma can olur, kan olur.. Ve vücuttan tam olarak tasfiyesi 40 gün sürer..

İşte ben, bu 40 gün içinde hiç bal yemedim.. Ki, duam tesirli olsun..

Gerçekten... O kapıdan çıktıktan sonra çocuk bir daha bal yemez..

Hiç düşündünüz mü neden acaba?..

Vücûda giren her bir lokma kan olur, hücre olur, karaciğerde bir kısmı depo edilir..

- Lütfen arkadaşlar aramızda doktor varsa veya bu konuda geniş bilgisi olan bizi aydınlatsın ilmî olarak-

Evet diyelim bugün bir tane erik yedin, işye o erik, 40 gün sonra vücudundan çıkacak ancak..

İşte o yüzden haram bir lokma yiyenin kırk gün duası kabul olmuyor..

şarap içki viski bira adını siz koyun her ne ise hepsi aynı kapıya cıkar haram kılınan her şey için bu geçerlidir.

Hadi yapın şimdi yorumlarınız.Analayan arif olur anlamayan yazar durur.

Esen kalın.

tek kelimeyle o kadar guzel anlatmışsınızki.işte olay budur.ancak böyle anlatılabilirdi.

bazı inançlara göre alkol günah sayılmaz ki benim inancımda sayılmıyor :rofl: ama dinin islamsa evet alkolün her türlüsü günahtır ve sende günah işliyorsun üstüne üstlük bir de dua ediyorsun ki bu daha büyük günah..

Guest Kuzey
bazı inançlara göre alkol günah sayılmaz ki benim inancımda sayılmıyor :rofl: ama dinin islamsa evet alkolün her türlüsü günahtır ve sende günah işliyorsun üstüne üstlük bir de dua ediyorsun ki bu daha büyük günah..

oooo iyiymiş. başka neler günah syılmıyor bi anlatsan:rofl:

Guest Omar

Şuuru açık olan herkes dua edebilir; bu kul ile Allah arasında olan bir rabıta zaten.

Günahlar sadece kişiyi bağlar; kimse Allah adına fetva verme yetkisine sahip değildir :thumbsup:

Guest the none

Sevgili vireles emeğine sağlık konuyu toparlamışsın sanırım. katılıyorum !

Guest wireles

Rica ederim amaç bilmeyenleri bilgilendirmek bazıları için bilgi öğrenmek fetva sayılsada.

Guest cimen
İçki içkidir şarabı viskisi birası siz böle düşünenler kendilerinizi kandırmaya devam edebilirsiniz bence bir sakıncası yoktur, fetva vermek benim hadimi aşar bu arada sayın mod arkadaşım, doğruyu söliyelim isteyen uyar istemeyen uymaz yol bellidir kuran da her şey yazılmıştır ama anlayana tabi.

--------------------

Birazda mizahi olarak anlatmaya çalışayımki anlayabilesiniz işin özünü tabi hoş siz bunada kulp bulursunuz ;) olsun bundanda ders çıkarmak ehli olmayanların anlaması içindir.

Bal

Evet mutlu bir aile yaşarmış vakitlerden birinde.. Bir tane de çocukları varmış.. Epey bir süredir bu aile

oğullarının sürekli bal yemesinden şikayetçilermiş.. Bir gün Hanım demiş ki;

-Al bu çocuğu falan Hocaya götür.. Nasihat etsin, okusun, dua etsin, bu böyle olmaz..

Adam razı olmuş ve oğluyla birlikte varıp anlatmışlar dertlerini, duası makbul pek muhterem O Hocaya..

O Gönül ehli, az hüzünlü ve buruk demiş ki;

-Siz şimdi götürün bu yavruyu, tam 40 gün sonra getirin..

Tabii adam şaşırmış çok, yâni edeceği bir dua, neden 40 gün bekletir ki diye düşünse de “hikmetinden suâl olunmaz” diyerek dönmüş..

Tam 40 gün sabırla beklemiş.. Tabii bu arada çocuk bal yemeye devam ediyormuş hırsla..

Varıp çalmışlar kapısını o mübareğin.. Buyur edilmişler.. Ve mütebessim nur yüzüyle gelmiş, çocuğun yüzünü

avuçları arasına almış, gözlerinin içine bakarak;

-Yavrum! Bundan sonra sakın fazla bal yeme!..

O kadar.....

E şimdi adam tam 40 gün beklemiş, zannediyor ki uzun bir seans(!) olacak fakat 1 cümleyle bitti.. Dayanamamış;

-Efendi Hazretleri, şu bir cümleyi deyivermek için mi bizi 40 gün beklettiniz.. O zaman söyleseydiniz ya..

Muhterem Zat;

-O zaman söyleseydim, TESİRİ OLMAZDI Kİ.. Çünkü ben senelerdir, hergün bir miktar bal yerim.. Kendim bal yerken,

başkasına “yeme” desem tesiri olur mu hiç duamın?..

Ve bilirim ki, vücûda giren her lokma can olur, kan olur.. Ve vücuttan tam olarak tasfiyesi 40 gün sürer..

İşte ben, bu 40 gün içinde hiç bal yemedim.. Ki, duam tesirli olsun..

Gerçekten... O kapıdan çıktıktan sonra çocuk bir daha bal yemez..

Hiç düşündünüz mü neden acaba?..

Vücûda giren her bir lokma kan olur, hücre olur, karaciğerde bir kısmı depo edilir..

- Lütfen arkadaşlar aramızda doktor varsa veya bu konuda geniş bilgisi olan bizi aydınlatsın ilmî olarak-

Evet diyelim bugün bir tane erik yedin, işye o erik, 40 gün sonra vücudundan çıkacak ancak..

İşte o yüzden haram bir lokma yiyenin kırk gün duası kabul olmuyor..

şarap içki viski bira adını siz koyun her ne ise hepsi aynı kapıya cıkar haram kılınan her şey için bu geçerlidir.

Hadi yapın şimdi yorumlarınız.Analayan arif olur anlamayan yazar durur.

Esen kalın.

cok güzel anlatmissin arkadasim anlayana tabi

ben 40 gün kabul olmayacağına inanmıyorum. benim bildiğim kişi kendinde ise abdest alıp tevbe edip namazını kılabilir. dua da edebilir. Allahla onun arasında. şimdi bu arkadaş bunu yapacakken onun yapmasına mani oldunuz. peki bu doğru mu?

bende deryaya katılıyorum eğerki pişman oldysan ve bir daha içmek istemiyorsan abdestini al tövbe namazını kıl allahaa duanı et önemli olan niyetdir allah içten edilen duayı geri çevirmez

peki bişey sorcam,şimdi aslında kolada bile çok çok az miktarda da olsa alkol varmış

yani belli bi oran varmış bi içeceğin alkollü içkiler tebliğinde alkolü sayılması için yüzde 4mü 5mi ne sanırım. onun altında alkol barındıran içecekler alkolsüz sayılıyormuş. tabi benim bu dediğim kanuni, birşey. sonuçta artık biliyorum ki çokaz miktarda da olsa kanunen alkolsüz de sayılsa kolada da alkol varmış. oranın-mi,ktarın bu kadar az olması farketmez değil mi,az da olsa gene alkol almış mı sayılcaz?