Jump to content
Sign in to follow this  
Guest sonsuz

Acil Bir Konu da Bilgiye Ihtiyacim Var

Recommended Posts

Guest wireles
ben 40 gün kabul olmayacağına inanmıyorum. benim bildiğim kişi kendinde ise abdest alıp tevbe edip namazını kılabilir. dua da edebilir. Allahla onun arasında. şimdi bu arkadaş bunu yapacakken onun yapmasına mani oldunuz. peki bu doğru mu?

İnanmayabilirsiniz bu sizin nasıl bir bilgi aldıgınız la ilgilidir sanırım yazılan yazıyıda anlamış değilsinizki bu mesajı yazmışınız, ben yapılan yanlışın bilginin yanlışlıgına ışık tutmaya sizinde anlamaya çalışmanızı sağlamak için örnekledim konuyu bundada bilimi ışık tutarak göstremeye calıştım, ve yaptıgımın doğru olduğunu biliyorum, siz acaba hem içki içip hem kendinde olmakla, abdeste alırım namazda kılarım duamda kabul olur demekle acaba kendiniz ağzınızdan çıkanı kulagınızın duyup beyninizin bunu idrak ettiğini söliyerek , islamın getirdigi yazakları çiyneyip sonrada insanların aklını karıştırmak ? 2 leme sokmakla nasıl bir günaha girdiğinizi bir araştırın bence şartlar var farzlar var kural var usul var kaide var günah var yasak var nerde kaldı kabul? Allah bilir doğrusunu ben değil tabi, ama siz bunları bilinçli yapıp sonrada kabul eder kul ile allah arasına kimse giremez asıl olan niyettir derseniz kusura bakmayın kardeşim siz sadece kendinizi kandırmaktan öteye gidemezsiniz.

--------------------

Şuuru açık olan herkes dua edebilir; bu kul ile Allah arasında olan bir rabıta zaten.

Günahlar sadece kişiyi bağlar; kimse Allah adına fetva verme yetkisine sahip değildir :thumbsup:

Dua edebilir ama burtda edemez diye konuşmuoruz , kabul olmazı konuşurken neden kabul olamıyacagını açıklıyoruz fetva vermek benim haddim degil sölemiştim, ama anlamamak sanırım işinize geldigi gibi davranmak istemek sizin önemli ise duanızın kabul olması bizim karışma gibi bir niyetimiz olamaz, biz yolu gösteririz terçih sizindir.Cezada size dönecektir.

--------------------

bazı inançlara göre alkol günah sayılmaz ki benim inancımda sayılmıyor :rofl: ama dinin islamsa evet alkolün her türlüsü günahtır ve sende günah işliyorsun üstüne üstlük bir de dua ediyorsun ki bu daha büyük günah..

Bazı inanclara göre öle olabilir , burda sizin işiniz nedir peki.?

--------------------

bende deryaya katılıyorum eğerki pişman oldysan ve bir daha içmek istemiyorsan abdestini al tövbe namazını kıl allahaa duanı et önemli olan niyetdir allah içten edilen duayı geri çevirmez

Evet canım olay odur gercekten bilmiyorsan ve artık içmeyeceksen tövbe etmişsen bu gene 40 gün sonra eğer sen 40 gün içinde bunu tekrarlamazsan içmez sözünde durursan vücudundan bunu 40 gün sonra atmış isen duan kabul olunur yazıyı tekrar okuyum manasını anlamanı öneririm.Sen eger gönülden tövbeye gelmiş isen zayen Allah bunu bilir ve duan kabul olur.

Guest KAH!N

40 gün duası kabul olmaz mı

40 günde namaz sayılmaz dimi

e bu adam bidaha heves edermi kolay kolay ?

"sarhoş halde namaz dua kabul olmaz içkili ama sarhoş değilken ki halde tam bi bilgim yok ama 40 gün bi saçmalık. bu adam içti sonra pişman oldu tövbe etti diyelim ki 40 gün beklemesini isteyenler cevap wersin bu adam dinden mi çıktı ? müslüman değil mi ? tevbesinide mi kabul etmeyeceksiniz ?"

saçmalıyorsunuz...

Guest wireles
40 gün duası kabul olmaz mı

40 günde namaz sayılmaz dimi

e bu adam bidaha heves edermi kolay kolay ?

"sarhoş halde namaz dua kabul olmaz içkili ama sarhoş değilken ki halde tam bi bilgim yok ama 40 gün bi saçmalık. bu adam içti sonra pişman oldu tövbe etti diyelim ki 40 gün beklemesini isteyenler cevap wersin bu adam dinden mi çıktı ? müslüman değil mi ? tevbesinide mi kabul etmeyeceksiniz ?"

saçmalıyorsunuz...

Konuyu başka yönlere taşımayalım lütfen.

Yazdıgın soruların cevapları yukarda yazılı dikkatlice okuyun 4 .cü mesajda açeleçi olmayın.Anlamak ta erdemliktir.

Senin için geçerli degil bu kahin.Sen kafana göre takılabilirsin.Alttaki resmi küçültürsen iyi olur.

Guest Göktürk
sımdı soyle de bı durum var ben ara ara alkol alıyorum meraklısı da degılım cok

gaflete geldımm ıctım keske ıcmeseydım

ben dıyorum sımdı boy abdestı alsam sonra tovbe etsem sonra yıne okumalarıma baslasam

kendımı kotu hıssetcem sımdı dualarımı yapmadıgımda

bıde yanlıs bısıde yapmak ıstemıyorum :(

Sarhos olanin,yani ne dedigini bilmeyenin duasi kabul edilmez.

yani kendinde isen dua edebilirsin.

Abdesti almana da lüzum yok..

Cünkü Boy abdesti Icki icenler icin degildir.

Duani et kardesim..

Allah Kabul etsin..

--------------------

Allah ile olan konusmalarimiza dua deriz.

Allah a yakaririz sikayetlerimizi dileklerimizi arz ederiz.

Icki haramdir.

Icilmesi de günahtir.

Dua ya en cok ihtiyaci olan da günahi isleyendir.

Allah tevbe eden kullarini sever.

Suuru acik ne dedigini bilen insan icin tavbe kapisi her halde ve her zaman aciktir.

Duayi engelliyenlerden olmayin..

Guest wireles

Konu duadan açıldı sorular başka taraflara kayıyor malesef ,

İçki içen kırk gün namaz kılmamalı mı oldu bunu da açıklığa kavuşturmaya çalışayım, bakalım arkasından ne gelecek,

Sahîh olmakla kabûl olmak ayrı şeydir. Her çeşit günâhı işleyen kimsenin kıldığı namaz sahîh olabilir; fakat kabûl olmaz.Yani âhırette ona, “Niçin namaz kılmadın?” diye suâl edilmez. Şartlarına uygun kılmışsa, namaz borcundan ve namaz kılmamak gibi büyük günâhtan kurtulur. Fakat namazdan hâsıl olacak büyük sevâba kavuşamaz. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: (Duânın kabûl olması için helâl ye! Bir lokma harâm yiyenin, kırk gün ibâdetleri kabûl olmaz.) [Taberânî] (On dirhemlik elbisenin bir dirhemlik kısmı harâm kazançtan gelse, o elbise ile kılınan namaz kabûl olmaz.) [İ.Ahmed]

(Şarap içenin namazı kırk gün kabûl olmaz.) [Hâkim] (Bu hadislerde tevil ediliyor, duaları kabul edilmez, diye. )

Sarhoş iken kılınan namazlar sahîh olsa da, kabûl olmaz, yani sevâbı olmaz. Tekrar edelim, (Namazı kabûl olmaz) demek, namazı boşa gider demek değildir. Namaz borcundan kurtulur, fakat namaza ait büyük sevâbdan mahrûm kalır. Namaza devam ederse, günâhları bırakması kolaylaşır. Şu hâlde içki içen de namaza devam etmelidir. Hz.Mûsâ Tûr-i Sînâ’ya giderken, yolda, namaz kılıp ağlayarak duâ eden bir zâta rastlar. Münâcâtında mezkûr zâtın affı için duâ edince, cenâb-ı Hak, (Yâ Mûsâ, o zâtın namazını ve duâsını kabûl etmem. Zîrâ, giymiş olduğu elbisenin bedelinde harâm vardır) buyurur. (İslâm Ahlâkı) İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki: Bir ibâdetin ilmini öğrenmeyenin, şartlarını bilmeyenin, yaptığı ibâdet, ihlâs ile yapılmış olsa da, sahîh olmaz. Hiç yapmamış gibi, Cehennemde yanar. Şartlarını bilerek ve gözeterek yapanın, ibâdeti sahîh olur. Cehennem azâbından kurtulur. Fakat, ihlâs ile yapmadı ise, bu ibâdeti ve hiçbir iyiliği kabûl olmaz. Sevâb kazanmaz. İlim ve ihlâs ile yapılmayan ibâdetin faydası olmaz.

Bunları doğru algılayalımki bir biri içine girmesin, konular bilerek bunları yapmak ayrı bir şeydir bilmeden haberi olmadan bunları yapmak ayrıdır.

İslamı kendi istediklerimiz gibi değil , islamın bize gösterdiği şartlara uyarak yapalımki doğru yolda ilerlemeye Allah bizi nasip eylesin, bu aynen elinizin altında son sistem model bir araba var aradıgınız her şeyi olan (Kuranı Kerim) içine biniyorsunuz ki direksiyonu yok (İslamın şartlarına uyarak yaşamak Namaz kılmak saf arınmış olmak) direksiyon yoksa bu araba yol almaz ve hayatınız bir saga bir sola yalpalayarak gider.Sanırım anlatmak istediğim mesajı anlamışınızdır anlamayanlar için.

wireles kardeşim sen çok yaşa ALLAH umduklarına nail eylesin seni korktuklarından emin eylesin seni   millet içip içip minareye kılıf arıyorlar sonrada ALLAH ile kul arasına kimse giremezmiş giremiyorduda o kadar peygamber niye geldi o kadar kitap ve sahife niye geldi herkez kendi dinine inanıyor islama degil