Jump to content
gümüs1500428311

Sapıklık Mı Yoksa Hastalık Mı? Kuran-i Kerim - Psikolog - Din Adamları

Recommended Posts

Allah'ın anlattığı ölçüde bir hayat yaşanırsa hiç bir akıl hastalığı dokunmaz inşallah.

öyle. ama insanız. en dinibütün olanımızın bile hayatı bazen canlı kabus haline dönüşüyor.

ama bazen de insan elinde olmadan psikolojik anlamda rahatsızlanabiliyor.

şizofreni ise beynin her iki lobunun birbirinden bağımsız çalışması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

kaniti nedir?

evet din akili gerektirir süphe yok, fakat eger bi insan ne yiyeceginden tut nerde gezeceginden, hangi kiyafetin kendine yakisacagindan, korktugu insana baska, kormadigi insani daha cabuk inciten, hatta bicok oturup kalkip konusabilen bi insanin dini yükümlügü vardir. tamamen akli dengesinin gitmesi hali bambaska...

bakiyosun adam evli barkli, is ve cevresi var, ama sizofreni hastaligim var diyor..bunlar cok tehlikeli isler..

bakiyosun sana bagiran cagiran ,,sizofreni hastasi´´bi insan eger polis araya giriyorsa birden kuzu oluyor..

kendim yasadim, babami is yerinde calisirken, ,,sizofreni hastasi´´olan kaynim tehdit ediyor, babasi zaten yillardir bu yüzden calismiyor, bi beni bu babami bi kocami..ben sustum, anladim bunlar konusalarak olacak is degil, ben polise gittim, durumu bildirdim..

a bide ne görürsem iyi, polisin bi telefonu yetti, herkes oturdu sessizlik olustu birden...

yani ORDA böyle SURDA söyle, ONUNLA ike böyle SENINLE ike söyle ise..

demekki kontrolu var üzerinde..

Şizofreni ciddi bir rahatsızlıktır ve heyet raporuyla sabitlenerek tedaviye başlanır, tedavi uzun sürüyor, ağır ilaç kullanılıyor..

Lütfen bilip bilmeden şiizofreni hakkında genellemeler yapılmasın..

Guest Bahamut

Allah, kendisine yönelen bir kulun akli ve kalbi kontrolünü mahlukatın eline bırakmaz.

Cani yanan hasta masta demiyor, mahkemelerde hakkini ariyor..

cani yanmayan iste hasta onlar diyor...

misal daha yeni eltisinin cocugunu öldürüp sobada kemiklerini yakmaya calisan kadin

simdi bu hapse atiliyor, eger zengin falan olsaydi ozaman onda sizofreni var denirdi..

cünkü yaptigi olay nedendir diye bakinca anliyor insan,..kendi cocugu olmuyor..bundan dolayi önce bunalim, depresyon ne dersen de artik, sonra takinti, sonrada artik olumlu düsünemem, olumsuz düsünceler, ve sonra önce kendini suclama kendine yönelik nefret, daha sonrada ufacik bebe..

YANI ARTIK SEYTAN nerde bunu bilelim, seytanin acelesi yok, seytan en cok cok üzüldügün ve asiri travma gecirdigin an vucüd direnci düsen insana gelir, yavas yavas isler,

Insanda olupta seytanda olmayan bu yüzden bu kadim savas zaten INSANA IRADE verilmesidir.

seytanin bizim malimizda, masadimizda gözü yok, IRADEMIZDE

ve cok sinsi olmakla birlikte cok sabirli haraket eder..

buyüzden Peygamberimiz ,,Sarhosluk bütün kötülügün anasidir´´demis

Allah ,, Sarhoslarin yüzüne bakmiyacag´´

Iradeyi kaptirmis bi insanin sonu hüsran olacagi belli degilmi.

birde biz din akil gerektirir diyoruz. Bizim din atinda anladigimiz ne, sadece dini vasiflarmi? oruc, namaz,zekat...

Gel gelelim, bunlari yapan ama bi sürü sizofren insan var. cok cabuk küfür edip iftira atabiliyorlar, fitne cikarabiliyorlar..

Din aslinda bi insanin bütünün günün hangi ve nasil sekilde, her hayat alaninin icinde en makbul cerceveyi koymasidir. bundan saparsan ister namaz kil ister, oruc tut..

maalesef namaz kilmamninda niyeti cok önemlidir, orucunda..bunlar Allahí tevekkül ettirmiyorsa, ve yapacagin kötülüklerden alikoymuyorsa ozaman, hasa bu insanin ,,kalbinde´´bi sorun vardir..

Cani yanan hasta masta demiyor, mahkemelerde hakkini ariyor..

cani yanmayan iste hasta onlar diyor...

misal daha yeni eltisinin cocugunu öldürüp sobada kemiklerini yakmaya calisan kadin

simdi bu hapse atiliyor, eger zengin falan olsaydi ozaman onda sizofreni var denirdi..

cünkü yaptigi olay nedendir diye bakinca anliyor insan,..kendi cocugu olmuyor..bundan dolayi önce bunalim, depresyon ne dersen de artik, sonra takinti, sonrada artik olumlu düsünemem, olumsuz düsünceler, ve sonra önce kendini suclama kendine yönelik nefret, daha sonrada ufacik bebe..

YANI ARTIK SEYTAN nerde bunu bilelim, seytanin acelesi yok, seytan en cok cok üzüldügün ve asiri travma gecirdigin an vucüd direnci düsen insana gelir, yavas yavas isler,

Insanda olupta seytanda olmayan bu yüzden bu kadim savas zaten INSANA IRADE verilmesidir.

seytanin bizim malimizda, masadimizda gözü yok, IRADEMIZDE

ve cok sinsi olmakla birlikte cok sabirli haraket eder..

buyüzden Peygamberimiz ,,Sarhosluk bütün kötülügün anasidir´´demis

Allah ,, Sarhoslarin yüzüne bakmiyacag´´

Iradeyi kaptirmis bi insanin sonu hüsran olacagi belli degilmi.

birde biz din akil gerektirir diyoruz. Bizim din atinda anladigimiz ne, sadece dini vasiflarmi? oruc, namaz,zekat...

Gel gelelim, bunlari yapan ama bi sürü sizofren insan var. cok cabuk küfür edip iftira atabiliyorlar, fitne cikarabiliyorlar..

Din aslinda bi insanin bütünün günün hangi ve nasil sekilde, her hayat alaninin icinde en makbul cerceveyi koymasidir. bundan saparsan ister namaz kil ister, oruc tut..

maalesef namaz kilmamninda niyeti cok önemlidir, orucunda..bunlar Allahí tevekkül ettirmiyorsa, ve yapacagin kötülüklerden alikoymuyorsa ozaman, hasa bu insanin ,,kalbinde´´bi sorun vardir..

Bunlar sizin fikirlriniz mi yoksa bir yerlerden alıntı mı, alıntıysa kaynak nedir?

eger dokunmuss ise, cocukluk travmalarindan dolayi, yasadigi agir siddetli kaygili düsünceler icin, bi agir travma sonucu, ozaman bu insanlarimiza yardimci olmaliyiz.

benim söylemek istedigim bu insanlari dislamak degil, entegre etmek, yardimci olmak, bilincimizi genisletmek ve bizim daha güvenilir insanlar olabilmemizin akabinde bu gibi rahatsiz arkadaslara sahib cikip, sevgi sevkat ile yaklasmak..

bi CARE olabilmek..

elimizden geleni yapabilmek, tikandigimiz noktada ise, uzak durmak.

--- Sonraki mesaj ---

--- Sonraki mesaj ---

Bunlar sizin fikirlriniz mi yoksa bir yerlerden alıntı mı, alıntıysa kaynak nedir?

özel olarak hangi yeri kast ettin?

arkadasim yazarsan hepsini uzun uzun yazip bunaltmamis olurum?

Bütün yorumlarınızdan bahsediyorum bir kaynaktan alıntı mı yoksa kendi kenkendinize evde otururken düşündüğünüz şeyler mi?

Onu merak ettim..

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmamalıdır.

Sekr

sarhoşluk demek olup, sıvı veya katı alkollü içki ya da keyif verici bir madde kullanılmasıyla aklın örtülmesi anlamına gelmektedir.

Yüce Allah, sarhoşluk veren şeylerin kullanılmasını kesin bir şekilde haram kılmıştır (Mâide, 5/90). Hz. Peygamber de, "Çoğu sarhoşluk veren şeyin, azı da haramdır" (Tirmizî, Eşribe, 3); "İçkiden sakının, çünkü içki kötülüklerin anasıdır." (Tac, V,103) buyurmuştur. Sarhoşluğun toplum hayatına ve insan sağlığına verdiği zararların yanında insanın aklını örtüp, ne dediğini bilmez bir hale getirdiğinden, Hulefâ-i Raşidin döneminden itibaren sarhoşa had cezası tatbik edileceği kabul edilmiştir.

bilinci kapattigi icin, yoksa hasa ve hasa eger bize gercekten keyif verseydi, kafa yapsaydi, bu benim günahim olurdu, fakat hayatinin kontrolünü yavas yavas maximum 8 yil icinde kaybetmeye basliyorsun

--- Sonraki mesaj ---

Onun icin sordum, tam hangi noktayi soruyorsun diye, cünkü ona göre sana kanit getirecegim. o kadar cok sey yazdimki..

eger direkt soru sorarsan, misal sunu sunu nerden biliyorsun, yada neden bu konuda eminsin, ona göre yazarim.

Sana bastan sunu söyleyeyim, herkes istedigine inanma hürriyetine Allah´a cok sükür sahibtir..

ben yazarim, inanmak zorunda degildir kimse, ama soru sorulup daha net bilgi benim de hedefimdir.

yani hangi noktayi direktemen süphe duydugunu yazarsan arkadasim, ben de ona göre cevap verecegim.

ben tek basima degilim Allah´a cok sükür bu yolda. Pratik hayatinda bu gibi olaylarla ister istemez karsi karsiya kalanlar, ve psikatride calismis olan aile dostumuz ile bi yola bas koyduk, Allah´ razi olsun, bi kac tane sonradan müslüman olmus yabanci arkadaslarimizla incelemelerimizi gittikce derinlestiriyoruz.

bizim gayemiz bilinclenmek bilinclendirmek.

Bakın sayın arkadaşım, çeşitli yorumlar yapmışsınız, alkolizm vs. tamam irade sorununa bağlı kçtü alışkanlıklar ve madde bağımlılığı için elbette dini yorum getirilebilir..

Fakat şizofreni den bahsetmişsiniz, beyinsel bir arızadır, salgılama bozukluğudur, hastaların Beyin MR larında bile görüntülenebiliyor.....

siz kanıtı nedir filan demişsiniz lütfen şizofreni konusunda bilginizi artırın ve burada öyle yorum yapın ...İşine gelen gelmeyen şizofreni hastalığını diline doladı zaten...

Bu hastalığı ancak ve ancak yaşayanlar ve onların yakınları iyi bilir..