Jump to content
Guest stardust

Dilekler Icin.. Aya Yorgi Kilisesi

Recommended Posts

Guest stardust

Aya Yorgi kilisesi Buyukada'da bulunmaktadir. Her yil 23 Nisan ve 24 Eylul gunlerinde, her dinden inananlar, bu kilisede bulusmaktadirlar.

Ada'ya vardiginizda, kilisenin yerini ogrenmeniz hic de zor olmayacak, cunku inanilmaz kalabalik kimi zaman faytonlarla lunapark meydanina, kimi zaman da motorla Yorukali plajina ulasarak, buradan Aya Yorgi'nin bulundugu tepeye cikmaktadirlar.

Ilk gittigimde yil 1993'du ve 1993'den beri her sene 23 Nisan ve 24 Eylul'de giderim.

Bugune kadar gerceklesmeyen hicbir dilegim olmadigini acikca soyleyebilirim, zaten oraya gittiginizde yuzlerce insanin mucize hikayelerini dinleyeceksiniz. Istedigim evlere, arabalara sahip oldum, istedigim universitenin istedigim bolumunu kazandim, eski sevgilim bana geri dondu, aramin duzelmesini istedigim insanlarla aram duzeldi, birinin birseyi yapmamasi icin ettigim niyetleri hepsi oldu ve daha neler.. Etrafimda da konusamayan cocuklarin konustuguna, bekarlarin kismet bulduguna, bir cok insanin butun dileklerinin birer birer gerceklestigini hayretle gordum.

Yeni yeni yokusun basini istila eden saticilara prim vermeyiniz. Ask icin, evlilik icin satilan sembollerin hic bir gecerliligi yoktur. Yalnizca anahtar alinir, kimileri de can alir. Renkli mumlar son yillarda turedi, niyetinizin rengine gore mum diye birsey yok.. Ip baglamak, caput baglamak, dilek yazip kutulara atmak gibi uygulamalar kesinlikle yoktur, bunlar halkin hurafesidir. Eskiden satici bile yoktu ki zaten o sembolleri satsin.. Eskiden ayazma acikti su icilebiliyordu ama son yillarda ayazmanin sifali suyu kapatilmis durumda, sair gun gidip papazla konusursaniz belki size bir sise verebilir.

Ben inandigim icin, ve butun dileklerim gerceklestigi icin bunu sizlerle paylasmak istedim. Musluman adamin kilisede ne isi var diyenler icin, sunu soyleyebilirim ki gelenlerin bir cogu tesetturlu bayanlar. Yahudisi de geliyor, muslumani da Rumu da. Bu arada asagidaki protestan misyonerlerine ragmen, Aya Yorgi kilisesi bir Ortodoks kilisesidir..

Onemli bir dileginizin olmasi icin, " Su su dilegim olursa buraya yalinayak cikacagim" diye niyet edenler de vardir, o bozuk arnavut kaldirimi yolda o dik yokusu boyle cikan bir cok insan gorebilirsiniz, ben de zaman zaman ciktim ama ilahi bir sekilde ayaginiza birsey batmiyor bile.

Yine dilegi kabul olanlar, adet oldugu uzere kiliseye zeytinyagi gotururler.

Dileginiz kabul oldugunda aldiginiz anahtari iade etmeniz gerekir.

Benimkiler kabul oldu, Allah butun inananlarinkini de kabul etsin.

Guest lighter

Paylaşım için teşekkürler, bende gitmek isterim.:thumbsup: Oldumolası ibadethaneleri sevmişimdir.

Eklemek isterim ki; o yokuşu çıkarken 5-6 adet taş üstüste konulanarak ev dileniyor(muş)

Guest İDİL

dua etmenin yeri mekanı yok,insan nerede kendini Allah'a yakın hissediyorsa orada mutlu oluyor.şahsen ben de gitmek isterdim...23 nisanda zor ama belki 24 eylül de giderim oraya...

Çok gizemli bir yer.Tarihi bir yer.O yokuş çok engebeli yazın pek çekilmiyor.Ama manzarası mükemmel.Yalnız yemek sırası kahredici.Büyükada benim ve Ailem için çok özel..

Guest vişne

Stardust, bu içten paylaşımın için sağol. Zamanlaman da çok iyi ama bir kaç sorum var. Yanıtlarsan sevinirim.

1-) Saat kaçta orada olmalıyız ? Bu konuda herhangi bir zorunluluk veya kısıtlama var mı ?

2-) Bahsedilen anahtarı nereden alıyorsun? Kilisenin içinden mi, bahçesinden mi? Ve kaç lira ?

3-) Mutlaka yalınayak yürümek mi adanmalı yoksa başka herhangi bir şey de adak olarak söylenebilir mi?

geçen gün, olmuş bi olayı dinledim...

ilahıyatcı bı arkadas ıstanbul daki bı yakınını zıyarete gelmış ...beyoğlunu merak edip oraya gitmek istemiş...istiklal de dolaşırken bi sarhoş önlerine cıkıp para istemiş içki için...adam buna kızıp ilerdeki kiliseyi göstermiş git ordan iste diye...sarhoş kilise işaret edilince 3 kuruşluk şey için dinimi satmam deyip gitmış yanlarından..

sarhoş görünümlü bir meczup ..ya da gerçekten içen biri..anında verilecek bi para ıcın bile bu kadar hassas düsünüyorsa biz isteklerimizi camilerde degıl de kilise de ararsak ..duanın yeri yoktur kandırmacasına vicdan katlanır mı...muslumanın dua mekanı heryerdır kabul ama..kılıse sınegog puthane tapınak vs vs degıldır... buyuk evlıyaların kabırlerınde onları vesıle ederek dıleyın..kendıne hayrı olmayan papaz muslumana ne duası edebılır

kusura bakmayın yazdıklarınızı okuduım ama bildiğim tek şey var yüce allah ve onun peygamberi der ki: ne dileğiniz ne sıkıntınız varsa sadece yüce allahtan şefaat dileğin araya aracı koyup dileğiniz olmasını beklemeyin der , kuran_ı okuyan bilen arkadaşlarda vardır niyet temiz olduktan sonra yüce allah'a el açıp dua etmek yeterlidir ben bunun faydasını hep görüyorum bir kere el açıp dua etmekle dua gerçekleşmez

--------------------

stardust bir papaz yada bir anahtar kişinin dileklerinin yerine gelmesine vesile değildir kandırmacadan ibaret müslümanlığın gereği nasıl dua edileceğini biliyosun inanıyorum ki yüce allah sana ve senn gibilere bir ders verip akıllarınızı başınıza toplamanıza yardım edecektir senin yarata inan sadece

valla rezmen izdiham oluyor o gün kilisede .Geçen sene bende gitmiştim. Yanlız dikkatimi çeken bir şey oldu kiliseyi gezdikten sonra bi kaç kişi pedere gidip aforoz çıkarttı. Müslüman kişilerdi. Böle bişey günah değilmi.?

Duanın zamanı,mekanı yoktur.İster kilisede dua ederim,ister camide yada heryerde.Orda dua edilmez orası kilise demek yanlıştır.Sonuçta orasıda bir ibadethane.Eğer din değiştireceğinizden korkunuz var ise tabiki gitmeyin.