Jump to content
Guest stardust

Dilekler Icin.. Aya Yorgi Kilisesi

Recommended Posts

Guest Cesur

ya onlar bizim camilerimize gelip dua etseler ve istedıklerı şey kabul olsa gunaha mı gırmış oluyorsunuz bunun dın den çıkmakla ne alakası var bu hoşumuza gıtmezmi herşeyıde böyle yansıtmayın insanların ibadetini sorgulamk kimseye kalmamış herkes kendisini elelştirsin önce...

Bir müslümanın kiliseye gidip hristiyanlar gibi ibadet etmesi doğru olmaz. Böyle bir şey haramdır. Müsüman olmayanların geleneklerine benzemek bile yasaklanmışken başka bir dinin mabedine gidip onlar gibi ibadet etmek daha büyük bir günahtır. Böyle bir şey kişinin zamanla dinini unutup diğer dini benimsemesine sebeb olabilir.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki;

“ Kim bir kavme benzemeye çalışırsa oda onlardan birisi olur.” (Ebu Davut-Kitabul libas bölümü 3512 no lu hadis)

Kiliseye gitmek iki şekilde olur;

1- Hıristiyan olduğu için kiliseye gidenler

2- Ziyaret ve turistik amaçlı kiliseye gidenler

Bu sınıflamayı yaptıktan sonra kiliseye gitmenin hükmünü açıklayalım.

a- birinci sınıf kendini Hıristiyan bildiği ve kabul ettiği için hükmen Hıristiyan’dır. Ve gayr-i Müslim olarak kabul edilir. Yani Müslüman olmayan bir kişidir.

b- İkinci sınıf ise sadece kilisenin nasıl tanzim edildiğini nasıl yapıldığını öğrenmek için gider. Nasıl ki, bir Hıristiyan camiye ziyaret amaçlı girmek ile Müslüman olmaz, bir Müslüman da ziyaret için kiliseye girse Hıristiyan olmaz.

Alinti

Ben de bir çok defa, verilen tarihlerde değil de değişik zamanlarda gittim o kiliseye ve her dileğim de gerçekleşti. Kalbimi hiç bozmadım ve kilisede olsam bile orası da Allah'ın evi diye düşünerek dileğimi Allah'tan istedim ve hepside oldu. Kalbinizi bozmassanız, ard niyetsiz her yerde dualar kabul olur. O tip yerlerde yüksek enerji olduğu için bu enerji, isteğinizin güçlü enerjisiyle birleşiyor ve dilekler Allah'ın da izniyle gerçekleşiyor. Bir çok arkadaşımda orada isteklerine kavuştu.

Guest Îکє†

yaw ne kadar gereksiz bi tartışma dünde vardı aynen böle bi tartışma...

yıllarca yurt dışında yaşadım caminin olmadığı yerlerde. dünde yazdım onlarca yüzlerce kez kiliseye gittim dua ettim ama dinimi hiç bi zaman unutmadım, diğer dini benimsemedim...

yok cami yok kilise yok sinagog yok imam yok papaz yok haham yok türban yok başı açıklık

arkadaşlar din iman hiç bi zaman şekilde değil özdedir özde... allah kalplerde olanı bilir siz bilemezsiniz o yüzden boşuna boş fikir yürütmeyin derim ben...

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki;

“ Kim bir kavme benzemeye çalışırsa oda onlardan birisi olur.” (Ebu Davut-Kitabul libas bölümü 3512 no lu hadis)

Kiliseye gitmek iki şekilde olur;

1- Hıristiyan olduğu için kiliseye gidenler

2- Ziyaret ve turistik amaçlı kiliseye gidenler

Bu sınıflamayı yaptıktan sonra kiliseye gitmenin hükmünü açıklayalım.

a- birinci sınıf kendini Hıristiyan bildiği ve kabul ettiği için hükmen Hıristiyan’dır. Ve gayr-i Müslim olarak kabul edilir. Yani Müslüman olmayan bir kişidir.

b- İkinci sınıf ise sadece kilisenin nasıl tanzim edildiğini nasıl yapıldığını öğrenmek için gider. Nasıl ki, bir Hıristiyan camiye ziyaret amaçlı girmek ile Müslüman olmaz, bir Müslüman da ziyaret için kiliseye girse Hıristiyan olmaz.

Alinti

Hıristiyanlıkla ilgili açılan konulara ve verilen cevaplara baktıkça dehşet içerisinde kalıyorum.Cevap yazıyorum cevaplarımda herhangi bir hakaret olmamasına rağmen siliniyor.Açılan konularda cevap veren tüm arkadaşlarım,Neden farklı dinden olan kişiler kadar hoşgörülü olamıyorsunuz merak ediyorum.Müslümanlık bumu?Allah adına hüküm vermek bu haramdır demek.Kitabımızın hangi ayetinde kilisede hıristiyan gibi dua edersen haramdır diyor.Kuranda müslüman olmayan kişilerin geleneklerine göre yaşamak yasaklanmış ise hangi ayettedir.Doğrumu yanlışmı olduğunu bilmediğiniz hadislerle hüküm veriyorsunuz.Kiliseye gidersem imandanmı çıkarım,duamın şeklini sizmi belirlersiniz bu benim allahla aramda olan bir şey.Peyganber efendimize kadar tüm peyganberler beş vakit namazmı kılmışlardır camide ?İbadet yerleri neresidir onların ?Hüküm vermeyin biraz okuyup araştırın bu sözüm tüm arkadaşlaradır.Bir müslüman olarakta karşınızdakini anlamaya çalışın hakaret etmeden,yargılamadan.

--------------------

Cevap bekliyorum konulara yazdığım cevaplarda hiçbir şekilde hakaret ve saygısızlık olmamasına rağmen neye istinaden cevaplarım silinerek haklarım elimden alınıyor .

Kusuruma bakmayın ama sadece saçmalıyorsunuz! hristiyanlığın semavi bir din olmadığını kim söyledi size? kimden aldınız bu duyumu??

eğer hristiyanlık yada musevilik semavi bir din olmasaydı Kur'an-ı Kerim'de ayetlerde yer almazdı...cahil cesareti dedikleri şey bu olsa gerek..ne güzel esip savuruyorsunuz...size tavsiyem,ne olduğuna,kim olduğuna bakmadan YARADILANI SEVİN,YARADAN'DAN ÖTÜRÜ!! ve boş konuşmayın,komik duruma düşüyorsunuz...

harikasınız size tüm kalbimle katılıyorum işte gerçek ve samimi müslüman

Konu içeriisnde gereksiz görülen tartışmaya açık mesajlar silinmiştir lütfen uslubumuzu bozmadan , rencide etmeden ve herkesin inancına saygılı olarak yorumlarımıza devame delim.

iyi forumlar.

Guest Ulvi
Hıristiyanlıkla ilgili açılan konulara ve verilen cevaplara baktıkça dehşet içerisinde kalıyorum.Cevap yazıyorum cevaplarımda herhangi bir hakaret olmamasına rağmen siliniyor.Açılan konularda cevap veren tüm arkadaşlarım,Neden farklı dinden olan kişiler kadar hoşgörülü olamıyorsunuz merak ediyorum.Müslümanlık bumu?Allah adına hüküm vermek bu haramdır demek.Kitabımızın hangi ayetinde kilisede hıristiyan gibi dua edersen haramdır diyor.Kuranda müslüman olmayan kişilerin geleneklerine göre yaşamak yasaklanmış ise hangi ayettedir.Doğrumu yanlışmı olduğunu bilmediğiniz hadislerle hüküm veriyorsunuz.Kiliseye gidersem imandanmı çıkarım,duamın şeklini sizmi belirlersiniz bu benim allahla aramda olan bir şey.Peyganber efendimize kadar tüm peyganberler beş vakit namazmı kılmışlardır camide ?İbadet yerleri neresidir onların ?Hüküm vermeyin biraz okuyup araştırın bu sözüm tüm arkadaşlaradır.Bir müslüman olarakta karşınızdakini anlamaya çalışın hakaret etmeden,yargılamadan.

--------------------

Cevap bekliyorum konulara yazdığım cevaplarda hiçbir şekilde hakaret ve saygısızlık olmamasına rağmen neye istinaden cevaplarım silinerek haklarım elimden alınıyor .

Bak işin gerçeği ben bir babayım

Benim çocuğum başkasının evine gidipte o evin çocuğuymuş gib hareket edemez ve ordanda bana telefon açıp haşlık isteyemez

Anında evlatlıktan kovarım

--------------------

öncelikle şu saçma düşünceyi kafanızdan atın! papazın kendine hayrı yok(muş) nereden biliyorsunuz? siz ne hakla bir başkası hakkında hüküm veriyorsunuz? kimin bu dünyaya daha faydalı olduğunu siz,biz bilemeyiz.karar sahibi tek ALLAH'tır.hristiyanlık bir hak diniyse,papazlık da tıpkı müslümanlıktaki imamlık gibi o dine ait bir din görevidir.bu yorumunuzu esefle kınıyorum...ayrıca şunu da iyice belleyinki kimse kilisede duasını papaza ettirmiyor,kendisi dua ediyor.yani aracı yok,sadece biz müslümanlar için mekan farkı var...tekrarlıyorum duanın mekanı,saati olmaz.insanoğlu kendini ALLAH'a yakın hissettiği her yerde dua edebilir.

--------------------

şu an günahkar saydığınız hristiyanlar kadar günaha girmediğinizi ne biliyorsunuz.siz semavi bir din olan hristiyanlığı nasıl din olamamakla suçlarsınız,aklım almıyor.bu resmen şirktir.Allah'ın semavi dinine hüküm veriyorsunuz,siz kendinizi ne sanıyorsunuz? saçmalamayın ve bence tövbe edip Allah'tan affedilmeyi dileyin...elhamdülillah biz müslümanız ama sizin kalkıp da hristiyanlar için hadi kişileri geçtim ama semavi bir din için bu şekilde konuşmanızın hoşgörülecek yanı yok!

Al sana Kuran'dan Ayetler

Yok Allah'tanda iyi biliyorum diyorsan bişey diyemem

Tevbe 9: 30

30. Yahudiler, "Üzeyr Allah'ın oğludur" dediler. Hırıstiyanlar ise, "İsa Mesih Allah'ın oğludur" dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!

31. (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hırıstiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.

32. Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Oysa kafirler hoşlanmasalar da Allah, nurunu tamamlamaktan başka bir şeye razı olmaz.

33. O, Allah'a ortak koşanlar hoşlanmasalar bile dinini, bütün dinlere üstün kılmak için, peygamberini (Hz. Muhammedi) hidayetle ve hak dinle gönderendir.

34. Ey iman edenler! Hahamlardan ve rahiplerden birçoğu, insanların mallarını haksız yollarla yiyorlar ve Allah'ın yolundan alıkoyuyorlar. Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele.

35. O gün bunlar cehennem ateşinde kızdırılacak da onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve, "İşte bu, kendiniz için biriktirip sakladığınız şeylerdir. Haydi tadın bakalım biriktirip sakladıklarınızı"! denilecek.

--------------------

harikasınız size tüm kalbimle katılıyorum işte gerçek ve samimi müslüman

Onların anladığı anlamda diyalog yapmak, çözüm değildir. Zaten Hıristiyanların diyalogdan anladıkları şeyin, misyonerlikten başka bir şey olmadığını, kendileri de açıkça itiraf ediyorlar.

Vatikan yetkilisi Kardinal Jean-Louis Tauran da, 20 Ekim 2007 tarihinde yaptığı açıklamada, diyalogun şartı olarak, Kur’an-ı kerimin tartışmaya açılmasını teklif ederek şöyle demiştir:

(Müslümanlarla gerçek anlamda dini tartışma yapılamaz; çünkü Müslümanlar Kur’anı, Allah’ın kelamı olarak görüyorlar ve Kur’an üzerinde derinlemesine tartışmayı kabul etmiyorlar.)

Kardinal, yeni bir konuşmasında şunu rahatça söyler:

(Diyalogcu kardeşlerimiz, Kur’anda tarihsel ayetlerin olduğunu bildiriyorlar. Bizimle kardeş olabilmeleri için, tarihsel olan bu ayetlerin Kur’andan çıkarılması lazımdır.)

Kardinalin zaten Kur’anı tartışmaya açalım demesi de budur.

Gelecekteki ortak inanç

Sual: (Hıristiyanlık ve İslâm diniyle büyümüş insanlar, Allah'ın birliği, ona olan sevgi ve inancı gibi iki ortak temel düşünce benimsenmeli ve bu ortak payda, gelecekteki ortak inancın temellerini oluşturmalıdır) deniyor. Acaba bu zihniyetteki insanlar İslamiyet'le Hıristiyanlığı birleştirip yeni bir din mi oluşturmaya çalışıyorlar?

CEVAP

İki dinin ortak paydası yoktur. İmanın altı esasında bile, müşterek inanç yoktur. Mesela; aynı Allah'a dahi inanmıyoruz. Onlar teslise inanırlar. Vaftiz yaparlar, Haça taparlar. Hazreti İsa'ya bizim gibi inanmazlar, bazen tanrı, bazen tanrının oğlu derler. Kitaplara da bizim gibi inanmazlar. Zaten ellerindeki İncil'in değil, incillerin hâli malumdur.

Kur'anı kerime ve Peygamber efendimize inanmazlar. Masum çocukları günahkâr doğar, melekleri kız bilirler. O halde, balla sirke, zemzemle şarap birleşmeyeceği gibi, hak olan İslamiyet'le bâtıl olan Hıristiyanlık da birleşemez. Birleştirilmeye kalkılırsa, netice de bâtıl olur. Zaten Hıristiyanlar böyle bir şeye razı olmazlar. (Ortak payda, gelecekteki ortak inanç) gibi ifadeler, Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için yapılan gayretlerden kaynaklanmaktadır.

Domuz ve inek sütü

Sual: Şimdi bazı gençler, (Ben Protestan Müslümanım, yarı Hıristiyan, yarı Müslümanım) diyorlar. Bazıları da, (Ben şii, vehhabi ve ehl-i sünnetim) diyor. Böyle söylemek caiz mi?

CEVAP

Bir kural var: İki zıt şey bir arada bulunmaz. Mesela ateşle barut veya ateşle su. Ateş barutu yakar, su da ateşi söndürür. İnek sütü ile koyun sütü karıştırılabilir. Fakat domuz sütü ile inek sütü karışmaz. Karışınca hepsi necis olur, artık koyun sütü var denmez. Bir teneke temiz suya, bir bardak idrar konsa, artık o su necis olmuştur. Temiz suyun hiç önemi kalmaz.

Bunlar gibi, biraz Müslüman biraz da Hıristiyan olunmaz. Böyle kimse kâfir olur. Bunun gibi, ehl-i sünnet olan, biraz şii, biraz da vehhabi olamaz. Ne olur? Ehl-i sünnet dışı olur.

Bu tür sözleri din düşmanları uyduruyor, Müslümanlar bu tuzağa düşmemelidir.

Kilisede Resulullah’ı anmak

Sual: Bir kilisede, Resulullah’ı anma programı düzenlemek uygun mudur?

CEVAP

İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:

Kilisede namaz kılınmaz ve Kur’an-ı kerim okunmaz; çünkü kilisede, şeytanlar toplanır. Kilise putlardan temizlenirse, namaz kılmak mekruh olmaz. (Redd-ül-muhtar)

Eğer Hıristiyanlar böyle bir şeye izin veriyor, hatta destekliyorlarsa, burada bir art niyet var demektir; çünkü, Hıristiyanlığı kabul etmedikçe, sadece kiliseye gitmek, onları hoşnut etmez. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

(Sen, onların dinine uymadıkça, Hıristiyanlar ve Yahudiler senden asla hoşnut olmazlar.) [bekara 120]

Alıntıdır

Benzetmeniz ilginç .Bende bir anneyim.Siz gerekli bilgi ve terbiyeyi verirseniz çocuğunuz bunların hiçbirini elbetteki yapmaz .Başkasının evine sadece misafir olur.O evin çocuğuda olmaz ,size dönüp harçlıkta istemez .

Çocuk benim çocuğumdur vatanına ihanet etmediği sürece evlatlıktan red edilmez.Benim yorumumu tekrar okuyun lütfen.Kiliseden veya herhangi bir ibadethaneden bu kadar korkmayın imanınız güçlü ise dört duvar birşey yapmaz merak etmeyin.Yeterki yüreğiniz yaradanda olsun.