Jump to content
ghamin

Hamile Kadın Mezarlığa Gidebilir mi?

Recommended Posts

ben olsam gitmem şahsen... çünkü hassas bir dönemdesin oralarda küfür ehli de medfun olabilir ve ne bilim ben korkardım

daha önce söylemişlerdi bana o zaman hamileydim hamile kadın türbeye gitmez bebeğin çeşitli yerlerinde leke olur dediler bu yüzden hayıflandım??? doğru değildir inşallah?...benım tek huzur bulduğum yer yavrumun yattığı mezarlık,gitmesem bile rüyalarımda mezarındaki otlarını okşuyorum:(

Ne demek turbeye gitmez. Millet hamile kalmak için o kadar dulara ediyolar turbelerde hamile olunca da bu sefer şukretmek için gidiyorlar.

Sen aklına kötu şeyler getirme.

Allah sabırlar versin öncelikle...

Mübarek Zat'ların yattığı türbeye gidilir ama mezarlığa hamile kadın gitmesi bence doğru değil.

Çünkü mezarlıklar negatif enerjilerde barındırıyor.

Zaten her sabah mutlak korunma dualarını vird edinin, Felak, Nas, Ayet-el Kürsi, bunu sadece hamile değil hepimiz yapmalıyız aslında.

• Like 1

ben olsam gitmem şahsen... çünkü hassas bir dönemdesin oralarda küfür ehli de medfun olabilir ve ne bilim ben korkardım

medfun ne demek,tam anlamıyla demek istediğini anlamadım rica etsem biraz daha acık söyler misin?

--- Sonraki mesaj ---

Allah sabırlar versin öncelikle...

Mübarek Zat'ların yattığı türbeye gidilir ama mezarlığa hamile kadın gitmesi bence doğru değil.

Çünkü mezarlıklar negatif enerjilerde barındırıyor.

Zaten her sabah mutlak korunma dualarını vird edinin, Felak, Nas, Ayet-el Kürsi, bunu sadece hamile değil hepimiz yapmalıyız aslında.

öyle mi bak bunu bilmiyordum,az önce geldim mezarlıktan,şu sıralar anne olmayı istiyorum Rabbimde izin verirse,tereddütte kaldım gidip gitmeme konusunda:(

bence iç sesini dinle,orda huzur buluyorum diyorsan niye gitmeyesin ki?

orada yavrum var canımın parçası kıyamadığım var,onu her daim özlüyorum toprağına dokunmak su döküp serinletmek onu izlemek bile huzur veriyor,ama karnımda ki yavrumuda düşünmeliyim ona zarar veren bir davranışta bulunmak istemem,ölülerin üzerinden atlayıp geçiyorum belkide basıyorum,bu günah mı?? birde kaynanam kadınlar mezarlığa gitmez günah!her yerini görüyorlar boy abdestin filan kalmıyor dedi

mezarlara basıyorum endişesi hamile olmasanızda hepimizde olmalı zaten,dikkat etmemiz lazım.peygamberimizin hadisi var mezar ziyareti yapın,sizi ölümü hatırlatın şeklinde.kadınların mezar ziyareti yapmaması cahiliye döneminden kalmadır.birde size kayınvalidenizin dediği kadınlar mezarlıga gidemez ile ilgili bilgi olması açısından şunu ekliyorum.

Hanefî âlimleri Abdullah bin Ebû Müleyke’nin rivayet ettiği şu hadisi de bu meseleye delil olarak getirirler:

“Âişe (r.a.) birgün mezarlıktan dönüyordu.

“Ben ona, ‘Ey mü’minlerin annesi! Nereden geliyorsunuz?’ diye sordum.

“Kardeşim Abdurrahman’ın mezarını ziyaretten geliyorum’ dedi.

“Ben, ‘Resulullah (a.s.m.) mezar ziyaretini yasaklamamış mıydı?’ diye sordum.

“Evet, Resulullah mezar ziyaretini yasakladı, ama daha sonra emretti’ buyurdu.”4

Hadis şarihleri bu hadislerden şu hususlara dikkat çekerler: Hadisin verdiği izin örtülü olarak çıkan, âhireti düşünen, kabirde yatanlardan ibret alan, bağırıp çağırmayı, yüzünü dövmeyi, yakalarını yırtmayı ve kötü söz etmeyi terk eden kadınlar içindir. Konulan yasak da, anılan uygunsuz davranışlarda bulunan kadınlara mahsustur.

Netice olarak denebilir ki: Hanımlar, özellikle gençler tesettüre riayet etmek, yanlarında anneleri ve teyzeleri gibi yaşlı hanımlar ve yakını olan erkekler bulunmak kaydıyla kabir ziyaretine gidebilirler. Böyle bir tedbir daha çok büyük yerleşim bölgelerinde önem taşımaktadır. Öyle ki, kabir ziyaretine gidip de sevap kazanayım derken, günaha ve bazı istenmeyen hallerle karşılaşma kaçınılmaz olacaktır. Zaten hanımlar bu ziyaretleri her zaman tekrarlamazlar. Ölmüş yakınlarına hediye edecekleri duaları kendi evlerinde okuyarak da göndermeleri mümkün ve daha güzeldir. Şayet ölenlerin imanları varsa, dünyanın neresinde olursa olsun mânevi hediyeler onların ruhuna ulaşır. Mesafenin yakınlığı ve uzaklığı aynıdır.

Ben gittim hamileyken. Kadınlara o günah bu günah o zaman hiç yaşamayalım biz.

incisel verdiğin bilgiler için teşekkürler

--- Sonraki mesaj ---

Ben gittim hamileyken. Kadınlara o günah bu günah o zaman hiç yaşamayalım biz.

benım kayanana öyle şeytan ki kendisi zahmet edip birkere yavrumun mezarına gitmedi evinden 1 fatiha okumadı,yavrumun vefaatına sevindi hatta,öyle ki eşime sürekli oğlum mezarlara gitmek günah iyice batılaştık diyor bana laf atıyor güya birde örnek veriyor ümrede bile mezarlara sokturmuyorlar kadınları diye.......

Hay Allahım sanki mezardaki merhumlar kadın gelse de baksak diye bekliyor töbe töbe. O kaynana bende olacak onu zorla götürür boş bi mezara atarım