Jump to content
kAi

Allah Kabul Etmeyecegi Duayı Bize Ettirmez!

Recommended Posts

kesin kabul olacak derkende hayırlı olacağl için kabul olacak diyelim ve Hz Ali'nin dediği gibi

Allah'ım gönlümden geçeni hakkımda hayırlı eyle,hakkımda hayırlı eylediğinide gönlüme razı eyle

“BİRÇOK DEFA DUA EDİYORUZ, KABUL OLMUYOR. HÂLBUKİ ÂYET UMÛMİDİR, HER DUAYA CEVAP VAR” dersen,

Said NURSİ Hazretleri “işte benim cevabım” sözleriyle mevzuu böyle tevcih etmiştir:

“Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her dua için cevap vermek var, fakat kabul etmek hem aynı matlubu vermek Cenab-ı Hakkın hikmetine tabidir. Hasta bir çocuk, hekime seslenerek ‘bana bak’ der. Hekim: ‘Ne istersin, cevap ver’ der. Çocuk: ‘Şu ilâcı bana ver,’ der. Hekim, ya aynen çocuğun istediğini verir, yahut onun maslahatına binaen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez. İşte Cenab-ı Hâkim-i Mutlak, hâzır nazır olduğu için abdin duasına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini huzuruyla ve cevabıyla ünsiyete çevirir.” Bediüzzaman’a göre dua aynı zamanda bir ubudiyettir. Ubudiyet ise meyveleri uhrevî olan bir neşve halidir. Dünyaya ait maksatlar ise o nevi dua ve ibadetin vakitleridir. Meselâ yağmur namazı ve duası bir ibadettir. Yoksa o ibadet ve dua yağmuru getirmek için değildir. Eğer sırf. o niyetle olsa, o dua ibadet halis olmadığından kabule lâyık olmaz. Aynı şekilde güneşin batışı akşam namazının vakti demektir. Yağmursuzluk da’ yağmur namazının vaktidir. Bir takım belâların ve muzır şeylerin insanlığa tasallutu, bazı duaların kendilerine has vakitlerinin olduğunu gösterir. İşte insan o özel vakitlerde aczini anlar. “DUA İLE, NİYAZ İLE KÂDİR-İ MUTLAK’IN DERGÂHINA İLTİCA EDER. EĞER DUA ÇOK EDİLDİĞİ HALDE BELÂLAR UZAKLAŞMAZSA, ‘DUA KABUL OLMADI’ DENİLMEYECEK, ‘DUANIN VAKTİ KAZA OLMADI’ DENİLECEKTİR. EĞER CENAB-I HAK FAZL VE KEREMİYLE BELÂYI UZAKLAŞTIRSA NURUN ALÂ NUR, O VAKİT DUA VAKTİ BİTER KAZA OLUR.” Bütün bunlardan da anlaşılıyor ki dua, bir ubudiyet sırrıdır. “Ubudiyet ise sırf Allah rızası için olmalı, yalnız aczini izhar edip dua ile Ona iltica etmeli, Rububiyetine karışmamalıdır; Allah’ın hikmetine güvenmeli, rahmetini it-ham etmemelidir.” Evet, gerçekte âyet-i kerimelerin bey aniyle sabit olmuştur ki, bütün mevcudat kendilerine has tesbih, kendilerine has ibadetlerle secde ettikleri gibi, bütün kâinattan dergâh-ı ilâhiyeye giden bir duadır.

Kesin kabul edilecek diye dua etmek o anki bir his midir sizce yoksa zamana yayilmis bir bu hissin surekliligi ve eminlikten kastiniz bu hisdiyatin kuvvetlikigi mi ?

Hem his hemde kendinizi kosullama olabilur, ben soyle dusunuyorum; gecmiste kurtuldugum

zor durumlari ve Rabbimin beni hic bir zaman birakmadigini , onun ne kadar kudretliboldugunu dolayisiyla onun yapamayacagi hicbirsey olamayacagini.

itirazım var !!!!

öyle olsa bütün dualarımız kabul olurdu...bence yaşamamız gerekenler sırasıyla gerçekleşiyor.

arkadaşlar düştüğümüz çok büyük bir yanlış var bana göre, ''duam kabul olmadı'' diye bir durum yoktur ki bunu da rabbimiz zaten ayetlerde söylemiiş. Bizim için duanın kabul olması demek istediğimizin gerçekleşmesidir, haksız mıyım? Yani sevdiğimize kavuşmak iiçin dua ediyorsak, kavuşamayınca kabul olmadı diyoruz. Bence bu yanlış bir düşünce, ben nacizane fikrimi söylüyorum yani kimseye hitaben bir şey söylemiyorum. Ben de kavuşmak için çok dua ettim ama şimdi bir başkasıyla evlenmek durumunda. Bu benim duamın kabul olmadığını göstermez ki bence.

Çünkü rabbim duaları 3 şekilde kabul ediyor, ya istediğimizi aynen veriyor, ya başımıza gelecek bir musibeti önlüyor ettiğimiz dualarla, ya da öbür tarafta günahlarımıza bedel olarak sevap yazıyor.

Ben sevdiğime kavuşamadım çok dua ettim ama olmadı, vardır bunda bir hayır diyorum, çünkü bazı arkadaşlar da söylemiş her şey kötüye gitti. Bende de öyle oldu, ben barışmayı beklerken bir başkasıyla evlenmek zorunda olduğunu öğrendim, ailesi benimle görüşmesini yasakladı ve hakkında şok edici gerçekleri öğrendim.

Aslında kötüye gitmedi, rabbimiz bize acıyıp ilerde başımıza gelecek kötülükleri şimdi hafif sıyrıklarla atlatmamızı sağladı. Mesela sevdiğimizle evlendik, belki evde hergün kavga dövüş olacak, iki tarafın ailesi belki sorun çıkaracak, belki eziyet göreceğiz, belki yeni evliyken baba evine dönüp dul kalacağız Allah göstermesin. İşte bu yüzden ''duam kabul olmadı, her şey kötüye gitti'' demeyelim arkadaşlar, yani en azından ben öyle demiyorum. Rabbimize şükredelim ki şükrediyoruuz buna şüphem yok, o zaten en iyisini hayırlısını biliyor.

Belki çoğunuz bana kızacaksınız ama ben sadece nacizane fikrimi söyledim arkadaşlar, bu benim fikrim, herkesin fikrine görüşüne her zaman saygım vardır. İnşallah tepki falan çekmemişimdir. Çok konuştum yine :)

güzel tespitlerdi..

vermeyeceği şeyi istetmez şehir efsanesi gibi bir şey.

ben allahtan duamı kabul etmesini isterken gözyaşlarım yastığımdan geçer yatağımı ıslatırdı çoğu zaman. yıllarca devamlı istedim.ama şu an istediğim şeye sahip değilim . şu andan itibaren vermesi de mümkün değil yani kendi koyduğu doğa kanunlarını çiğneyip istediğimi vermez artık. daha hayırlısını mı verdi ona da hayır. belalarımı önledi yaşadıklarıma bakılırsa ona da hayır. ahirette mi verecek isyanlardayım dolayısıyla ona da hayır. oysaki ondan başka şahidim de yoktu gözyaşlarıma. bir o biliyordu ne çok istediğimi. zaten başıma gelenlerde kabul etmediği dualarım yüzünden geldi. isyana düşmemin sebei de kabul olmayan dualarımın yüzünden başıma gelenlere ve düştüğğüm umutsuzluğa dayanamıyor oluşum.

ben allahtan duamı kabul etmesini isterken gözyaşlarım yastığımdan geçer yatağımı ıslatırdı çoğu zaman. yıllarca devamlı istedim.ama şu an istediğim şeye sahip değilim . şu andan itibaren vermesi de mümkün değil yani kendi koyduğu doğa kanunlarını çiğneyip istediğimi vermez artık. daha hayırlısını mı verdi ona da hayır. belalarımı önledi yaşadıklarıma bakılırsa ona da hayır. ahirette mi verecek isyanlardayım dolayısıyla ona da hayır. oysaki ondan başka şahidim de yoktu gözyaşlarıma. bir o biliyordu ne çok istediğimi. zaten başıma gelenlerde kabul etmediği dualarım yüzünden geldi. isyana düşmemin sebei de kabul olmayan dualarımın yüzünden başıma gelenlere ve düştüğğüm umutsuzluğa dayanamıyor oluşum.

ne olursa olsun isyan etmemeli insan...yaşadığımız her kötü olaya tevekkül edip sabır gösterebilmeliyiz...yazdıklarınızı okuyup sizin yaşadığınız kötü olayların yorumunu yapamam elbet ama şunu size önerebilirim...Hayırda Allahtan Şerde Allahtan...ne geliyorsa başımıza Rabbim senden gelene razı oldum sen benim sığınağım sen benim yol göstericimsin...ben kendimi sana bıraktım ve ne yaşamam gerekiyosa sabırla bunları yaşamaya razıyım diyebilmeli insan...Gerçekten o zaman ne isyan kalır ne de olumsuz bir düşünce...Çünkü seni senden daha iyi bilen Yaradandan başkası değildir. Rabbimin yapamayacağı olduramayacağı hiç bir şey yok sadece sabırla namazla Rabbimize yönelmeli ve bize yaşatacağı her şeye razı olabilmeliyiz.... Bu benim naçizane fikrim umarım yanlış anlamamışsınızdır beni...

ne olursa olsun isyan etmemeli insan...yaşadığımız her kötü olaya tevekkül edip sabır gösterebilmeliyiz...yazdıklarınızı okuyup sizin yaşadığınız kötü olayların yorumunu yapamam elbet ama şunu size önerebilirim...Hayırda Allahtan Şerde Allahtan...ne geliyorsa başımıza Rabbim senden gelene razı oldum sen benim sığınağım sen benim yol göstericimsin...ben kendimi sana bıraktım ve ne yaşamam gerekiyosa sabırla bunları yaşamaya razıyım diyebilmeli insan...Gerçekten o zaman ne isyan kalır ne de olumsuz bir düşünce...Çünkü seni senden daha iyi bilen Yaradandan başkası değildir. Rabbimin yapamayacağı olduramayacağı hiç bir şey yok sadece sabırla namazla Rabbimize yönelmeli ve bize yaşatacağı her şeye razı olabilmeliyiz.... Bu benim naçizane fikrim umarım yanlış anlamamışsınızdır beni...

öyle olması lazım biliyorum ama "

İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu).

O (Allah), bir şey irade ettiği (dilediği) zaman O'nun emri, sadece ona: "Ol!" demektir. O, hemen olur." ayetinde belirtildiği gibi benim isteklerim için ol emrini vermiyor oluşu ve o emri vermediği için yıllardır mutsuz oluşum artık senden gelen her şeye razıyım diyebilecek ruh halinden çoook uzaklaşırdı beni. üstelik birbirinizn arkasından ettğiniz -günahsız ağızla edilen- dualar kabul olur hadisi gereğince benim ne istediğimi bilmeyen ama ben mutsuzum diye benim istediklerimin gerçekleşmesi için namazlarının arkasından dua eden ve benim isteğim üzerine duaya " onun istediklerini ayniyle ,çok kısa sürede , hayırsızsa bile hayırlıya çevirerek ver" ifadelerini ekleyen arkadaşımın dualarına rağmen vermiyor. ben peygamber değilim evliya değilim yukarıda yazdıklarını uygulayabilecek ruh halinde değilim ki artık. ve bu tür konulara mesaj yazdığım her an gözlerimden yaşlar boşaıyor benim şu anda da olduğu gibi. içim acıyor her seferinde . boğazımda bir şeyler düğümleniyor. halime yaradılanlar bile üzülürken yaradanın merhameti uğramıyor bile bana. ve yaşadıklarım (bu kadar mutsuz olmam) onun kaleminden çıkmışken her şeye eyvallah diyemiyorum ben . ve demedikçe cehenneme gideceğimi de biliyorum. isteklerime ulaşmam imkansızken mutlu olamıyorum,bu kadar mutsuzken allaha yönelemiyorum, ruhumdaki isyanlara engel olamıyorum, isteklerim olsa mutlu olsam isyanlarımın son bulacağını düşünüyorum tabi başka belalar vermezse bana . 30 yıldır ağladın az da gül derse .

ben allahtan duamı kabul etmesini isterken gözyaşlarım yastığımdan geçer yatağımı ıslatırdı çoğu zaman. yıllarca devamlı istedim.ama şu an istediğim şeye sahip değilim . şu andan itibaren vermesi de mümkün değil yani kendi koyduğu doğa kanunlarını çiğneyip istediğimi vermez artık. daha hayırlısını mı verdi ona da hayır. belalarımı önledi yaşadıklarıma bakılırsa ona da hayır. ahirette mi verecek isyanlardayım dolayısıyla ona da hayır. oysaki ondan başka şahidim de yoktu gözyaşlarıma. bir o biliyordu ne çok istediğimi. anamıyor oluşum.

Dua sadece istemek degildir, anlayabilmek , duyabilmek ve gorebilmektir, ayrica Allah in emirve yasaklarini tam uygulamaya calismaktir, size soylemiyorjm cunku sizi tanimiyorum ama nice insan haram, beddua, kul hakki , sukursuzluk denizinde yuzuyor farzlari yapmiyor sonra neden olmuyor diyor... Yada topal , otistik , kafir olmadigi icin sukretmiyor olmayan bir sey icin u

umutsuzluga saplaniyor, ha suda var Allah in azameti doga kanunlarindan ustundur onda cozumsuzluk ve i

kansizlik yoktur, imkansizlik hakketmemektedir, gormemekte inanmamaktadir

Sayın Kai,

İnsanın içini ümitle dolduran yazınız için sonsuz teşekkürler. Allah dualarınızı kabul etsin, saygılarımla.