Jump to content
Sign in to follow this  
lalyüreğim

Meyan Şerbeti

Recommended Posts

boyan-meyan-koku-serbeti-1220376275.jpg

Meyan Şerbeti Tarifleri:

Meyan şerbeti, meyan adı verilen bitkinin köklerinin ezilerek suda ıslatılmasıyla elde edilir. Ezilen meyan kökleri tahta sallara konularak üzerine yeterli miktarda su ilave edilir. Bir iki gün suda bekletilen meyan kökleri, bu süre içerisinde kendine özgü olan tadı ve rengini suya verir. Daha sonra bu su süzülerek meyan şerbeti elde edilir.

Elde edilen şerbet çok koyu olduğundan su ilave edilerek içilir.

Meyan şerbeti bir avuç kadar meyan kökünün bir leğen kadar suya bırakılıp bir gün civarında bekletilmesiyle elde edilir. bu oldukça yoğundur ve içerken mutlaka sulandırılmalıdır. soğuk, hatta buzlu içilmesi tercih edilir.

Şerbetin yukarıdaki tariflerle hazırlanması zor değil ama oldukça zaman alıcı. Daha pratik diğer yöntemlerse;

- Bir tutam meyan kökünü alıp 2 lt kadar suyun içinde kaynatılarak hazırlanması. Veya

- Bir tatlı kaşığı kadar kıyılmış meyan kökünün üzerine bir bardak soğuk su koyun, bir saat bekletin. Sonra tülbendin içine koyup suyu süzün. İyice sıkın, elde edilen suyun içine 5-10 damla limon ve üzerine de 1-2 tane taze nane yaprağı, 3-4 parça buz koyun. Soğumasını beklemek dışında bir zorluğu da yok bu yöntemin.

[TABLE=class: tborder, align: center]

[TR]

[/TR]

[TR]

[TD=class: alt1, align: right] Meyan Kökü Şerbeti Yararları

Asitli içecekler vücudun gelişimini olumsuz etkiliyor. Özellikle çocukların aşırı derecede asitli içecek tüketmesi kemik erimelerine, damar sertliği ve fazla kalorisi nedeniyle de obezite hastalığına yol açıyor. Doğal bir içeceğimiz olan meyan kökü ise ne yazık ki unutuldu ve belli yöreler dışında bilinmiyor. Meyan kökü vücudun sıvı açığını kapatan, hücrelerin yenilenmesi ve sağlıklı kalmasını, böbreklerin çalışmasını sağlayan, son derece yararlı bir içecek.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Ben denedim ama tadı bana göre değil ya da beceremedim :D alışmadığımızdan mı acaba:D

• Like 1

Meyan şerbetini görüpte iki kelam etmeden duramadım efenim :D

Şimdi meyan şerbeti dedinmi bende akan sular durur bunun üzerine içeçecek tanımam helede ramazan günü iftar sofralarının vazgeçilmezidir şerbetttttttttttttt diye gezen biri olaraktan:D lalyüreğim teşekkür ederim paylaşım için :)

sen becerememişsindir:p yoksam şerbeti içipte vazgeçmen pek mümkün değil de :D:D

• Like 1

Meyan şerbetini görüpte iki kelam etmeden duramadım efenim :D

Şimdi meyan şerbeti dedinmi bende akan sular durur bunun üzerine içeçecek tanımam helede ramazan günü iftar sofralarının vazgeçilmezidir şerbetttttttttttttt diye gezen biri olaraktan:D lalyüreğim teşekkür ederim paylaşım için :)

sen becerememişsindir:p yoksam şerbeti içipte vazgeçmen pek mümkün değil de :D:D

Hadi be ordann ben yapmışımdır da o olmamıştır:DSende ağız tadı yok bencee....Bir daha merak etmicem hiç bişeyii... aktarcı aktarcı meyan köku aradım sıcaktaa o kadar övdunkii:D

Tam konuyu görünce Kelam aklıma geldi dicektim kendisi burdaymış zaten...:D

Eline sağlık canım bende çok merak ediyordum şimdi senin yorumu okuyunca kararsız kaldım denemekte..:)

• Like 2

Sidre bakma sen lalyüreğime yapamamış besbelli:p yoksam meyannnnnn şerbetiiiii bambaşkadır ben her iftarda ortlama 2 litre içerim efenim:D

Tam konuyu görünce Kelam aklıma geldi dicektim kendisi burdaymış zaten...:D

Eline sağlık canım bende çok merak ediyordum şimdi senin yorumu okuyunca kararsız kaldım denemekte..:)

Valla Sidrecim ben beğendiğimi tavsiye ederimde bunda kararsız kaldım...Çok merak etme bence:D:D

--- Sonraki mesaj ---

Sidre bakma sen lalyüreğime yapamamış besbelli:p yoksam meyannnnnn şerbetiiiii bambaşkadır ben her iftarda ortlama 2 litre içerim efenim:D

Hadi bee halaa yapamamış diyor.O kadar abarttınki şerbeti bulacam diye canım çıktı.Oruçlu oruçlu insanın canını çektirdin birde...:Dpehhhh şerbetin kadar konuşş bakim sen..:D

Valla Sidrecim ben beğendiğimi tavsiye ederimde bunda kararsız kaldım...Çok merak etme bence:D:D

--- Sonraki mesaj ---

Hadi bee halaa yapamamış diyor.O kadar abarttınki şerbeti bulacam diye canım çıktı.Oruçlu oruçlu insanın canını çektirdin birde...:Dpehhhh şerbetin kadar konuşş bakim sen..:D

Yapamamışssın işte :phem en zor olanına niyetlenmişssin hazır poşet çay gibi olan paketler var onlar hem pratik hemde daha güzel :) şerbeti beğenmeyenın damak tadından şüphe ederim efenim:D

nizip_bahce_birecik_222.jpg

Hele şunun köpüğüne bak offfffffffff iftar olsada içsem hemencik:D

dini_degerler_saygi_clip_image008_0003.jpg

Bu manzara bizde ramazan boyunca her köşe başında mutlaka vardır iftar sofrasınında olmazsa olmazıdır

• Like 1

Pekmez gibi duruyor karşıdan...:::)Bende bu şerbeti beğenenin damak tadından şupheye duşucem nerdeyse efendim:DHem bu arada kolay işler bana göre değil tabi zoru yapacağım:Dhiç altta kalıyomuyum bak sen:D

• Like 1

Meyan şerbeti çok tatlı bir içecektir aslında ama belki de ilk defa içenler hep aynı tepkiyi veriyor. İlk yudumda tuhaf bir duygudur, yudumladıktan sonra damağınızda bir tatlılık hissi bırakır. Bir çok faydası da vardır.

Ben kelamın tarafını tutmak zorundayım :)

Meyan şerbeti çok tatlı bir içecektir aslında ama belki de ilk defa içenler hep aynı tepkiyi veriyor. İlk yudumda tuhaf bir duygudur, yudumladıktan sonra damağınızda bir tatlılık hissi bırakır. Bir çok faydası da vardır.

Ben kelamın tarafını tutmak zorundayım :)

Ablacım geçen gun aklıma ne geldi biliyomusun.Bunun tadı tanıdık diye duşnuyorum kaç gundur ama çözemedim.Sonra ilkokul arkadaşıma msj attım biz çocukken onun annesi elimize böyle dal dal parçası gibi bişey verirdi.Biz onu yalardık bir tatlıydı.Neydi o diye? meğersem meyan kökuymuş o yediğimiz:DŞerbetini içmedim ama tadını çocuykkenden biliyormuşum.

Biraz daha iç mi diyorsun yani Freestyle?pes etmek yok tadına alışırsın hıı?:)