Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
menekşe

Yarası Kapanmayan Var mı?

Question

Dörtbuçuk ay önce ameliyat oldum.Eski sezeryan yerinden yapıldı.Ufak bir yer tedaviyle kapanmadı.1,5 ay sonra dikiş atıldı.Şimdi içten iltihap yapmış o dışarı vurdu ve delik açıldı.Delikte kurşun kalemin girebileceği kalınlıkta 1,5 cm içine giriliyor.Aradan bu kadar zaman geçip açılması beni çok sarstı.Doktor ilaç verdi dikiş alerjisi dedi.Bu kadar zaman sonra çıkarmı anlamadım.Moralim çok bozuk.İçerde iltihap o kadar zaman yayılmadı mı?Neden bunca zaman sonra oldu?

Ameliyat olup böyle sorun yaşayan veya çevresinde olup duyan var mı?Sanırım iyi bir şeyler duymaya ihtiyacım var.

17 answers to this question

Recommended Posts

• 0

öncelikle gecmis olsun.ameliyat yerinin enfeksiyon kapip apselesmesi yada gec kapanmasi,hatta akinti türü sivilar gelmesi olagan birsey aslinda.cünkü ne kadar dikkat edilirse edilsin enfeksiyon kapabiliyor.ve bazilarinda gercektende dikis alerjisi olabiliyor kullanilan materyale bagli.doktorunuz büyük ihtimal antibiyotik vermistir.ilaclarini düzenli kullanin ve o bölgeyi mümkün oldugunca hijyenik tutun.günlük pansuman yaptirabiliyorsaniz yada siz yapabiliyorsaniz daha cabuk sonuc alirsiniz.cok korkulacak bir durum degil.ben hemsireyim daha kötü vakalar bile gördüm.ama düzenli tedaviyle kesinlikle iyilesiyor.

• Like 1

• 0

geçmiş olsun.. sezeryanın kötü tarafı da bu ne zaman nerde açılacağı belli olmuyor.. ama korkulası bir durum değil bu.. bende bir açılma olmadı. ama yengem ve yaşı benden çok çok büyük bir hanım, onun dikişleri o yaşta açıldı ağır kaldırmaktan mı tam hatırlamıyorum ama.. sonuçta doktora gitti ve düzeldi..

sezeryan oldu bitti birşey değil. ömür boyu titizlik dikkat ve temizlik ister..

tekrar geçmiş olsun..

• 0

sezeryanla olusan yaralarin cabuk kapanmasi icin hergün haslanmis tüm tavuk suyu icin yaralar kisa zaman sonra iyilesir.. tecrübe edildi

• 0
öncelikle gecmis olsun.ameliyat yerinin enfeksiyon kapip apselesmesi yada gec kapanmasi,hatta akinti türü sivilar gelmesi olagan birsey aslinda.cünkü ne kadar dikkat edilirse edilsin enfeksiyon kapabiliyor.ve bazilarinda gercektende dikis alerjisi olabiliyor kullanilan materyale bagli.doktorunuz büyük ihtimal antibiyotik vermistir.ilaclarini düzenli kullanin ve o bölgeyi mümkün oldugunca hijyenik tutun.günlük pansuman yaptirabiliyorsaniz yada siz yapabiliyorsaniz daha cabuk sonuc alirsiniz.cok korkulacak bir durum degil.ben hemsireyim daha kötü vakalar bile gördüm.ama düzenli tedaviyle kesinlikle iyilesiyor.

Çok teşekkür ederim cevapladığınız için.Antibiyotik vermedi.Nitrit asit kalemi verdi sadece onu kullanıyorum.Anladığım kadarı ile iç dikiş ipi alrjisi.Bu kadar zaman sonra çıkar mı?Bu kadar ay içte iltihap yaptıysa iltihap başka yerleri tahrip etmez mi? Birde bir arkadaş dedi içten o dikiş ipini alıyorlarmış öyle bir şey var mı?Ben sadece nitrit asidi içine sokup çeviriyorum acaba yetrince içine sokabiliyormuyum bilmiyorum ki.Bu tedavi sonuç verirmi biliyormusunuz.Ne kadar zamanda toparlar.Şu anda deliğin önünde sarı yuvarlak iltihap kapamış gibi.Yarın ben o kalemi soktuğumda oda içeri girecek nasıl olacak hijyen bilmiyorum.Çok soru sordum biliyorum.Ama sağolsun doktorlar konuşmuyorlar ki fazla.Şunla temizle vs. gibi hiçbir şey söylemediler.Psikolojim bozuldu delik aklıma geldikçe deli oluyorum.

• 0

biraz doktorun el kabiliyetinden kaynaklanabilio bu tür durumlar.ama bazı cilt çabuk enfeksiyon kapabilir.dikişli bölgeyi aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmak ta mikrop kapmasına neden olabilir.

• 0
sezeryanla olusan yaralarin cabuk kapanmasi icin hergün haslanmis tüm tavuk suyu icin yaralar kisa zaman sonra iyilesir.. tecrübe edildi

Canım benim çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için.Benim sezeryan yerinden yapılan bir ameliyat.İç dikiş ipi ile ilgili dedi dr.Delik var 1-1,5cm kadar içine giriyorum ilacı koymak için.Başka bir şeyde vermedi.Yuvarlak bir göz var sanki.Pazartesi dr gideceğim tekrar.Şu iki gün geçmek bilmiyor.

--- Sonraki mesaj ---

biraz doktorun el kabiliyetinden kaynaklanabilio bu tür durumlar.ama bazı cilt çabuk enfeksiyon kapabilir.dikişli bölgeyi aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmak ta mikrop kapmasına neden olabilir.

El kabiliyetiyle ne ilgisi var açıklarmısın nova.İç dikiş ipi ile ilgiliymiş.Acaba dikiş ipimi kaliteli değil.Benden önce aynı doktora ameliyat olanlarda böyle bir sorun olmadı.Bende alerjik bir yapıya sahip değilim ki.Kaç kez ameliyat oldum.İlk kez başıma geliyor.Tedirginim birazda evham yaptım.Şu sıralar yaşadıklarım çok üst üste geldi sanırım ondan kaynaklı bu tedirginliklerim bilmiyorum canım ya.Gözümün önünde hep yara erim geliyor oda beni strese sokuyor.Yattım uyuyamadım geldim kafam dağılsın diye siteye girdim.İyiki cevap yazmışınız çok teşekkür ederim.

--- Sonraki mesaj ---

geçmiş olsun.. sezeryanın kötü tarafı da bu ne zaman nerde açılacağı belli olmuyor.. ama korkulası bir durum değil bu.. bende bir açılma olmadı. ama yengem ve yaşı benden çok çok büyük bir hanım, onun dikişleri o yaşta açıldı ağır kaldırmaktan mı tam hatırlamıyorum ama.. sonuçta doktora gitti ve düzeldi..

tekrar geçmiş olsun..

Canım teşekkür ederim.Sezeryan değil benim.Sadece ordan tekrar açılıp yapılan bir ameliyat oldum.İç dikiş ipi ile ilgiliymiş yazdım yukarıya detaylı.Sezeryan olalı 15 yıl oluyor.

--- Sonraki mesaj ---

tekrar geçmiş olsun..

Canım teşekkür ederim.Sezeryan değil benim.Sadece ordan tekrar açılıp yapılan bir ameliyat oldum.İç dikiş ipi ile ilgiliymiş yazdım yukarıya detaylı.Sezeryan olalı 15 yıl oluyor.

• 0
Başka bi doktora gittinizmi?

Bu aralar üç ameliyat geçirdim.Farklı dr lar yaptı ameliyatlarımı.Bu doktorlardan birine gittim ama bu ameliyatımı o yapmadı.Şimdi yapan doktora gideceğim.

• 0

biz kuzenimle birlikte aynı gün guatr ameliyatı olduk ama farklı doktorlara.ben narkozu zor atarım kuzenim benden 1 saat sonra girmiş ayılınca çıkarmışlar.ben ondan 2st sonra ayıldım.ama ben narkozu atar atmaz ayağa kalktım ve hiç yatmadım.benim dikişim çabuk geçti.izide pek belli olmuo. kuzenim neredeyse 2 yıl olacak ameliyat olalı hala dikiş olan yeri kapatır.yani onunki geçmedi. benim doktorumun dikişini önde gelen bir hastanenin profesörü görmüştü ve adamın dediği doktorum hakkında;işini çok mükemmel yapan biriymiş oldu.

• 0

Kafam karmakarışık bu konuda nova kardeş.Doktorla bir ilgisi var mı diye düşünüyorum Sizinki dikiş yani teknik olayı.Senin doktorun tekniği güzelmiş dikişler belli değil.Benim iç dikiş ipiyle ilgili.Benden önce olanlarda aynı hastane aynı dr aynı ip.Hiç birinde sorun yok çok şükür.Benden başka böyle sorun yaşayanı görmedim duymadım hastalardan.Sorun bendemi diye düşünüyorum.Bu aralar çok üst üste olağan üstü şeyler yaşadım.Üstüne bir de ameliyatlar.Vücudum beynim yüreğim bedenim çok zorlandı anlayacağın.Metobolizma yerlerde.Vücut tepki veriyor kabullenmiyor artık sanırım.

--- Sonraki mesaj ---

Ya cevapladığınız için teşekkürler.İyki varsınız yazışınca rahatladım biraz sanki.Pazartesi inşallah kafamdaki soruların yanıtlarını alırım.Acaba başka dr gitsem mi?