Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Diş Apsesi Nedir? Tedavi İçin Ne Yapılmalıdır?..

Recommended Posts

Dişte apse varsa öncelikle doktora başvurmak gerekir. Doktora geç gidilirse olayın boyutları büyür ve daha başka diş ve ağız hastalıklarına neden olur. Eğer apse yeni evredeyse antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Diş apsesi olanlar evde dişe alkol ve rakı uygulaması yaparlar Bu tamamen yanlıştır. Çünkü apse dış yüzeyde değil içtedir. Böyle uygulamalar hastalığın gecikmesine neden olur.

 

Dişte apsesi olan kişiler öncelikle ağız sağlığına çok dikkat etmelilerdir. Daha sonra doktor tarafından verilen ilaçları tam zamanında ve düzenli olarak kullanmalıdırlar. Apse olan kişiler yatarken yumuşak yastık kullanmalıdırlar. Diş apsesi tedavi edilmediği durumda, eninde sonunda diş kaybedilir. Ayrıca ağız içi enfeksiyona, geçmeyen ve düzelmeyen şişliklere ve hatta kemik enfeksiyonlarına kadar gidebilir. Ağrı veya şiş olmasada apse içten olabilir ve mutlaka tedavi olunmalıdır. Şişlik veya ağrı olmaması dişte apse olmamasının anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda her zaman olmasada çok tatlı yenildiğinde hafif ağrı hissedilir. Bu ağrı önemsenmeli ve tedavi edilmelidir.

 

1395-images.jpg

 

Halk arasında diş apsesi olanlarda sıcak ve soğuk uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar yanlış değildir fakat apsenin hangi evreye bağlı olarak yapılmasına sadece doktor doğru kararı verebilir. Örneğin; iltihaplı apselere önce ilaç tedavisi sonra soğuk sıcak tedavi yapılır. Ayrıca yanlış yapılan sıcak soğuk tedavi şişliğin daha çok yayılmasına neden olur. Bu nedenle bu tedaviyi diş hekiminin belirlemesi doğrudur.

 

Diş apsesi oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu iltihap tüm vücuda yayılabilir. Eğer ki dişimizde apse varsa ve hemen doktora gidemiyorsak ilk yapacağımız ağrı kesici ilaç almaktır. Ayrıca ağzı saat başı tuzlu ılık suyla gargara yapmak ağrının hafiflemesine neden olur. Soğuk ve sıcak içecekler değil ılık içecekler tercih edilmelidir.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bi tanesi apseli dişe sülük koymuş ve hayvan yarım saat içinde bütün iltihap ve pis kanı emmiş..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman aman sülükle uğraşacağım yerde doktora giderim:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korkuyorum valla ııyyy:DYa bizim buralarda baş ağrısı için,bacak,sırt ağrıları için de kullanılıyor.Çocukluğumda birinin başına tutmuşlardı sülüğü.İşi bitince bir de kusuyor emdiklerini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ben küçükken karanlıktı mutfakta yerde yaprak sarması sanıp sümüklü böceği ağzıma atmıştım..:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Öff çok kötüü:D

 

yutmadım ama geri çıkardım...bu arada konu dağıldı sayın yönetici ikaz eder şimdi....cidden ama sülük apseli diş için çok iyi diye biliyorum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...