Jump to content
Sign in to follow this  
SimqEE

‘Hep O Şarkı’ Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Recommended Posts

[h=2]‘Hep O Şarkı’ Yakup Kadri Karaosmanoğlu[/h]

‘Hep O Şarkı’ tam anlamıyla güme gitmiş bir romandır. Özkırımlı saptıyor: ‘ Kanımca bunun nedeni, romanın yazılışının, yazardaki geçmiş özlemine bağlanması ve bu olumsuz yargının, araştırılmadan benimsenip günümüze dek sürmesidir’

fft5_mf106278.Jpeg

Meğer roman yazmak ne güç bir işmiş! İşte elimde kalem, önümde defter, saatlerden beri evirip çeviriyorum, iki cümleyi bir araya getiremiyorum.”

Dönüp dönüp okurdum bu iki cümleyi. Ürküntü verirdi. Yazmak istiyordum, roman, öykü, kısa roman uzun öykü... Ama yazarlığa sıvanmış eski devir hanımefendisi umut kırıyordu.

Oysa Hep O Şarkı -alıntıladığım iki cümle Hep O Şarkı’dan-yolun başında okuduğum romanlardan. Çocuk edebiyatının verimlerini bir yana bırakırsak; romanlar sevdam, biraz da Hep O Şarkı’yla başlamış olmalı.

Hep O Şarkı’dan önce okuduklarım da var: Hürriyet gazetesinde tefrika edilirken gizli gizli okuduğum- “Okuma. Senin yaşına göre değil” demişlerdi- Yılların Ardından, Muazzez Tahsin Berkand’ın galiba Yakacık Sanatoryumu’nda geçen romanı. Hayat mecmuasında tefrika edilmiş Karlı Dağdaki Ateş, Refik Halid’in romanı. Fakat bunlar hep tefrika. “18/10/1961” tarihinde Hep O Şarkı’yı satın almışım. On beşinci kitabım mı, yoksa bu on beşi sonradan mı numaralamışım, bilmiyorum.

1961’de Galatasaray Lisesi’nde orta birdeyim. Okulun koridorlarında okudum Yakup Kadri’nin son romanını: “Yakup Kadri’nin son eseri olan Hep O Şarkı’yı öteki romanlarından ayıran başlıca özellik vakasının geçen yüzyılın ortalarında geçişidir. Büyük romancımız, şimdiye kadar bize hep bildiği, tanıdığı insanları, muhitleri anlatmıştı. Burada hayalini yetişmediği çağlara kadar uzatarak, saf ve masum bir eski zaman aşkının çevresinde artık büsbütün tarihe karışmış bir çağın hüzünlü şiirini bize duyurmaya çalışıyor.”

Kitap 1956’da yayımlamış, Varlık Yayınları’ndan. Yurt çapındaki ününe rağmen, Yakup Kadri, yenilikçi bir yayınevini tercih etmiş. Bir bakıma ‘genç edebiyat’ın içinde görünmek isteğiyle. Öyle sanıyorum.

1956’dan 1961’e kitap tükenmemiş. Acaba kaç adet basılmıştı?

Arka kapak yazısını herhalde Yaşar Nabi Nayır yazdı. “Ama bu çok şahsiyetli eserin” diye sürüyor, arka kapak yazısı, “bir başka cephesi var: o çağı yaşamış olan kadınlarımızın nasipsizliğini ve bahtsızlığını bize kuvvetle duyuruyor.”

Hep O Şarkı tam anlamıyla güme gitmiş bir romandır. Nitekim 1980’de yeniden yayımlanırken, Atilla Özkırımlı saptıyor: “Hep O Şarkı Yakup Kadri’nin romanları arasında gereğince değerlendirilememiş bir yapıttır. Kanımca bunun nedeni, romanın yazılışının, yazardaki geçmiş özlemine bağlanması ve bu olumsuz yargının, doğru olup olmadığı araştırılmadan benimsenip günümüze dek, giderek günümüzde de sürmesidir.”

Atilla Özkırımlı, 1975’te yayımlamış bir yazımda, Hep O Şarkı’dan övgüyle söz açan tek kişi olduğumu da belirtmiş. Bugün de bu esere hayranlığım sürüyor: Hep O Şarkı, bence, Yakup Kadri’nin en güzel romanı.

Cevdet Kudret’in Türk Edebiyatında Hikâye ve Roman’ında çok irkiltici bir iddiası var: “Sanatını dış etkilere açık tutan, ilkgençliğinden beri her gördüğünün bir benzerini yazmak merakında olan Karaosmanoğlu...” İşte, Yakup Kadri önce “ırmak roman” görmüş, Panorama’yı yazmış; sonra “Abdülhak Şinasi Hisar’ın çok ilgi gören ‘geçmiş zaman özlemi’ üzerine kurulu eserlerine özenerek” Hep O Şarkı’yı yazmış...

Bence Hisar’ın eseriyle Hep O Şarkı arasında hısımlık bile yok. Ama, yıllar sonra, seçkisinden çok yararlandığım Cevdet Kudret’in zaman zaman değerli yazarlarımıza düşmanlık güttüğünü düşünmeden edemiyorum.

Hep O Şarkı’nın altbaşlığı “Bir eski devir hanımının defterinden”dir. Yakup Kadri aradan çekilir, Münire anlatır, kaleme getirir. Romancı ileri yaşta alışkanlıklarını kırmakta, yeni bir anlatım kurmakta. Önceki eserlerinde deyiş yerindeyse-taşkın anlatımı sürdürmüş Yakup Kadri, şimdi, Münire kimliğine bürünerek, öylesine yalın, sesi kısık, durgun bir anlatımı tercih ediyor ki, Hep O Şarkı’nın trajik etkisi asıl bu anlatımdan kaynaklanıyor...

Mutlaka okuyun Hep O Şarkı’yı.