Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Daphne

Diş Çürükleriyle Doğal Savaş

Recommended Posts

Guest Daphne

Belirtiler

 

-Dişağrısı, özellikle sıcak, soğuk ve şekerligıdalar yenilip içildiği sırada.

 

-Büyük çürük deliklerinde, hava hareketlerinekarşı da ağrı tepkileri.

 

Nedenler

Başlıca neden, besinleriniçerdiği şekerdir! Dişlerden tümüyle uzaklaştırılmayanşeker, ağız boşluğu bakterileriyle bir arayageldiğinde oluşan asitler, dişin mineralyapısını eritmeye başlar. Böylece,bazılarının korkulu rüyası olan “deliklerin”oluşumunun yolu açılmış olur.

 

Biyolojik gerçekler

Diş çürümesi yaşla da ilgili birdurumdur. Genelde, 30 yaşa kadarki genç insanlar bu sorunlakarşılaşırlar. Bu yaştan sonra çürüme rizikosuazalır, ama bunun yerine dişeti iltihabı ve parodontit(diş çevresi dokularında iltihaplanma) riski artışgösterir.

 

Psikolojik gerçekler

Minerallerle yeterince desteklenemeyen diş minesi,çürümeye karşı olan direncini yitirmeye başlar. Mineral destekise sadece (genellikle mineral yoksulu) beslenmemizle değil, ayrıcapsikolojik durumumuzla da yakından ilgilidir. Örneğin, stresaltındaki kişinin bağırsak florasında önemlideğişimler olduğu, yakın geçmiştekanıtlanmıştır. Özellikle de, potasyum ve fosfatlarınsindirilmesinde belirleyici katkıları olan mikroorganizmalarınsayıları önemli ölçüde azalır. Sonuç: Kandaki minerallerazalır, diş minesini sertleştirici maddelerde yıkımbaşlar ve bunun sonucu olarak da dişlerde delinmeler görülür.

 

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz

-Şekerli gıdaları daha aztüketiniz. Ama eğer bunu yapamıyorsanız, kendinize hiç olmazsagerçek ziyafetler çekiniz: Bir kerede yenip bitirilen bir paket çikolata, günboyunca küçük parçalar halinde yenen aynı miktarda çikolataya göre,dişlerinizin şekerden daha az zarar görmesinisağlayacaktır.

 

-Diş bakımını ihmal etmeyiniz! Dişlerin gündeiki kere fırçalanması (yemeklerden sonra) mutlaka gereklidir, amabunun üçe çıkarılması daha iyidir. Dişlerinizinarasında kalan besin artıklarını temizlemek için “dişipi” kullanınız. Diş fırçanızı en geç 6-8 haftadayenileyiniz. Kullandıktan sonra diş fırçanızı iyicekurulayınız. Nemli banyoda bırakılan ıslak dişfırçası, virüs ve mantarlar için ideal bir yaşam ve üremealanıdır!

 

-Floroid içerikli diş macunları kullanın, onlar dişminesini güçlendirecektir.

 

-Şekersiz çikletler, dezenfekte edici tükürük üretmesi içinorganizmanızı uyaracak ve böylece, dişlere takılıpkalmış olan yiyecek artıkları bol tükürükletemizlenecektir.

 

-Yediklerimizi çok iyi çiğnediğimizde, sindirimikolaylaştırmış oluruz. Dişlerimizin görevini midemizeyaptırmamalıyız! Yanlış beslenme ise dişlerimizinbaşlıca düşmanı olarak kabul edilmelidir. Sağlıklıkalabilmeleri için, dişlerin sert besinleri çiğnemeleri gerekir.Sürekli yumuşak besinle beslenenlerin dişleri zamanlacanlılıklarını yitirebilir; dişözü, diş destekdokuları ve dişetinde kan dolaşımı yetersizliğibaşlar. Ağızda bakterilerin çoğalmasına uygun birortam oluşur, dişler içten dışa doğru yumuşamayabaşlar ve çürükler oluşur.

 

Belirli aralıklarla, kontrol için diş hekimine gidilmelidir.Henüz küçükken tespit edilen delikler, hastanın canı acımadankapatılabilir.

 

Diş ağrısınakarşı pratik çözümler

-Karanfil yağı ile nemlendirilen küçük bir pamuk parçası ağrıyandişin üstüne yatırılır. Veya bir karanfil ağızdatükürükle biraz yumuşatıldıktan sonra, ağrıyandişin üstünde sıkıştırılarak yavaşçaçiğnenir ve etken maddenin ağrılı bölgeyeulaşması sağlanır.

 

-Echinacea tentürü ile ıslatılan küçük bir pamuk ağrıyan dişinüstüne yatırılır.

 

-Yarım veya bir tatlıkaşığı İsveç Şurubu ağza alınır veağrılı bölgede dişlerin arasından geçirilerek birdakika kadar ağızda tutulur. Süre sonunda şurup biraz suylayutulur veya tükürülür. İsveç Şurubu ile ıslatılan küçükbir pamuk parçası da ağrıyan dişin üstüne uygulanabilir.Ama dikkat: Uzun süre dişetinin üstünde tutulduğunda, dişetindeyanıklar oluşabilir!

 

-Çay ağacı yağı / Tea Tree oil

 

Yarım bardak ılık suya 3-5 damla eklenip iyicekarıştırılır ve ağız bu suyla uzun uzunçalkalanır.

 

Veya ağrılı dişin üstüneve eğer gerekiyorsa çevresine birkaç damla yağ damlatılır.Hemen ardından ağız bol suyla çalkalanır!

 

Akupresur (nokta masajı)

Bu basit masaj, acil durumlardabaşvurulabilecek en etkili yöntemlerden biridir.

 

Baskı noktası, işaret parmaklarınındışa bakan ucunda, tırnağın hemen yanıdır.Öteki elin başparmak tırnağıyla, küçük daireselhareketlerle o noktaya baskı uygulayın. Baskı noktasındabir süre sonra ağrı oluşması mümkündür, ama bunakarşılık olarak diş ağrınız sona erecektir.

 

Bu yöntemi, dişçi koltuğunda otururken deuygulayabilirsiniz: Duyacağınız acı büyükolasılıkla azalacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dişçi koltuğu korkulu rüyamdır. korkudan dişçiye gitmeyip dişimi kangren ettim ve bir gece yaşadığım ağrının tarifi yok zonklama yanma ve ağrı ve hiç bir ağrı kesici kar etmedi. diş çekildi olay bitti:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

yazılanlardan ziyade genetik bi durumuda var bu işin ailede varsa

tabiri caizse gözün gibide baksan çürür..malesef..:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...