Jump to content
Sign in to follow this  
Guest emirdagli

Yılbaşı ve Noel Kutlamaları-Mutlaka Okuyun

Recommended Posts

Guest

yılbaşı kutlamanın günah olduğuna dair sağlam bir kaynak var mı kuran da geçiyor mu bu?

çağdaşlaşma da dinden çıkarmak için tuzak mı yani ?

ay ben artık bu konulara yorum yazmak istemiyorum okumak dahi istemiyorum böyle put fikirler gördükçe dinimden soğumama ramak kalıyor zor toparlıyorum kendimi inancımı sarsan asıl bu tür yorumlar ve bunların destekçileri oluyor malesef..

Guest emirdagli

Bizim kaynagimiz sadece kuran degil.Kuranda Hz.Allah, peygambere bakmamizi ve onu örnek alamamizi ve onun getirdigi her seyi kabul etmemizi istiyor ve Resûlüne itaati kendine itaat kabul ediyor.Kâfirler hakkinda onlari dost edinmemek hakkinda,onlarin ne denli tehlikeli inanislara sahip olduklarini ve onlarin yolundan gitmememiz konusunda ve buna benzer konularla birçok âyeti kerime mevcuttur..

Bazi insanlar sirf hoslarina gitmedigi ve islerine gelmedigi için bir çok dini konuyu maalesef anlamak istemiyor..Yazik !!

çağdaşlaşma da dinden çıkarmak için tuzak mı yani ?

ay ben artık bu konulara yorum yazmak istemiyorum okumak dahi istemiyorum böyle put fikirler gördükçe dinimden soğumama ramak kalıyor zor toparlıyorum kendimi inancımı sarsan asıl bu tür yorumlar ve bunların destekçileri oluyor malesef..

zaten mesele orda gizdüşüm ..

malesef doğrular nefse hoş gelmiyor...

bak sözünde bile belirtmişsin ki "put fikirler " ve bunlara destek olan yorumlar diye ..

ama doğrular varken bizler eğer yok böyle bi şey için eğlenin gününüzü gün edin dersek o zmaan yanlışa düşmüş oluruz..

sonuçta uyup uymamak ya da kutlayıp kutlamamak herkesin kendi şahsi fikridir ona kimse karışamaz..

bak sana bi örnek vereyim:araba ile gidiyorum ve yollarda bi sürü işaretler görüyorum bazısı şöyle :öndeki aracı sollama diye işaret var ama ben yine solluyorsam o benim kendi hatamdır ve karşımda bir araba olursa kazaya karışıp ölebilirim..buna uyup uymamak benim elimde..

veya yolda çalışma var diye hız sınırını azaltmamız için uyarılar oluyo 50 km hızla gidin denen bir yrde ben 80 km hızla da giderim bu benim tercihim ama kaza olursa bu da benim suçum..

ben şimdi karayollarına kızabilir miyim neden o uyarı tabelalrını koyuyorsunuz diye???ya da o tabelaları koynakla görevli kişilere kızma hakkım var mı neden tabela koyuyorsunuz her yere diye???

sevgili gizdüşüme katılıyorum...yılbaşı konusuna gelene kadar bakılacak daha önemli şeyler var.. üstelik bu konuyu dinle bağdaştırılması bile anlamsız. önemli olan niyetlerdir..yüreklerdir..bunu anlayabildiğimiz zaman zaten islamiyet önemini tekrar kazanacak.şu an islamiyet hakkında yok şu din aykırı yok bu dine aykırı lafları sadece islamiyeti bu dini öğrenmek isteyeynlere karşı bu güzel dini karalamaktan başka bir işe yaramıyor.. Allah herkesin Allahı..onu kendi dinimize tapulamak bile biz islamı kabul edenlerin düştüğü en büyük yanlış...dediğim gibi niyetler önemli..islam dini yasakçı bir din değil. onu yasakçı karamsar bir dinmiş gibi lanse etmek bu dine yapılan en büyük hata...

yılbaşı konusuna gelene kadar bakılacak daha önemli şeyler var.. üstelik bu konuyu dinle bağdaştırılması bile anlamsız. önemli olan niyetlerdir..yüreklerdir...

islam zaten böyle böyle zayıflar dostum..yok o önemli değil yok bu acel değil..şuna dokunma buna elleme denilirse o zaman yavaş yavaş elden gider...

senin dediğin mantığa göre düşünürsek şöyle bi durum çıkar ..

biri bana ateş ediyor silahla ve o mermi omuzuma geliyo beni yaralıyo ..ama öldürme kastıyla atılıyo o mermi..ben desem ki önemli değil yaa atsınlar mermiyi kalbime veya kafama gelmediği sürece sorun yok diye olur mu???

bu yapılanlarda aynen öyle işte insanlara bize ait olmayan tüm alışkanlıklar gayet normalmiş gibi kabul ettiriliyo...

peki hiç bir hristiyan peygamberimizin doğum gününü kutluyor mu?? ben hiç duymadım..ama bizlere hristiyanların kutsal saydığı bi gün yılbaşı adı altında kutlandırılıyo meseleye detaylı bakarsanız görürsünüz bazı oyunları..

neyse her zaman söylediğim gibi kutlayan kutlasın...kimseyi bağlamaz..kendi bileceği iş..

Guest MedCezir

size kitap tavsiye edeyim arkadaşlar tanrının doğumgünü şiddetle tavsiye ediyorum okuyunuz lütfen ben yeni başladım ama kendimi alamıyorum

Guest

ezel şu verdiğin araba trafik kuralı örneği bence ikna edici olmadı neden diyeceksin? din bir yana hayatımızı kolaylaştıracak yaşam standartlarımızı yükseltecek toplumsal kurallar bir yana. Bir de Allah ın kuranda bize bahşettikleri o kadar yanlış algılanıp lanse ediliyor ki sabitlik yok netlik yok. ama toplumsal kurallar açık seçiktir ve nettir direk insanların koydukları kurallardan ibarettir.. umarım derdimi anlatabilmişimdir :D

Guest emirdagli

Medcezir, tehlikeli seylere takiliyorsunuz.Dikkatli olun !

En çok tavsiye edilecek kitaplar fikih kitaplarimizdir.Ömer nasuhi bilmenin islam ilmihali,bunun sadelestirilmis olanlarida var.Her evde bulunmasi gereken kitaptir.Dinimizi bunlardan ögreniriz !

Yilbasi kutlamalari hakkinda,bazilari yine kendi bildiklerini yapacaklardir..

Biz yapmayin etmeyin diyebiliriz,bunu Allah için yapabiliriz,fakat herkesin anlama biçimi ve davranislari ayni olmayabiliyor.İrademizi kullanarak dogru seçimi yapmamiz gerekiyor..

Nasil ki bir söz ile insan müslüman olabiliyor,yine bir sözle veya hareketle insan dinden imandan çikabiliyor.Yani imandan sonra kafir olmak demek ne demek?

Kazandiginiz tüm sevaplariniz aninda yok oluyor,elde var sifir.Dini nikahiniz bozuluyor(iman olmayinca nikahta olmaz).Hacca gidilmisse iptal oluyor,tekrar hac yapmak gerekiyor.Eger tevbe edilmemis ve iman dairesine girilmemis ise ve bu sekilde Azrail as yani ölüm melegi gelmis ise,halimiz harap demektir,zira imansiz ölenler için ebedi cehennem söz konusudur..

Bizler dinimizi ögrenmek zorundayiz,bunu yapmak farzdir.

Eger cahil ve bilgisiz kalirsak,seytan ve onun askerleri bizim imanimizi tehlikeye atacaktir,bunun için seytanlasmis insanlarda görev yapmaktadir.

Belki imanin kaybedilmesi artik daha kolaylasti.Vazifemiz iman ve inancimizi son nefesimize kadar bozulmadan korumaya çalismaktir.Allahu Teala kurani keriminde "Sakin ölmeyin,ancak müslümanlar olarak ölün" buyurmaktadir.

Yani ölümünüz müslüman inanci üzere olsun,herhangi baska bir inanca sakin sapmayin..Hiristiyan veya yahudi veya atese tapan veya budaya tapan veya puta tapan veya ateist veya her hangi islam disi bir itikada ve inanca kendinizi sakın kaptirmayin demektir..

Cennete ancak iman anahtari ile girilir,bunu yitirmek demek en büyük iflas ve en büyük kayip demektir.Annenizi veya babanizi veya ailenizden çok sevdiginiz birini kaybetseniz,iman kaybinin yaninda elbette hiçbir sey degildir !!

Guest

bende katilmiyorum bu konuya :)

biz papazin anisini yasatmiyoruz gecmis bir seneyi ugurluyoruz ve yep yeni umutlarla iyi düsüncelerle güzel dileklerle koskocaman yeni bir yila hosgeldin diyoruz ........

sinavimizin bir yilini geride birakiyoruz büyük bir enerjiyle umutla gelecek bir sene bekliyoruz bunun günah oldugunu düsünmüyorum kimsede ikna edemez beni sayet bu konuda :) icmekse icin zaten eski yildada yeni yildada iciyor eglenmenin neresi haram yasayalim diye geldik bu dünyaya keske her zaman yeni yil gibi eglenebilsek

sevgili ezel verdiğin cevap ya beni hiç anlamadığını ya da anlamak istemediğini açıkça gösteriyor. bu konunun islamla alakası yooooook anlasana benim kastedtiğim bu kardeşim..niyet önemli diyorum sana sen benim yazdıklarımı okumadınmı ki anlamıyosun ...herkesin niyeti önemli..yeni bir yıla giriyorsun yeni umutlar yeni beklentiler yeni kazanımlar ...yeni örenmeler yeni bligiler daha nele neler işte....Hristiyanlar ne için kutlarsa kutlasın kardeşim. o onların niyeti.. senin niyetin ise yeni bir yıldır...bu kadar işte... ha sen diyorsan ki Allah mutlu insanları sevmiyor senin bu fikrirne bir şey diyemem ama ben Allahın mutlu insanları sevdiğini biliyorum...gerisi boş....Sana kolaygelsin..iyi geceler..

........................

sevgili medcezir önerdiğin kitap çok güzel önyargısız bakabilen herkes okusun derim..

--------------------

ha bu arada herkes istediği kitebı tavsiye eder..isteyen fıkıh hitabı okur isteyen ansiklopedi..burası özgür bi site... önerilenkitaplar islama aykırı aman ha neden öneriyosun fıkıh kitabı oku demek anlamsız... bir başkasının önerisine saygı duyularak herkes kendi önerisini yapar...herkes fıkıh kitabı okuyacak yada başka kitap okuyacak diye bir kural yok...bu tarz davranışları da islam adına başkalarına müdahale olarak görüyorum ve bunu da islamla bağdaştırmadığım gibi aykırı da görüyorum..saygıyla....