Jump to content
Sign in to follow this  
Guest emirdagli

Yılbaşı ve Noel Kutlamaları-Mutlaka Okuyun

Recommended Posts

Guest Göktürk
Hicri yılbaşı ise,Muharrem ayının birinci gecesi,müslümanların yılbaşı gecesidir.

Müslümanlar,kendi yılbaşı gecelerinde ve günlerinde müsafaha ederek,telefonla veya mektup yazarak tebrikleşirler.Birbirlerini ziyaret eder,hediyeleşebilirler.Yılbaşını mecmua ve gazete ilanlarıyla kutlarlar.Yeni yılın,birbirlerine ve bütün müslümanlara

hayırlı ve bereketli olması için dua ederler.Büyükleri,akrabayı,alimleri evinde ziyaret edip dualarını alırlar.O gün,bayram gibi temiz giyip,fakirlere sadaka verirler.

HİCRİ*KAMERİ TAKVİM: Hazreti Ömer'in halifeliği zamanında,hicret'in 21.miladi 642 senesinde,Hz.Peygamberin Mekke'den Medine'ye hicret edişi takvim başlangıcı olarak kabul edildi.

Bu demektir ki siz yilbasini 600 küsür sene sonra idrak edebileceksiniz..

Eh bu da bir sey..

Hic yoktan iyidir..

Peki Hz. Isa gelince buna ne der ?..

Pek merak ettim..;)

Guest Göktürk
diyalogcu arkadaşların ve hoca efendinin noelini kutlarım

:thumbsup:

Guest Ozan

Bırakın birşeyleri empoze etmeyi insanlara hoşgörü gösterin kutluyanı kutlamayanız seveni sevmiyeni...

Biz müslümanların yılbaşısı diye bir şey yok yada hırıstiyanların yada yahudilerin bütün bir dünyanın yılbaşı günü 31 aralık gecesi 01 ocak bağlantısında bütün dünya dini dili rengi ne olursa olsun gelen yeni yılı kutluyor ve dikkat edin mutlaka kendi örf adet ve dini düşüncelerine uyarlayarak kutluyor.Ama müslüman dünyasıda aynı hırıstiyanlar gibi 20 aralıktan itibaren şükran günleri şükran yemekleri yaparak yada kiliseleri doldurup ayinler yaparak mumlar dikerek papazların eteklerini öeperek yılbaşı gecesine hazırlık yapar işte o zaman bende sizin yanınızdayım ama o gece dünya yerinden oynuyor müslümanı yahudisi ordodoksu yada kataliği hiç farketmiyor yeni gelen yılı kutluyor.

Bende kutlayanlar arasındayım ama coşkulu içkili kendimden geçercesine değil elbette.

Bence yeni yıl kutlamalarından önce müslümanlık adına dinimizin yayılması saygınlık kazanması adına tv'lere çıkan o din alimlerinden başlamak lazım.Yani kendi içimizde bir reform yapmalıyız ki sonra çevreden gelen diğer etkilerle uğraşabilelim.

Guest emirdagli
sevgili ezel verdiğin cevap ya beni hiç anlamadığını ya da anlamak istemediğini açıkça gösteriyor. bu konunun islamla alakası yooooook anlasana benim kastedtiğim bu kardeşim..niyet önemli diyorum sana sen benim yazdıklarımı okumadınmı ki anlamıyosun ...herkesin niyeti önemli..yeni bir yıla giriyorsun yeni umutlar yeni beklentiler yeni kazanımlar ...yeni örenmeler yeni bligiler daha nele neler işte....Hristiyanlar ne için kutlarsa kutlasın kardeşim. o onların niyeti.. senin niyetin ise yeni bir yıldır...bu kadar işte... ha sen diyorsan ki Allah mutlu insanları sevmiyor senin bu fikrirne bir şey diyemem ama ben Allahın mutlu insanları sevdiğini biliyorum...gerisi boş....Sana kolaygelsin..iyi geceler..

Niyet konusu istismar ediliyor.Dinen yasak olan bir sey niyet ile helal olmaz..

Bazi müslümanim diyenlerin batinin kutladiklarina bu kadar önem vermesi beni sasirtmadi.Hz.peygamber efendimiz bunu önceden haber vermisti.Allah mutlu insanlari seviyor veya sevmiyor meselesi de çok ilginç.Olaya ahiret gözlükleri ile baktigimizda,içki içen,kumar oynayan,insan öldürenler vs. arasinda da mutlu insanlar var,yani dinin yasak ettigi seylerin islenmesinde,bundan mutluluk duyan ve zevk alan insanlar var, Allah bunlari sevmismi oluyor.Halbuki Allah bunlardan razi degil !

ha bu arada herkes istediği kitebı tavsiye eder..isteyen fıkıh hitabı okur isteyen ansiklopedi..burası özgür bi site... önerilenkitaplar islama aykırı aman ha neden öneriyosun fıkıh kitabı oku demek anlamsız

Tabi benim yaptigim seninde dedigin gibi öneridir ve tavsiyedir yani buna anlamsiz demek elbette dogru degil !

Guest sarıpapatya

ya ne alakası var allah aşkına yok eğlence tertip etmek günahmış bunu yazan arkadaşım bunu nerde okumuş ayıklayın hastalıklı düşüncelerden beyinlerinizi!

Guest MedCezir

hayatta en kızdığım şey kendi ideolojilerini başkalarına empoze etmeye çalışan kişilerdir fikirlerin farklılığı ayrı bir armonidir hayatı yaşanılır kılan tezatların varlığıdır herkesin aynı pencereden bakmasını nasıl istersiniz dine bakış açıları tüm inalanların aynı olsa neden mezhepler ortaya çıksın ben ehlibeyt kızıyım görüş açımın temelinde sevgi vardır güzel olan iyi olan hatta olmayanı bile sevme gibi artık şerde bile hayır arayan bir düşünceyle yetiştim yılbaşı veya noel nasıl adlandırısanız adlandırın benim için umut tazleyen yeni başlangıçların yaşanacağı yepyeni bir yıldır sevdiklerimle bunu sevgi enerjisi içinde yaşamak günah değil sevginin en güzel örneğidir hayrılı bir niyetle yapılan tüm eylemler allah tarafından kabul görür kusura bakmayın size ve önerdiğiniz kitaplara katılamayacağım sizin gibi düşünsem ben medcezir deği emirdağlı olurdum ;)

Guest EyLüL
Niyet konusu istismar ediliyor.Dinen yasak olan bir sey niyet ile helal olmaz..

Bazi müslümanim diyenlerin batinin kutladiklarina bu kadar önem vermesi beni sasirtmadi.Hz.peygamber efendimiz bunu önceden haber vermisti.Allah mutlu insanlari seviyor veya sevmiyor meselesi de çok ilginç.Olaya ahiret gözlükleri ile baktigimizda,içki içen,kumar oynayan,insan öldürenler vs. arasinda da mutlu insanlar var,yani dinin yasak ettigi seylerin islenmesinde,bundan mutluluk duyan ve zevk alan insanlar var, Allah bunlari sevmismi oluyor.Halbuki Allah bunlardan razi degil !

Tabi benim yaptigimi seninde dedigin gibi öneridir ve tavsiyedir yani buna anlamsiz demek elbette dogru degil !

Konuyu dağıtmak istemem ama yazdığınız konuda bir şeyi merak ettim...

Olaya gene ahiret gözüyle bakalım,

bir adam ara sıra kumar oynuyor ve içki içiyor..

doğru veya yanlış,bu şekilde rahatlıyor,mutlu oluyor...

Adam kurban kesiyor,sadaka veriyor...

Pazartesi yeni yılı kutluyor,cuma günü namaza gidiyor...

Bir başka adam da,

çalışmıyor,

akşama kadar bilgisayar başında ,

islami forumlarda fetvalar veriyor,suçluyor,yargılıyor...

Cuma namazlarını kaçırmıyor ama,bilgisayardaki işleri yoğun olursa

vakitlerden atladıkları olabiliyor...

Yeni yılı kutlamıyor,çalışmadığı için parası yok ,

Borçla da olsa kurban kesiyor...

sosyal hayatı olmadığı için mutlu değil...

Kendinde olmayanı veremeyeceğinden de huzursuz oluyor,huzursuz ediyor...

Bu durumda hep ahireti hatırlatan ve hüküm verenlerce bu adamların ahiret hayatı nasıl olur?

Konuyu dağıtmak istemem ama yazdığınız konuda bir şeyi merak ettim...

Olaya gene ahiret gözüyle bakalım,

bir adam kumar oynuyor ve içki içiyor..

doğru veya yanlış,bu şekilde rahatlıyor,mutlu oluyor...

Adam kurban kesiyor,sadaka veriyor...

Pazartesi yeni yılı kutluyor,cuma günü namaza gidiyor...

Bir başka adam da,

çalışmıyor,

akşama kadar bilgisayar başında ,

islami forumlarda fetvalar veriyor,suçluyor,yargılıyor...

Cuma namazlarını kaçırmıyor ama,bilgisayardaki işleri yoğun olursa

vakitlerden atladıkları olabiliyor...

Yeni yılı kutlamıyor,çalışmadığı için parası yok ,

Borçla da olsa kurban kesiyor...

sosyal hayatı olmadığı için mutlu değil...

Kendinde olmayanı veremeyeceğinden de huzursuz oluyor,huzursuz ediyor...

Bu durumda hep ahireti hatırlatan ve hüküm verenlerce bu adamın ahiret hayatı nasıl olur?

:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping: