Jump to content
Sign in to follow this  
Guest emirdagli

Yılbaşı ve Noel Kutlamaları-Mutlaka Okuyun

Recommended Posts

Guest Muhabbetci
Konuyu dağıtmak istemem ama yazdığınız konuda bir şeyi merak ettim...

Olaya gene ahiret gözüyle bakalım,

bir adam ara sıra kumar oynuyor ve içki içiyor..

doğru veya yanlış,bu şekilde rahatlıyor,mutlu oluyor...

Adam kurban kesiyor,sadaka veriyor...

Pazartesi yeni yılı kutluyor,cuma günü namaza gidiyor...

Bir başka adam da,

çalışmıyor,

akşama kadar bilgisayar başında ,

islami forumlarda fetvalar veriyor,suçluyor,yargılıyor...

Cuma namazlarını kaçırmıyor ama,bilgisayardaki işleri yoğun olursa

vakitlerden atladıkları olabiliyor...

Yeni yılı kutlamıyor,çalışmadığı için parası yok ,

Borçla da olsa kurban kesiyor...

sosyal hayatı olmadığı için mutlu değil...

Kendinde olmayanı veremeyeceğinden de huzursuz oluyor,huzursuz ediyor...

Bu durumda hep ahireti hatırlatan ve hüküm verenlerce bu adamların ahiret hayatı nasıl olur?

Heyyt beaa , kimin arkadasi! Iste budur....Iste yakalamissin olayi!

Helal sana! Repde geliyor ..Bu mesaja rep vermezsem ayip ederim:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

Guest Göktürk

Gercekten öyle;

Eylül Kardesimiz;sayfalarca tutacak bir aciklamayi kisacik izah etmis..

Sapka cikartiyorum zekasi karsisinda...

Guest emirdagli

Konuyu dağıtmak istemem ama yazdığınız konuda bir şeyi merak ettim...

Madem yazilan konuda bir seyi merak ettiniz ve bana soru soruyorsunuz o halde cevap vermeye çalisayim:

1)Birinci adam:

bir adam ara sıra kumar oynuyor ve içki içiyor..

bu şekilde rahatlıyor,mutlu oluyor...

Adam kurban kesiyor,sadaka veriyor...

Pazartesi yeni yılı kutluyor,cuma günü namaza gidiyor...

Dogrusu agir bir soru sordunuz.

Kumar oynuyor içki içiyor vs. ve mutlu diyorsunuz.Aslinda bu adamin mutlu olmasi kendisi açisindan tehlikeli gözüküyor..yani iyiye isaret degil !

Kaldiki bu bir aldanmadir,yoksa mutluluk falan degil..Allaha isyan edildiginde,eger mutluluk akabinde devam ediyorsa ve herhangi bir pismanlik ve sikinti yoksa,bu gerçekten iman açisinda iyiye isaret degil..

Fakat bir yandan kurban kesiyor ve sadaka veriyor vs. dediniz.Tabi geliri nasildir ve nerdendir onu demesiniz.Yani geliri haram yoldan ise zaten ne sadakasi ne kurbani nede zekati kabul olur..!

Bir yandan cumaya gidiyor,demekki 5 vakit namaz kilmiyor ama cumayida kaçirmiyor.Bu adamin durumu ise Net degildir.Son nefeste imani tehlikeye girebilir,çünki 5 vakit namazi kilmiyor.Bu demek degilki daha önce imana bir sey olmaz,bunun garantisi yok elbette..Namazla iman birbirinden alakasiz degildir..! Bir kisinin imani olmazsa namazi kabul olmaz.! Fakat namazi olmazsa,imanida olmaz demiyoruz.Lakin bu kisi dinini yikmis olur.Son nefeste de imani tehlikeye girebilir..! Zira namazin ayni zamanda imani koruyan bir özelligi vardir..

Bu adamin yeni yili kutlamasi yani kafirlerin yeni yillarini kutlamasi(eglence tertip etmesi) ise zor bir durum.çünki dini açidan bu kutlamalara katilmak tehlikelidir..

2) ikici adam :

Bir başka adam da,

çalışmıyor,

akşama kadar bilgisayar başında ,

islami forumlarda fetvalar veriyor,suçluyor,yargılıyor...

Cuma namazlarını kaçırmıyor ama,bilgisayardaki işleri yoğun olursa

vakitlerden atladıkları olabiliyor...

Yeni yılı kutlamıyor,çalışmadığı için parası yok ,

Borçla da olsa kurban kesiyor...

sosyal hayatı olmadığı için mutlu değil...

Kendinde olmayanı veremeyeceğinden de huzursuz oluyor,huzursuz ediyor...

Bu durumda hep ahireti hatırlatan ve hüküm verenlerce bu adamların ahiret hayatı nasıl olur?

Bu adamin durumu ise öbürüne nazaran tehlikesi daha az olandir..

İyide, Hz. İsa'nın doğduğu gün Noeldir, Bir yılın bitip, diğer yıla girişte Yeni Yıl yada Yılbaşıdır... İkisi çok çok farklı kavramlar. Hz. İsa doğdu oo ne güzel hadi eğlenellim düşüncesi olmadıktan sonra, yeni yıla pozitif enerjiyle girmek için eğlenceli birşeyler yapmanın ne zararı var ?

sevgili gizdüşüm ve rodoplu ben insanlar yeni bir yılı kutlamasın somurtup evde otursun demiyorum zaten..mesajlarımı dikkatle okursanız hiç öyle bir kelimemi göremezsiniz...

elbette yeni bir yıla girerken insanlar güzel şeyler bekler yeni bir yıldan ve güzel dileklerde bulunurlar sevdikleri ile birlikte olmak isterler bu konuda bence de problem yok...

benim anlatmak istediğim mevzu daha başka yeni yıl adı altında yapılan aşırı taşkınlıklar...sabahlara kadar içmeler kendinden geçmeler...tv de hepiniz izlemişsinizdir taksim meydanında yapılan kutlamaları ve orada içkinin etkisiyle turistlere sarkıntılık edenleri..kadınlara kızlara tacizlerde bulunanları..

yoksa adabı ile yeni bir yıla girmenin sevincini yaşamak isteyenlere sözüm yoktur yanlış anlaşılmasın

Guest emirdagli

yeni yıla pozitif enerjiyle girmek için eğlenceli birşeyler yapmanın ne zararı var ? diye sordunuz.

Bunun zarari olmaz olurmu.Ne derece büyük zararlari var,ki buna önceki yazilarda deginilmistir.

Hz.peygamber efendimiz bir sözlerinde söyle buyurmaktadir : Bizden baskasina benzemeye çalisan bizden degildir.Yahudilere de hiristiyanlara da benzemeyin.[Tirmizi]

Bu hadisi serif ve buna benzeyen diger hadisi serifler hep büyük bir tehlikeye isaret etmektedir.

Miladi yeni yil onlarin yeni yilidir,bizlerle alakasi yoktur,zira bizim yeni yilimiz degildir.Bizim kendi yeni yilimiz vardir,o da Hicri Muharremin 1.dir.

ya arkadaşlar yılbaşı kutlamak güzeldir kutlamak isteyen herkese mutlu yıllar iyi ve gönüllerince eğlenceler dilerim...her insanın mutlu şekilde eğlenmekte hakkıdır..ben buna inanır bunu bilrim...

ayrıca noel noel diyosunuz yok isanın doğum günü diyosunuz da o tarih 31 Aralık değil ki zaten..bazı dinlerde 25 Aralık bazılarında 6 Ocaktır. yani 31 Aralıkla ilgisi yoktur...Herkese mutlı yıllar iyi eğlenceler tekrar..Dilek tutmayo unutmayın...

Guest the_frost

Yılbaşı eğlencelerini özledim be aklıma o geldi konuyu okuyuncA :D :D :D

Guest MedCezir

vazgeçilmez tombala rrahmetli yengem ve dayımla toplaşırdık tüm çocuklar güle oynaya allah rahmet eylesin ikisinede hatırlattın bana frost

Guest the_frost
vazgeçilmez tombala rrahmetli yengem ve dayımla toplaşırdık tüm çocuklar güle oynaya allah rahmet eylesin ikisinede hatırlattın bana frost

sorma kızma birader oyununu öle öğrenmiştiM:D:D:D

Şimdi unuttum tabİ:P