Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Doğal Böcek Kovucu İlaçlar...

Recommended Posts

DO%C4%9EAL-B%C3%96CEK-%C4%B0LA%C3%87LARI.jpg

 

Kış mevsiminin geride kalması ve yaz mevsiminin gelmesi ile canlılar dünyasında bir hareketlilik başlar. Böcek türü hayvanlar kış uykularından uyanması ile birlikte üreme dönemleri de başlar. Böcekler bir bırakmaya 1.000.000 kadar veya daha fazlası yumurta bırakabilirler. Ne var ki onların doğal avcıları tarafından sayılarının azaltılması her yıl atmosferin etrafında kalın tabakalar oluşmasını önler(sinekler için). Ama gene kalan sayı dahi insanları rahatsız etmeye yeter de artar bile. Bilhassa kırsal kesimlerde bu, daha da ciddi boyutlara ulaşır. Bu saldırıyı önleme adına yapılan bir takım kimyasal mücadele de ilk etapta başarılı sonuçlar alındı bu da fakat ekolojik dengenin bozulmasına ciddi katkılar sağladı.Kimyasal uygulamalar tahriş edici özelliktedir, yetişkin ve çocuk için güvenli olmamakla birlikte sinir bozucudur. Hele de evde ellerini her yere dokunup ağzına götüren bir afacan varsa.Peki, böcek ilaçlarının kullanılmaması hedef alınarak evlerden böcekler uzaklaştırılamaz mı? Cevabımız elbette evet.DO%C4%9EAL-KARINCA-%C4%B0LA%C3%87LARI.jpg

 

Karıncalar

Karıncaları uzaklaştırabilmek için doğal yöntemler vardır. Bu elbette onların kökenlerinin nerede olduğuna bağlıdır. Kum tepeleri, kaldırım çatlakları, toprak altlarına yada diğer girişlere yakın konuma nane çayı torbaları veya ezilmiş karanfil koyabilirsiniz. Bu, karıncalar için caydırıcı olacaktır. Eğer Karınca tepeleri görüyorsanız onların üzerine sabunlu su püskürtebilirsiniz. Yuvalarının etrafına tebeşir ile geçmeleri mümkün olmayan bir çizgi çizin. Ağaçlarınızı karınca istilasından kurtarmak için ağacınızı gazete kağıdı ile sarın ve nalburdan alacağınız yapışkan maddeyi tüm gazete kağıdına uygulayın.

 

Pireler

Zemin, halı ve evcil hayvanınızın uyuduğu alana sedir yağı püskürtmek pire istilası ile mücadelede akıllıca bir çözümdür. Pirelere karşı diğer doğal böcek kovucular pire otu tozu, biberiye, pelin otu ve yarpuz da kullanılabilir.

 

Sivrisinekler

Sivrisineklerden kendinizi korumak için ispirtoyu cildinize uygulayarak kullanabilirsiniz. Benzer şekilde diğer bir etkili yöntem ise karanfil yağıdır. Fakat bu uygulama hassas citlerde reaksiyona neden olabilir. Cilt tahrişini önlemek için dikkatli kullanmalısınız. Sivrisinekler için etkili olan diğer bitkiler şunlardır;

  • LavantaS%C4%B0NEKLER-NASIL-UZAKLA%C5%9ETIRILIR.jpg
  • Okaliptüs
  • Sardunya
  • Nane

Ayrıca, veranda veya arka balkonunuza dikeceğiniz kadife çiçeği dikimi ev dışındaki sivrisinekleri kovmaya yardımcı olacaktır.

 

Sinekler

Cildinize seyreltilmiş badem yağı veya citronella sürmek sinek ve sivrisinek gibi havadaki sinekleri kovmanıza yardımcı olacaktır. Etkin olan diğer caydırıcılar da şunlardır:

  • Fesleğen
  • Yarpuz yağı
  • Solucan otu

Beyaz şarap sirkesi, su, yukarıdaki otlar ve bulaşık yıkama sıvnı bir kapta karıştırarak da kendi doğal böcek spreyinizi oluşturabilirsiniz. Bir sprey şişesine malzemeleri ekleyin, iyice sallayın ve gerektiğinde püskürtün.Yukarıda sıralanan doğal ilaçlar hem uygun, hem de kolaylıkla temin edilebilir. Ayrıca evde risk oluşturmaz, koku yapmaz ve güvenli bir alternatiftir.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çok güzel yerinde bir konu. Teşekürler.

 

Ek olarak, yanlış hatırlamıyorsam nar kabuğu zehirli hayvanları uzak tutuyor bilginize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

teşekkürler renan saksıdaki küçük sinekler içinde evde yapabileceğim doğal ilaç biliyormusunuz ...

markette baktım bulamadım başka yerlere bakmam lazım sanırım ..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...