Jump to content
Guest kayıp

Muharrem Ayının İlk 10 Günü Yapılacak İbadet...

Recommended Posts

Guest delimavi58

tartışmak için söylemedim yanlış anlaşılma olmasın... Oruç Tutulmaz gibi bişede kullanmadım.. Niyeti farklıdır sadece onu vurgulamak istemiştim... Muharrem Ramazandanda önce tutulan bir oruçtur... Peygamberimizde tutmuştur bu orucu benim demek istediğim YAS orucu olduğudur. herkesin görüşü farklı sonuçta saygı duyarım.

MUHARREM AYI VE MATEM ORUCU

Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu günün de ismi, Aşure’dir. Tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aş;ure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir. Bugünün değerini ve kutsallığını, tarihler şöyle anlatıyor:

Adem atanın tövbesinin kabul edildiği gün.

Nuh Peygamber'in gemisinin karayı bulduğu gün.

İbrahim Peygamber'in Nemrut,un ateşinden kurtulduğu gün.

Musa Peygamber'in kavmini Firavun'un şerrinden kurtardığı gün.

Yunus Peygamber'in balığın karnından kurtulduğu gün.

Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu gün.

Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz. Muhammed ve Hz. Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber'in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, Hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.

Guest reyhan2735

nezaman oruç tutuyoruz anlamadım

Guest
nezaman oruç tutuyoruz anlamadım

perşembe günü Allahın izniyle oruçlu oluyoruz ;)

birde muarem ayinin birinci gunu baklagillerden herseyden evine bir kilo birsey alinirsa o yil bereketli bolluk icinde geciriyormusun bizde bunu hep yapiyorlar deneyin gorun:)

--------------------

perşembe günü Allahın izniyle oruçlu oluyoruz ;)
asureyi nezaman yapacaksin

Guest
birde muarem ayinin birinci gunu baklagillerden herseyden evine bir kilo birsey alinirsa o yil bereketli bolluk icinde geciriyormusun bizde bunu hep yapiyorlar deneyin gorun:)

--------------------

asureyi nezaman yapacaksin

anneme sormam lazım :D :D

Guest
baklagiller derken ney mesela

nohut, kuru fasulye vs :) :)

Guest rapunzel_28
tartışmak için söylemedim yanlış anlaşılma olmasın... Oruç Tutulmaz gibi bişede kullanmadım.. Niyeti farklıdır sadece onu vurgulamak istemiştim... Muharrem Ramazandanda önce tutulan bir oruçtur... Peygamberimizde tutmuştur bu orucu benim demek istediğim YAS orucu olduğudur. herkesin görüşü farklı sonuçta saygı duyarım.

islam dininde yas tutmak olmadığı gibi yas orucu diye bir kavramda bulunmamaktadır.üstelik yas tutmak haramdır. bu şekilde anlamlandırmak niyet sayılacağından önce kavramların doğruluğunu araştırmalıyız.

bu orucu nasıl tutuyosunuz yeme içme konusunda Ramazan orucu gibi tutsak da olurmu