Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Lucky

Seboreik Dermatit (Seboreik Egzema)

Recommended Posts

Guest Lucky

Seboreik Dermatit (Seboreik Egzema)

 

seboreikdermatit02-1.jpg

 

 

Seboreik Dermatit nedir?

 

Seboreik dermatit kolaylıkla tedavi edilen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir.

 

Kepeklenme, yağlanma ve seboreik dermatit aynı hastalık mıdır?

 

Kepeklenme, saçlı deride kırmızılık oluşmadan gelişen bir durumdur. Sebore ise derinin aşırı yağ salgılamasıdır, özellikle saçlı deri ve yüzde görülür, kepeklenme ve kızarıklık yoktur. Seboresi olan hastalarda seboreik dermatit gelişebilir. Seboreik dermatitte ise kızarıklık ve pullanma vardır.

 

Kimlerde seboreik dermatit görülür?

 

Bu hastalık 3 yaş grubunda sık görülür: bebekler(konak), orta yaş ve yaşlılarda. Bazı bebeklerde seboreik dermatit sadece bez bölgesinde görülür ve başka hastalık tabloları ile karışır. Seboreik dermatit diğer yaş gruplarında meydana geldiğinde iyileşip tekrar etme özelliği gösterebilir. Seboreik dermatit yağlı cilde sahip kişilerde sıktır ve akne ve sedef hastalığı ile birlikte görülebilir. Mantar benzeri bir organizmanın seboreik dermatite yol açtığı düşünülmektedir.

 

seboreikdermatit01-1.jpg

 

Seboreik dermatit diğer hastalıklarla birlikte görülebilir mi?

 

Seboreik Dermatit bir sinir sistemi rahatsızlığı olan Parkinson hastalığı ile birlikte görülebilir. Hastanede yatan kişilerde ve bağışıklık sisteminde yetmezlik olanlarda da görülebilir.

 

Hastalık ne kadar devam eder?

 

Seboreik dermatit kendiliğinden iyileşip tekrar edebilir, fakat düzenli tedavi ile bu durum kolaylıkla iyileşir.

 

Hastalıktan korunulabilir mi ve hastalık tedavi edilebilir mi?

 

Seboreik dermatitten koruyan veya tamamı ile hastalığı iyileştiren bir tedavi yoktur. Fakat hastalık tedavi ile kontrol altına alınabilir.

 

Laboratuar testleri hastalığın tanısında rol alır mı?

 

Hastalığın tanısı için herhangi bir kan, idrar veya allerji testine ihtiyaç yoktur. Nadir durumlarda seboreik dermatit tedaviye cevap vermediği zaman biyopsi alınır, başka hastalıkların varlığını saptamak için kan tahlilleri yapılabilir.

 

Bu durum nasıl tedavi edilir?

 

Bebeklerde uygun şampuanlarla nazikçe şampuanlamak konağı tedavi etmek için faydalıdır. Hafif kortizon içeren krem veya losyonlar, ketakanazol veya ciclopiroks adlı mantar ilaçlarını içeren kremler kullanılabilir. Erişkin hastalar medikal şampuanlar ve daha güçlü kortizonlu kremlerle tedavi edilir. Katran, zink piritione, selenyum sülfit, ketakanazol ve/veya salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler kullanılabilir. Güçlü ilaçların yoğun kullanımı yan etkilere yol açabildiğinden doktorların tavsiyelerine uyulmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest WeiserEngeL

Ben yaklaşık üç senedir uğraşıyorum bu seboraik dermatit denilen dertle ve maalesef ayda bir yeniliyor ; gitmediğim cilt doktoru (özel ve devlet hastaheneleri dahil)da kalmadı ve piyasada bulunan tüm ilaçları önerdiler ve hemenhemen hepsini kullandım:(

Birçoğu kortizon destekli merhemler;ancak geçmiyor geçmiyor geçmiyor; stresse bağlı olduğunu ve geçmeyeceğini de söyledi en son gittiğim doktor...

E artık hayırlısı diyorum...Ancak merhemlerden ve yüze sürülen kremlerden nefret ediyorum artık:mad:Bu arada domates; peynir ve antibiyotik kullanımı da hastalığı tetikliyor ;) tecrübeyle sabittir...

Güzel paylaşım teşekkürler:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lucky

Seboreik dermatit; sinir sistemi rahatslıkları, Parkinson hastalığı ya da stresli tıbbi sorunlar yaşayan ( kalp krizi gibi ) insanlarda artabilir.

 

Bu hastalık hastanede hemşire gözetiminde, bakım evlerinde uzun süreli kalanlarda ve bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda da artar. Cilt hastalıklarına yakalanma riski düşüktür. Bu durum tedavi edilmese bile cilt kanserine neden olmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...