Jump to content
Melâl

Kitap Sayfaları

Recommended Posts

Bu satırlar bana sürekli neden kitap yazmıyorsun diye soran dostlarıma ithafen, hiç yazılmayacak olan bir kitaptan alıntılanarak, bizzat benim tarafımdan yazılmıştır. Kitap ortada olmadığı için resmini çekip yayınlayamıyorum haliyle...

Karşı firkileri bir araya getirerek Hegel Diyalektiğini uygulamaktan çok hoşlanırım. Yani bir tez, bir antitez ve ortak şekilde oluşturduğum sentezlerim vardır. Örneğin Atatürk'ü dostlarından, yanında ki arkadaşlarının, o zamanlar hatıratlar denilirdi, şimdi ciddi bir dil ile yazılmış günlüklerde diyebiliriz, Rıza Nur, Fevzi Çakmak v.s. gibi hatıratlardan, o gün ki olaylara şahit olmuş kişiliklerden ayrıca Atatürk düşmanlarından ve olaylarla ilgisi bulunmayan ama konuyla alakalı olan yerli ve yabancı yazarlardan, farklı siyah ve beyaz kaynaklardan araştırıp okudum. Kişisel kanı bir yana bu ve buna benzer bir çok tarihi olay savaşlar veya devrimler gibi, karşı cephelerde yer alanların kendilerini haklı çıkarmak uğruna söyleyebilecekleri yalanların bir sınırı olmadığına ve bu sınır tanımazlık yüzünden yalanlara inanmış onca hayatlara, hiç bir şey bilmediği halde inandırıldığı savı savunmaya çalışan onca aptala, haksız olanların dahi aldıkları yaralardan dolayı kaybetmiş olsalar bile bir çıkış yolu aradıklarına, siyahların bile yalanlarla kendilerini beyaz gibi göstermeye çalıştıklarına kaç defa şahit olduğumu kesinlikle hatırlamıyorum!

Bu iki yüzlülükten samimiyetle çok sıkıldım. Henüz olanları değiştiremiyorum, ama hayatıma mâl olacağını da bilsem, bu konuyla alakalı saf gerçekler ortaya çıksın diye elimden ne gelirse yapacağıma Yüce Yaradan üzerine yemin ediyorum.

Savaş baltalarımı bilemeye başladım!..

• Like 1