Jump to content
Nil.

Windows 7 İşletim Sistemi Kurulumu Adım Adım (Resimli Anlatım)

Önerilen İletiler

Bu yazıda Windows 7 işletim sisteminin nasıl kurulucağını öğreneceğiz

Adım adım Windows 7 Kurulumu anlatılıyor Kurulumdan önce yapamımız gereken bir kaç adım var Öncelikle elimizde olması gereken Windows 7 CD’ si yada DVD’ sine ihtiyacımız olacak ikinci olarak Windows 7’ yi kuracağımız bilgisayarın donanımsal olarak Windows 7′ yi desteklemesi gerekiyor

Bilgisayarınızın Windows 7 donanım uyumluluğunu buradan öğrenebilirsiniz son adımda ise BIOS’ tan CD/DVD-ROM sürücüsünün Boot edilmesini sağlamamız gerekiyor

Not : BIOS’ tan nasıl boot edildiğini anakartınızını kullanım klavuzuna yada web sitesinden öğrenebilirsiniz

Windows 7 Kurulum CD/DVD’ si yerleştirip DVD-Room boot ettiğinizde resimde görüldüğü gibi “Press any key to boot from CD or DVD” yazısını gördüğünüzde Enter tuşuna basın

1501windows7kurulum1500nm7.png

Install Now tıklayın

1501windows7kurulum2500xt1.png

Kısa bir süre sonra Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve diğer tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7 Beta olduğu için bir kaç dilde çıktığı için Dil Ayarı English olarak gelicektir Biz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz gerekiyor İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz

1501windows7kurulum3500ss3.png

I accept the license terms kutusunu onayladıktan sonra next tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz

1501windows7kurulum4500gx7.png

Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçiyorsunuz Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor

1501windows7kurulum5500be0.png

Ben Custom geçerek farklı bir sürücüye Windows 7 kurmaya tercih ettim

1501windows7kurulum6500ac1.png

Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde görüldüğü gibi Delete, format, New kısımlar açılıyor bu açılan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir yada var olan bölümleri silip biçimlerdirebilirsiniz bu işlemlerden sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk bölümünü seçerek Nex diyerek kurulumu başlatın

1501windows7kurulum7500lb8.png

Kurulum işlemine başladı bir üst kısımda Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bölüme Windows 7 gerekli dosyalayıp gerekli kurulumu yapıyor

1501windows7kurulum8500hi5.png

1501windows7kurulum9500ho2.png

1501windows7kurulum1050ff4.png

Kurulum işlemi bitti bilgisayar yeniden başlatmak için hazırlanıyor

1501windows7kurulum1150ye5.png

1501windows7kurulum1250ye0.png

1501windows7kurulum1350uu4.png

1501windows7kurulum1450xk4.png

Kurulum işlemi bitti sizden bir kullanıcı oluşturmanız isteniyor

1501windows7kurulum1550vg4.png

Oluşturulan kullanıcıya şifre belirlemenizi isteniyor

1501windows7kurulum1650rv0.png

Elinizde Windows 7 için etkinleştirme numaraları varsa girebilirsiniz

1501windows7kurulum1750jf1.png

Windows 7’ nın ilk açılışta güncelleştirilmesini isteyip istemediğini soruyor burada Önerilen ayarları seçebilirsiniz

1501windows7kurulum1850xt3.png

Saat ve tarih ayarlarını seçin

1501windows7kurulum1950gi5.png

Kendinize bir ağ türü belirleyin

1501windows7kurulum2050px6.png

Seçtiğiniz ağ türüne göre Picture, Video, Music gibi klasörlerin diğer bilgisayarlar paylaşıp paylaşmayacağını belirliyorsunuz ve ağ parolasını veriyor bunu bir yere not alınız

1501windows7kurulum2150dg5.png

1501windows7kurulum2250kn6.png

1501windows7kurulum2350qc8.png

1501windows7kurulum2450nl7.png

Ve Windows 7 kurulum işlemi bitmiştir…

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hakan kaleli

yararlı olmus emege saygı ama dil türkce olursa daha iyi olur acık kaynak işletim sistemlerinde mesela linüx gibi dil destegi fazla olmasada win 7 bu konuda kendini fazlasıyla asmıs konumda win 8 de ben atarım buraya saygılar :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

cd den formatı seviyorum usb gibi zahmetli değil en azından ama buradaki işletim sistemi ingilizce...olmamış :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hakan kaleli

abicim yapma usbnin az faydasını görmedik :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

görmüş olabilirsin hakan kardeşim ama her yeniden başlatmada tak çıkar zahmeti var biliyosundur ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hakan kaleli

orasıda öyle abi saglık olsun :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
siriusx

Güzel olmuş, elinize sağlık. bu kadar basit işte, bi sürü para vermeye gerek yok, kendiniz halledersiniz.

dili türkçe yapmak çok basit. çalıştır'a wup yazıyorsunuz.

ya da windows update i açın. güncelleştirmelerden dil paketlerinden türkçeyi ekleyin.

güncelleştirmeyi yapın.

denetim masasından dil ayarlarından dili türkçe olarak seçin yeniden başlatın. artık win7 türkçe olarak kullanabilirsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hakan kaleli

güzel kardesim updatelerin bilgisayara pek bir faydası yok ne kadar kişisel bilgin varsa bilgisayarda bilgisayarının icine atılan kücük bir torojanle bile ele gecirilebilir win 7 yi kursun gecirmez yapmak istiyorsan kendi güvenlik duvarı haricinde güzel bir firewall kullanman

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bu kadar zahmete gerek yok türkçe bootlu bi cd ya da usb temin etmek daha mantıklı ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hakan kaleli

en büyük zahmetim bilgisayar ve müsterilerin bana dudugu güvenle ilişkili olsun abim ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap