Jump to content
Murathan

Windows Gereksiz Dosya Temizliği ve Bilgisayarı Hızlandırmak

Recommended Posts

Security_logo.jpg

 

Önceden belirtiyim bakım işleminde herhangi bir programa ihtiyacımız yok. Sadece Windows ile birlikte gelen birkaç araç kullanacağız. Ayriyetten alternatif olarak birkaç yazılım belirttim fakat kullanıp kullanmamakta özgürsünüz. Fazla oyalanmadan hemen konuya geçelim…

 

1- Çöp Dosya Temizliği: Windows üzerinde birkaç gereksiz dosya bulunuyor. Bu dosyalar bilgisayarı kullandıkça doluyor. Yani 1-2 haftada bir bu çöp dosyaları temizlemek faydalı olacaktır.

 

Başlat > Çalıştır > temp yazıp enterliyoruz. Karşımıza çıkan Temp klasöründeki tüm dosyalar gereksizdir. Klasör içindeki tüm dosyaları siliyoruz.

 

Başlat > Çalıştır > %temp% yazıp enterliyoruz. Karşımıza yine Temp klasörüne benzer bir klasör çıkacak. Bu klasörün içindeki tüm dosyalarıda siliyoruz.

 

Başlat > Çalıştır > prefetch yazıp enterliyoruz. Karşımıza açılan Prefetch isimli dosyanın içindeki tüm dosyaları siliyoruz.

 

2- Disk Hata Denetimi: Bu işlemi Windows aracıyla yapacağız.

 

Bilgisayarım > Denetim yapacağımız diske sağ tıklayın > Araçlar sekmesinden hata denetimi kısmında bulunan Şimdi Denetle butonuna tıklayın. “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış.” ı işaretleyip Başlat’a tıklayın. Bilgisayarınızın bir dahaki açılışında disk denetimi işlemi yapılacaktır. (Bu işlem uzun sürebilir.)

 

3- Disk Birleştirme: Bu işlem içinde yine bir Windows aracını kullanacağız.

 

Bilgisayarım > Birleştirme yapacağımız diske sağ tıklayın > Araçlar sekmesinden disk birleştirme kısmında bulunan Şimdi Birleştir butonuna tıklıyoruz. İlk olarak Diski Çözümle’ye tıklıyoruz. Bu işlem birleştirmeye gerek olup olmadığını bize bildirecek. İşlem tamamlanınca Diski Birleştir’e tıklıyoruz ve işlem bitene kadar bekliyoruz. (Bu işlem diskinizin boyutuna göre uzun süren bir işlemdir.)

 

4- Gereksiz Programları Temizleyin: Denetim masasından kullanmadığınız programları kaldırmak bilgisayarınıza fayda sağlayacaktır. Bilgisayarınızı gereksiz programlardan tamamen arındırmaya çalışın.

 

5- Başlangıç Yönetimi:

 

Başlat > Çalıştır > msconfig yazıp enterliyoruz. Açılan pencerede Başlangıç sekmesine tıklıyoruz. Buradan bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlayan gereksiz programları pasif hale getiriyoruz.

 

6- Alternatif Temizlik Programları Kullanın: Alternatif olarak Windows bakım ve temizlik programları kullanabilirsiniz. Örneği CCleaner ücretsiz bir temizlik programıdır.

 

Sistem bakım onarım yazılımı olarak Advanced System Care 5 programını tavsiye ederim. Yalnız bu program ücretli.

smile.png

 

7- Antivirüs ve Casus Yazılım Temizliği: Bilgisayarınıza düzenli olarak virüs taraması yapmanızı öneririm. Eğer bir antivirüs programınız yoksa ücretsiz olarak comodo'yu ve avast'ı tavsiye ederim.

 

Casus yazılımlar için ise Malwarebytes programını tavsiye ederim. Düzenli olarak bu yazılımla tarama yapmak sizin için yararlı olacaktır.

 

8- Disk Temizleme:

Başlat > Çalıştır > cleanmgr yazıp enterliyoruz. Karşımıza Disk Temizleme aracı çıkacaktır.Temizlemek istediğimiz sürücüyü seçip Tamam'a basıyoruz.Buradan temizlemek istediğimiz dosyaları seçerek sistem yükünü hafifletiyoruz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bunları yaptıgımızda lazım olan dosyalar sılınmez emınsın degılmı . bak sılıyorum ona gore

Share this post


Link to post
Share on other sites
bunları yaptıgımızda lazım olan dosyalar sılınmez emınsın degılmı . bak sılıyorum ona gore

 

c sürücüsünden uzak dur:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.dekilerin hepsını yaptım gerısıne cesaret edemedim. tesekkurler bıraz hızlandı sanki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

benım pcm yaklasık 5 yıllık ve hıc format atmadım. bu tur seylerden de hıc anlamıyorum , ayrıca da kayıtlı dosyalarımın sılınmesını ıstemıyorum. fotograflar yazılarım vs. format benım ıcın cok karmasık bısey . pc ye fln goturmem gerekır . uzun iş yani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

birincisi 5 yıldır format atılmayan pc nasıl hala ayakta durabiliyor merak ettim..ikincisi de fotoğrafların ya da dosyaların silinmesinden korkma d sürücüsüne al lazım olan klasörleri ve sadece c sürücüsünü formatla ;)

format atmak çok kolay biraz araştır öğrenirsin..

Share this post


Link to post
Share on other sites

valla pcmden cok memnunum. benım gıbı kullanan bırının elınde 5 yıldır formatsız ustelık. ılk aldıgımda o ne bieee fln demıslerdı markasına ama cok ıyı cıktı. packard bell markası . ustelık antıvırsız kullandım baya bır sure de.

c - d fln bılıyorum ama cok anlamıyorum . saol yıne de . yaptırırım bırılerıne gerekırse . ben hıc bulasmayım bu ıslere.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...