Jump to content
Sign in to follow this  
Guest waterlily

“Kalpler ancak Allahın zikriyle tatmin olur

Recommended Posts

Guest waterlily

İnsan zayıf ve birçok eksikliği olan bir varlıktır. Dolayısıyla kendini güçlendirmek, sağlama almak, eksiklerini tamamlamak ve kendini afetlerden korumak için daima üstün bir güce ve kâmil bir sığınağa sığınma ihtiyacı hisseder. Aksi takdirde her zaman mustarip stresli ve sıkıntılı olur. Bir türlü huzur ve sükûnete kavuşmaz. Akıllı bir insan Allah’tan gayrı hiçbir güç ve kuvvetin insanı korumaya muktedir olmadığını, eksiklerini tamamlayamayacağını bilir. Dünyanın en güçlü insanları veya en güçlü insanlarının yanında yaşayanlar, en zengin ve maddi imkânlarla donatılmış kimseleri dahi her zaman manevi bir boşlukta yaşar ve bir türlü gereken huzur ve rahatlığı bulamaz, stressiz ve mutluluk içeren bir hayattan kendilerini mahrum hissederler. Bunu söyleseler de söylemeseler de bu böyledir. Nitekim birçokları intihara yeltenmekte veya maddiyatla alakası olmayan bazı yanlış yerlerde manevi huzur aramaya çalışırlar. Oysa maddiyatı zayıf ama maneviyatı güçlü olan kimselerin kahir çoğunluğu huzurlu ve mutlu yaşarlar. Dünyanın zorlukları karşısında daha sabırlı, metanetli ve tahammüllü olurlar. Her halükarda Allah’a inanan ve bütün güç ve kuvvetlerin kaynağının Hak Teala olduğuna yakin edip onu sürekli anan ve ona sığınanlar ve İlahi bir dünya görüşüne ve hayat felsefesine sahip olanlar, elbette kendilerini huzurlu ve rahat hissederler. Bu âlemi kalıcı bilmeyip ebediyet yurduna inanan ve burasını bir imtihan yeri bilenler, hiçbir zorluk ve sıkıntıdan sarsılamaz ve bu musibetleri bile kendileri için bir hayır ve mükafat vesilesine dönüştürmesini bilirler. Bu konuda yukarıdaki sorunun cevabında verdiğimiz ayet ve hadislere müracaat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Zikirden maksat, Allah’a iman edip onu sürekli anmak, unutmamak, her daim onun huzurunda olduğumuzu bilmek ve ona sığınmak, ondan yardım dilemektir. Elbette sözlü olarak bize Allah’ı hatırlatan her zikri söylemek de güzeldir. Ama sadece laklakayı lisan olmaması kaydıyla… Yani o zikirler bize Allah’ı hatırlatır ve bahsettiğimiz anmaları bize telkin ederse güzeldir. Yoksa dilinde zikir söyleyip, Allah’tan gafil olmak ve rahatlıkla günaha yeltenmek hiçbir şeyi ifade etmez.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest waterlily

Zikirden maksat, Allah’a iman edip onu sürekli anmak, unutmamak, her daim onun huzurunda olduğumuzu bilmek ve ona sığınmak, ondan yardım dilemektir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

فَاذْكُرُونى اَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لى وَلَا تَكْفُرُونِ

öyleyse yalnız beni anın ki bende sizi anayım.Bana şükredin,sakın nanakörlük yapmayın...

وَمَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمٰنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرٖينٌ

"Kim Rahmanı zikretmekten gafil olursa yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz.Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan alıkoyarlar da onlar,kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar."

Zuhruf Suresi 36-37 . Ayetler..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest filomena

teşekkürler....

 

radqn5hg5dx8-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tomris46

kesınlıkle evet,ben baska bır huzur kaynagı bılmıyorum gecıcı mutluluklara sebeb RABBIMIN verdıgı once nımet var sukurler olsun ama o öle bi başka ki..

onun gıbı kımse saramaz,sevemez,koruyup kollayamaz,bilemez...

sukurler olsun ALLAHIM sana sıgındık,senle doldu içimiz sükürler olsun yalnız diiliz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zikirler bize Allah’ı hatırlatır ve bahsettiğimiz anmaları bize telkin ederse güzeldir. Yoksa dilinde zikir söyleyip, Allah’tan gafil olmak ve rahatlıkla günaha yeltenmek hiçbir şeyi ifade etmez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...