Jump to content
Sign in to follow this  
logos

Vatan Nasıl mı Fedakarca Sevilir?

Recommended Posts

Bunların ser levhaları bu topraklarda kum taneleri kadar çoktur.

‘’Erzurum’da şiddetli kış hüküm sürmektedir. Valilik yoksullara yardım dağıtacağını söyleyince kimsesiz bir nine müracaat eder. Günlerce bekler yardım gelmez. Bir akşam doğruca valinin evine gelir. Vali kapıda yaşlı nineyi görünce ‘’Hayrola nine, der’’

Nine: ‘’Bahsedilen yardımı bekliyoruz oğul’’ deyince

Vali: ‘’Nine kış öyle şiddetini artırdı ki. Arabalar yolda kaldı’’ deyince Nine şu asaletli cevabı verir, asil gerçeği söyler:

‘’VATAN SAĞ OLSUN’’.

Kendi Cenaze Namazını Kılan Şehitler

OLUR MU, OLMAZ MI ? Demeyin.......

*

Babamım dostlarındandı. Dimdik yürüdü. Hani Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmemiş tipler vardır ya,

öyle biriydi.

Ben çok küçüktüm, evimize misafir gelirdi. "Oğul" diye seslenirdi hep. Bağdaş kurmaz, diz çöker öyle

otururdu. Gaz lambası ışığında daha bir heybetli görünürdü gözüme. Hep bitip tükenmek bilmeyen harp hatıraları anlatırdı.

Çanakkale, Gazze, Kafkas cephelerini dolaşmış; Sakarya, Dumlupınar'da savaşmış. Ancak İzmir'in kurtuluşundan sonra

köyüne dönebilmişti. Anlattıklarında hep acı, kan, cefa vardı. Kolay mı kazanılmıştı bu vatan? Ölüm neydi ki?

Şerbet içmek kadar kolaydı.

"Biz kendi cenaze namazımızı kendimiz kıldık Çanakkale'de !" derdi sık sık.

Olur muydu??

Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler.

Ön siperlerdekiler ileri fırlamış

boğuşuyorlar. Yüzbaşı hucum için emir bekliyor. Bütün asker süngü takmış siperden fırlamak için hazır. Sinirler gergin ! ...

Bütün dudaklar kıpır kıpır dualar okuyor, kelime-i şehadet getiriyor. Süre uzuyor. Yüzbaşı erlere sesleniyor...

*

"Yavrularım... Aslanlarım... Biraz sonra Cenab-ı Rabb'ül Alem'in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim... Haydi !

Tüfeklerimizin kabzalarına ellerimizi sürüp, hep beraber teyemmüm edelim..."

Teyemmüm edilir... Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yüzbaşı;

*

" Çocuklarım... Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz... Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyor.

Hem onlar için, hem de vakit varken, kendi cenaze namazımızı kendimiz kılalım..."

" Kabe Karşımızda... "

Arkadan Of'lu Ali çavuş bağırır. " ER KİŞİ NİYETİNE... "

O gün yapılan hücumda, kendi cenaze namazını kılan pek az kişi sağ kalabilmişti.

Onlar Allah'a verdiği sözü tuttular....

( )

’İstanbul’un fethi gerçekleştiğinde Türk askerleri Ulubatlı Hasan’ın başında.

30–40 kadar ok saplanmış vücuduna bakıyorlardı…

Sultan Fatih Ulubatlı Hasan’ın başı ucunda dua ettikten sonra yanındakilere:

‘’Eğer Sultan olmasaydım, Ulubatlı Hasan olmak isterdim’’demişti. (Refik Özdek. Türklerin Altın Kitabı C 3. s. 420)

’’Vatan’’ sevgisi dîni ve milli bir görevimizdir.

images?q=tbn:ANd9GcRzM3QmFyRb1TSwheEjdh9046u6dQtiKZCO3vNxRzyaCZvdR-aFwA&t=1

çok güzel gözlerim yaşardı okurken Allah razı olsun kardeşim ..

vatanı sevmek gerek vatanımız olmazsa halimiz ne olur ..

çok önceleri bir yerde okumuştum ..

evliya olmanın kurallarından biride vatan sevgisi ...

• Like 1

çok güzel gözlerim yaşardı okurken Allah razı olsun kardeşim ..

vatanı sevmek gerek vatanımız olmazsa halimiz ne olur ..

çok önceleri bir yerde okumuştum ..

evliya olmanın kurallarından biride vatan sevgisi ...

Allah sizin duyarlı,hassas ,bilinç ve mana ile dolu gönlünüzden razı olsun kardeşim

Şehidim ben uyurken ölüyor,ben yemek yerken pusuya düşüyor,ben sinemada iken o zaruret içinde ,evladı anası-babası bir kez yüzünü daha görebilecek miyim özleminde..

Bize düşen onları unutmamak

Onlar bizim için Canlarını feda edenler..Onların kanı bizim kanımız..Biizm vazifemiz de bu ülkeye hizmet,vatan kutsalımız,vatan namusumuz,vatan satılamayacak kadar şehit kanı kokuyor

Rabbim razı olsun şehitlerimizden

Allah razı olsun Logos, duyralılığın için teşekkürler,

Şehitlerimiz ülkemizin ve bizim namusumuzdur..

En büyük fedakarlığı yapmış ve sahip oldukları en değerli şeylerini, canlarını bu toprağa feda etmişlerdir..

Bize de onların geride bizlere ölümüne bıraktıkları bu topraklara sahip çıkmak düşer.

• Like 1

Onlar bizim için Canlarını feda edenler..Onların kanı bizim kanımız..Biizm vazifemiz de bu ülkeye hizmet,vatan kutsalımız,vatan namusumuz,vatan satılamayacak kadar şehit kanı kokuyor

Rabbim razı olsun şehitlerimizden..

Eğer gece başımızı yastığa koyup rahat uyuyabiliyorsak bunu şehitlerimize ve askerlerimize borçluyuz..Rabbim binlerce kez razı olsun vatanımızı ve bizi koruyanlardan...Ve dua edelim ki onlar bize hakkını helal etsin...

• Like 1

teşekkürler yazı için...

dikkat ettimde burada bahsi geçen vatanseverlerin hiç biri klavye başında vatanını sevmemiş:confused::thumbsup: vatan sevmenin gereği neyse onu yapmışlar...

yoksa otur pc başına akşama kadar kola bi yanda cips diğer yanda sıcacık evinde ona buna vatan sevgisi dersi ver dur nafile...

tıpkı namaz yok iman yok ibadet yok hiç bi şey yok müslümanım deyip ..sonrada cennet sevdasıyla yanıp tutuşmak ve bunu beklemek gibi tuhaf bi durum ortaya çıkar böyle vatan sevdasından...

teşekkürler yazı için...

dikkat ettimde burada bahsi geçen vatanseverlerin hiç biri klavye başında vatanını sevmemiş:confused::thumbsup: vatan sevmenin gereği neyse onu yapmışlar...

yoksa otur pc başına akşama kadar kola bi yanda cips diğer yanda sıcacık evinde ona buna vatan sevgisi dersi ver dur nafile...

tıpkı namaz yok iman yok ibadet yok hiç bi şey yok müslümanım deyip ..sonrada cennet sevdasıyla yanıp tutuşmak ve bunu beklemek gibi tuhaf bi durum ortaya çıkar böyle vatan sevdasından...

Orada sosyal bir ironi vardı,demek ki anlamamışsınız Ezel.Yazık

Çünkü vatan sevgisi dağ başlarında yaşayıp öğretim ve ilim vermektir de

Yarının gençlerine ayrımsız yetersiz koşullarda vatan sevgisini anlatmaktır da.

Bazen ekmeğine salça sürerek iki yetimi bu vatan asker olarak babasız yetiştirmektir de..

Anlatılan magazinsel gündemle ve terör alkışına tutulmuş kan emicilere merhamet göstermek değildir..

Vatan için yaşamayan ne anlar vatan için şehit olmaktan sayın EZEL

Rabbim razı olsun şehitlerimizden..

Eğer gece başımızı yastığa koyup rahat uyuyabiliyorsak bunu şehitlerimize ve askerlerimize borçluyuz..Rabbim binlerce kez razı olsun vatanımızı ve bizi koruyanlardan...Ve dua edelim ki onlar bize hakkını helal etsin...

Haklısın Gülçin..Allah şehitlerimizden razı olsun..Onların ana babalarından da

Allah razı olsun Logos, duyralılığın için teşekkürler,

Şehitlerimiz ülkemizin ve bizim namusumuzdur..

En büyük fedakarlığı yapmış ve sahip oldukları en değerli şeylerini, canlarını bu toprağa feda etmişlerdir..

Bize de onların geride bizlere ölümüne bıraktıkları bu topraklara sahip çıkmak düşer.

Sevgili Charlotte..Duyarlı ve vatan sevgisi dolusu yüreğine şükranlarımla

Orada sosyal bir ironi vardı,demek ki anlamamışsınız Ezel.Yazık

Çünkü vatan sevgisi dağ başlarında yaşayıp öğretim ve ilim vermektir de

Yarının gençlerine ayrımsız yetersiz koşullarda vatan sevgisini anlatmaktır da.

Bazen ekmeğine salça sürerek iki yetimi bu vatan asker olarak babasız yetiştirmektir de..

Anlatılan magazinsel gündemle ve terör alkışına tutulmuş kan emicilere merhamet göstermek değildir..

Vatan için yaşamayan ne anlar vatan için şehit olmaktan sayın EZEL

benim yazımın da tümü ironik zaten dikkatli okuyunca anlaşılır ne demek istediğim