Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

''Diyabetik Ayak'' Tedavisinde Mucize Yöntem!..

Recommended Posts

Dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde son zamanlarda sıkça kullanılan düşük enerjili laser tedavisiyle ülkemizde de diyabetik ayak hastaları bacak kesilmelerinden kurtuluyor

 

“Mucize tedavi “ olarak da adlandırılan düşük enerjili laser tedavisini ülkemizde uygulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu hastalarda damar yolundan laser ışınının verilmesi esasına dayanan tedaviyle , tıkalı bölgede ince kılcal damarların 3-5 daha kat genişleyerek yeni kılcal damarlar oluşturduğunu dolayısıyla oksijensiz bölgelere de kan ulaşarak diyabetik ayakların hızla iyileştiğini belirtti.

 

Diyabetik ayağın ne olduğu ve bu tedaviye ne zaman ihtiyaç duyulduğu hakkında ise Abbasoğlu şunları söyledi;

 

Şeker hastalarının ayaklarında dolaşım yetersizliğine bağlı darlık ve tıkanmaların yol açtığı doku beslenmesi bozukluklarından kaynaklanan yaralara diyabetik ayak denir. Günümüzde bu hastalığın çözümü bir çok hastanede bacaktaki kansız bölgeye kan verilerek bypass yapmak ve stent takmak suretiyle sağlanmaktadır.

 

Ancak her diyabetik ayak şikayeti olan hastada bypass ve stent şansı mümkün değildir. Bazen her iki bacakta, özellikle diz altındaki damarlarda daralma ve tıkanıklıklar oluşmakta ayaklar ince kılcal damarlar ile beslendiğinden beslenme yeterli gelmemektedir.

 

Bu durumdaki hastalarda istirahat ağrıları denen ağrılar oluşmakta veya yürüyüş yaptıkları zaman kısa mesafede bile duraklama ihtiyacı duymaktadırlar.İşte bu durumdaki diyabetik ayak hastalarına düşük enerjili laser tedavisi uygulanmaktadır.

 

Birçok diyabetik hasta için yepyeni bir umut ışığı olan bu metodu Türkiye de yaklaşık bir yıldır başarıyla uygulayan Abbasoğlu düşük enerjili laser tedavisinin nasıl uygulandığını ise şu şekilde özetledi : Hastaların bacakta ve diğer sistemdeki damar durumları muayenesi ve anjio filmleri ile değerlendirilmesi sonucunda tedaviye karar verilirse seanslar şeklinde hastaya tedavi uygulanmaya başlanır.

 

Hastaların diyabetik ayak,diyabetik Diyabetik hastaların bacak ve diğer sistemdeki damar durumlarının muayene ve ketoasidoz,diyabetik nöropati,diyabetik nefropati, diayebetik retinopati rahatsızlıklarına göre üç farklı türde(kırmızı mavi yeşil) laser tedavisi uygulanır. Her laser ışınının yüzeyel ve derin dokulara nüfuz etme etkileri farklıdır.

 

Tedavi hastanın kolundan damar yolu açılarak laserin bu damar yolundan verilmesiyle başlar. Kan hücresi tarafından emilen laser ışını özellikle hemoglobin yardımıyla mitokondriller üzerinde değişiklik yaparak kanın cereyanı ve deveranı etkisiyle bacaktaki tıkalı bölgede ince kılcal damarları 3-5 kat genişletir, yeni ince kılcal damarlar oluşturur.Dolasıyla oksijensiz,beslenmeyen bölgelere kan gider böylece iyileşmeyen yaralar iyileşir.

 

Ağrı,şişlik ve kramplar azalır, hastalar geceleri rahatça uyurlar. 2- 3 seans sonunda yaralarda iyileşmeler fark edilir ,hastalar parmakları veya bacakları kesilmeden hayatlarına devam ederler.

 

Tedavinin narkoz ve ameliyata gerek duymadan,hastanede yatmadan, poliklinik şartlarında ortalama 1 saatlik seanslar şeklinde uygulandığının altını çizen Op. Dr. Cafer Abbasoğlu her seans sonrası hastaların normal yaşantılarına, çalışıyorlarsa işlerine rahatça devam edebilmelerinin hasta grubu içinde ayrı bir memnuniyet yarattığını da önemle vurguladı.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...