Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Daphne

LCD Ekranlar Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Recommended Posts

Guest Daphne

montrrrrrrrrrrrrrrrrrrrlh3-1.jpg

 

Cep telefonu, televizyon gibi cihazların LCD ekranlarının içindeki sıvı maddenin, ekranın kırılmasıyla akması halinde, deri ve ağızla temasının engellenmesi gerektiği vurgulanıyor.

 

Selçuk Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Güler, likit kristal ekranların (LCD), görüntü kalitesinin yanında bazı sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi. LCD ekranların en önemli riski, ekranın içindeki metal bazlı sıvı madde.

 

LCD ekranların iki camı arasındaki metal özellikleri taşıyan sıvı görünümlü likit kristal maddesi, cep telefonu, hesap ve fotoğraf makineleri televizyonlard a artık sıkça kullanılıyor. LCDnin en büyük özelliği, diğer tip ekranlara göre daha az parlama yapması, daha net ve dingin bir görüntü sağlaması. Ancak, Dr. Güler likit kristal sıvısının bazı sağlık risklerini de beraberinde getirdiğini belirtiyor.

 

EKRAN KIRILMASINA DİKKAT

LCD nin içindeki likit maddenin, birden fazla sıvı metalin, pek çok çeşit kimyasal maddeyle bağlanmasıyla elde edilen, özel bir karışım olduğunu söyleyen Dr. Güler, Sıvı metallarin kimyasal maddelerle bağlanması sonucu, civa örneğinde olduğu gibi, sağlık için ciddi riskler taşıyan tehlikeler ortaya çıkabilir. Bu risk, ancak LCD ekranın kaza sonucu kırılması ve içerdeki sıvının dışarıya boşalmasıyla oluşur diye konuştu.

 

EL VEYA GÖZE TEMAS TEHLİKELİ

Dr. Güler, LCD ekranın kırılmasıyla akacak olan sıvının deriyle temas etmemesi veya ağız yoluyla vücuda girmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu maddenin deride tahriş veya ağız yoluyla alınmasıyla da zehirlenmeye yol açabileceğini söyleyen Dr. Güler, LCD ekran kırıldığı zaman, kullanıcıların sıvı maddeye kesinlikle dokunmaması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Kullanıcıların yanlışlıkla likit maddeye dokunmaları halinde ise, Dr. Güler sıvıya temas eden bölgenin sabunlu suyla iyice temizlenmesini ve sonrasında da doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

 

Kaynak: AA / NTV-MSNBC[/center]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...