Jump to content
_Linda_

Tesbih Namazı (Mevlid Gecesi Kılın Dileklerin Gerçekleşmesinde Çok Etkili)

Recommended Posts

arkadaşlar. namazı kılarken bir anda tansiyonum düştü ve iki rekatı zor tamamlayıp bırakmak zorunda kaldım. şu an daha yeni kendime geliyorum ama içim hiç rahat etmedi. 300e ulaşamadığım için boşa mı gitti =(

gecmis olsun huzur kardes evet biraz bir tansiyon dusmesi bende de oldu, artik heyecan mi yaptim bilemedim... ama sonra ayakta hafif bekleyince geciyor merak etmeyesin... sanirim secdede uzun sure kalinca bazi bunyede tansiyonm dusmesi yapiyor?

arkadaslar mesajı yazan arkadasimiza destek olsun diye ben de farkli sekilde anlatan bir yazi ekliyorum... Allah kabul etsin...

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır.

tekbir-1.jpg

Sübhâneke'den sonra 15 kere, Zamm-ı sureden sonra 10 kere

www.estanbul.com

Rüku tesbihinden sonra 10 kere

ruku-1.jpg

Rükûdan doğrulunca 10 kere,

01nm4-1.jpg

Secde tesbihinden sonra 10 kere,

secde-1.jpg

Secdeden doğrulunca 10 kere,

oturus-1.jpg

2.secde de tesbihden sonra 10 kere, okunur

secde-1.jpg

Böylece birinci rek'at kılınmış olur.

İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfe'den önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

İkinci rek'atte oturulduğunda,

"Et-tehiyyâtü..."'den sonra,

"Allâhümme salli..“ ve "

Allâhümme bârik...“,

üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır.

İlk 2 rekatta olduğu gibi kılınıp 4.rekatta selam verilecektir.

Allah kabul etsin...

özgecim allah razıolsun bu örnekte daha iyi anladım

ALLAH dualarımızı kabul etsin arkadaşlar

TESBÎH NAMAZI:

Hadîs-i şerîfte, af ve mağfiret olunmak için kılınması tavsiye buyrulan namazlardan biri.

Resûlullah efendimiz, tesbîh namazını, amcası hazret-i Abbâs'a öğretmiş ve şöyle buyurmuştur: "Ben, sana bir şey öğreteyim ki, onu işlediğin zaman, Allahü teâlâ, senin günâhının evvelini ve âhirini, yenisini ve eskisini, kasıtlısını ve kasıtsızını, küçüğünü ve büyüğünü, gizlisini ve açığını bağışlasın. Dört rek'at namaz kılarsın. Her rek'atta Fâtiha'dan sonra bir sûre okuyup ayakta iken on beş defâ (Sübhânallahi velhamdülillahi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber) dersin. Rükûya eğilince bunu on defâ söylersin. Rükûdan ayağa kalktığında, ayakta olduğun hâlde, bunu on defâ söylersin sonra secdeye varır, orada on defâ söylersin. Secdeden kalkıp oturduğunda on defâ söylersin. Tekrar secdeye vardığında on defâ söylersin. Sonra secdeden başını kaldırıp oturduğun hâlde on defâ daha söylersin. Sonra ikinci rek'ate kalkarsın. Birinci rek'atteki gibi dört rek'atı da kılarsın. Bu, her rek'atta yetmiş beş, dört rek'atte üç yüz eder. Artık senin günahlarının Alic'in (yürümekle dört gecede katedilen kumluk bir yer) kumlarının sayısı kadar da olsa, Allahü teâlâ seni bağışlar. Bunu her gün bir defâ kılmaya gücün yeterse kıl." Hazret-i Abbâs; "Yâ Resûlallah, bunu her gün yapmaya kimin gücü yeter?" deyince Peygamber efendimiz de; "Her gün kılmaya gücün yetmezse, her Cumâ bir defâ kıl. Her Cumâ kılamazsan, ayda bir defâ kıl. Ayda bir defâ kılamazsan senede bir defâ kıl. Senede bir defâ kılamazsan ömründe bir defâ olsun kıl." buyurdu. (Hadîs-i şerîf-Ebû Dâvûd, Şir'at-ül-İslâm)

Tesbîh namazında efdâl (makbûl, kıymetli) olan odur ki, müsebbihâttan yâni; Benî İsrâil, Hadîd, Haşr, Sâf, Cumâ, Tegâbûn ve A'lâ sûrelerinden dört sûre okumaktır. (Senâullah Dehlevî)

()

Guest kemtamin

her müslümanın hayatında en az birkez kılması gereken bir namaz..ALLAH razı olsun..bu değerli bilgileri bizlerle bu mübarek günlerde paylaştın..hayırlı tüm muradlarına kavuşursun inşallah..

amin canım ya, ne güzel dua etmişsin. çok sağol inşallah seninde gönlünde ki tüm muratların en hayırlı şekilde kabul bulur.

Guest kemtamin
amin canım ya, ne güzel dua etmişsin. çok sağol inşallah seninde gönlünde ki tüm muratların en hayırlı şekilde kabul bulur.

amin inşallah tüm MUHAMMED(S.A.V) ümmetinin..

Guest Cesur

Teşekkürler çok güzel bir paylaşım ..

rica ederim cesur.. Hz. Allah hepimizi tövbesi kabul olan kullarından eylesin inşallah