Jump to content
_Linda_

Tesbih Namazı (Mevlid Gecesi Kılın Dileklerin Gerçekleşmesinde Çok Etkili)

Recommended Posts

bu tesbih namazını peygamberimiz hiç olmazsa ömrümüzde bir kez olsun kılmamızı buyurmuş

beraat gecesi kılmanında sevabı çok

Aslında cemaatle kılmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum veya bilen birileriyle..

Ben kağıda yazdım bunun tamamını,niyet ettim her şey iyi gidiyor derken nerde olduğumu karıştırıp tekrar başladım.Sonra ne yaptığım yine karıştı .Neredeyse ağlayacaktım bir arkadasımı arayıp sordum ve bana sen yalnız yapamazsın onu bilen birinin olması şart dedi bana bilmiyorum ne yapacağım :confused:

canım 2 şer rekatla kıl

ön bi deneme yap, ben parmaklarımı bastırarak sayıyorum, ilki subhanekeden sonra 15 adet, sora 10 ar adet

zammı sureden sora, rukuda, ayaga dogrulunca , secdelerde, ve secde arası oturunca normal namaz tesbihlerinden sonra bu zikri okuycaz

biraz karısık gibi ama bi yapsan çok güzel yani

sayarken parmaklarınızı kullanabilirsiniz birde hep sağ elin parmaklarıyla başlangıç yaparsanız 15 ve 10 okunacak sayıları karıştırmazsınız ... cuma geceleri çok daha makbul olur özellikle teheccüt saatinde tamda

şu vakitlerde:thumbsup: Allah kabul etsin...

zikirmatik kullansak olur mu ya? ama secdede nası olcak o zaman.. biz kılarken biri dışardan saysa tam süper olur bence...

olmaz zikirmatik

parmagını bastırcan.. saymak için..

arkadaşlar bişey sorucam peki rüku da secdede ve oturduğumuzda ettiğimiz duaları dicekmiyiz.sübhane rabbiyel ala -sübhane rabbiyel azim -tayyibat salli bari Rabbena dualarını söylüyorum

Tesbih Namazı: Bu namaz, her rekâtinde yetmiş beş defa "Sübhanallahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber" diye tekbir alınan dört rekâtlı bir namazdır.

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Allah rızası için nafile namaza niyet ederek "Allahü Ekber" diye namaza başlanır.

Sübhaneke'den sonra on beş kere "Sübhanallahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber" okunur.

Sonra Eûzü Besmele çekilerek Fatiha ile bir sûre daha okunur.

Arkasından tekrar on defa "Sübhanallahi..." tekbiri okunur.

Sonra rükûa varılıp rükû tesbihlerinden sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunarak rükûdan (Semi'allahü limen hamideh, Rabbena ve lekelhamd denilerek) kalkılır.

Bu kıyam halinde de on defa "Sübhanallahi..." okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunur.

Secdeden tekbir ile kalkılır ve celse halinde yine on defa "Sübhanallahi..." okunur.

İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on defa "Sübhanallahi..." okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplamı "Yetmiş beş" olur.

Bu birinci rekâttan sonra ikinci rekâte kalkılır ve yine önce on beş defa "Sübhanallahi..." okunur.

onra birinci rekâtta yapıldığı şekilde kılınarak ka'de (son oturuş) yapılır.

Tahiyyat ile Salâvatlar okunur ve selâm verilir.

Her iki rekâtta yapılan bu tesbihlerin toplamı yüz elli olur. Bundan sonra selâm verilip aynı şekilde iki rekât daha kılınır. Böylece dört rekâtta yapılan tesbihlerin sayısı üç yüz olur.

Bu tesbih namazında yanılma olsa, yapılacak sehiv secdelerinde bu tekbirler getirilmez.

Tesbih namazının da sevabı çoktur. Bu namaz her vakit kılınabilir. Hiç olmazsa haftada veya ayda veya ömürde bir defa olsun kılınmalıdır.

Tesbih namazi, kilinmasi tesvik edilmis bir namazdir. Bunu aliskanlik haline getirmek müstehaptir.Tembelllik etmemek lâzimdir.

Kilmasini bilmeyenlerin de istifade etmesi maksadiyla cemaatle de kilinabilir. Cemaatle kilinirsa imam olacak kimse bu namazi kilmayi evvelâ nezrederve namazi kildirirken tesbihleri her yerde cehrî (sesli) okur. Cemaat ise dinler.

Kaynak: Büyük İslam İlmihali ve Muhtasar İlmihal

arkadaşlar bişey sorucam peki rüku da secdede ve oturduğumuzda ettiğimiz duaları dicekmiyiz.sübhane rabbiyel ala -sübhane rabbiyel azim -tayyibat salli bari Rabbena dualarını söylüyorum

ÖNCE ruku ve secde duaları söylenir sonra tesbihi zikredilir

misalan rukuda subhane rabbiyel ala dedin ya 3 kez, sora 10 kez subhanallahi velhamdulillahi vela ilaha illallahu vallahu ekber (ben vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim de diyorum -hadislerde her iki haliyle de var.. )

secdede de önce secde zikri söylenir sora 10 kez tesbih zikri, bir de 2 secde arası oturuyoruz ya, orda da 10 kez söylicez karıştırmayın

ben 2 şer rekattan 4 rekat kılıyorum, 4ü birden kılmaya kalkarsan aklın karışıyor

bir de 4 kılıcaksanız; her fatihadan sora 1 kısa sure okumanız lazım

ayrıca; ilk oturuşta, ettahhiyatudan sonra salli ve barik de okunur ve allahu ekber denip ayagı kalkılır

her perşembe gecesi kılardım ama uzun zamandır kılamıyorum maalesef ihmal edilmemesi gereken bir namaz bir yerde okumuştum dilek içinde kılıyorlarmış bence sadece tövbe için kılınmalı.

4 rekat konuşmadan kılınırsa çok büyük felaketlerden kurtarır, çok etkilidir-şahidim --- işte yapmıyoruz..