Jump to content
Sign in to follow this  
dogukan34

''Burada Misafir Olduğunu Unutmasın''

Recommended Posts

francis-kisanak.jpg

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, Meclis’teki makamında bir grup gazeteciyle sohbetinde ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin açıklamalarını eleştirdi.

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Usame Bin Ladin’i yakalamak için uyguladıkları modeli Türkiye’ye önerdikleri yolundaki açıklamasına tepki göstererek, “Tahilsiz bir ifade. Bu ülkede misafir olduğunu unutmasın” diye konuştu

Ricciardone’yi Türkiye’nin içişlerine karışmakla suçlayan Kışanak, “Çok talihsiz bir açıklama. Çünkü Sayın Büyükelçi bu ülkede bir misafir. Kendi ülkesini temsil eden bir diplomat ama en nihayetinde büyükelçilerin pozisyonları, biraz da o ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşen bir çalışma faaliyeti.

Bu ülkenin iç sorunlarıyla ilgili büyükelçi sıfatıyla bu kadar rahat konuşmaması gerektiğini düşünüyorum. Görev yaptığı ülkenin iç sorunları konusunda konuşurken biraz daha dikkatli bir dil kullanması gerekir. Büyükelçi misafir olduğunu unutmasın” dedi.

Ne yapmaya çalışıyor?

Sorunun ABD’nin değil, Türkiye’nin iç sorunu olduğunu dile getiren Kışanak, “Bu konuda durmaları gereken noktayı bilmeleri gerekiyor. Bu ülkenin 15-20 milyon nüfusu Kürt halkından oluşuyor. Onların bir gelecek arayışı var. Bu ülkede misafirse, bu ülkenin nüfusunun bütün bileşenlerinin hassasiyetlerini de gözeten bir yerden konuşması gerekiyor” diye konuştu. Kışanak, şunları kaydetti:

“Türkiye’de biz bu sorunu bu kadar derin ve acılı yaşarken bile hepimiz bir yolunu bulup, ‘bu sorunu diyalog ve müzakere yöntemiyle çözmeliyiz’ diyoruz. Herkes böyle bir arayış içinde. Farklı siyasi kulvarların baktığı yer, önermeleri, tartışma düzeyleri farklı ama herkes bu sorunun sadece askeri bir sorun olmadığını siyasi bir sorun olduğunu ve siyaseten çözülmesi gerektiğini konuşmaya başladı. Hatta hükümet bile diyalog ve müzakereden bahsediyor. Bu yolu reddetmiyor. Üstelik bu süreci geçmişte denedi. Yani Türkiye kendi içinde bunu konuşurken ABD Büyükelçisi’nin diyalog yolunu tamamen kapatacak bir öneride bulunması Türkiye’de herkesin ‘ABD ne yapmak istiyor?’ sorusunu sordurmasını gerektiriyor artık.”

Pazarlık mı var?

Başbakan Erdoğan’ın, ABD Büyükelçisi’ne yetersiz yanıt verdiğini savunan Kışanak, “Böyle gizli pazarlıklar var mı, bunu bilemeye hakkımız var. Bölgesel bir güç olarak kendisini konumlandıran bir iktidarın kendi iç sorunu konusunda başka bir ülkeye bu kadar açık çek vermesi hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir. Bu, bu ülkenin bağımsızlığını da zedeleyen bir durumdur” dedi. Kışanak, Bin Ladin ve El Kaide’nin Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle mukayese edilemeyeceğini bunun korkunç bir yanlış olduğunu kaydetti. Kışanak şöyle devam etti:

“Başkalarının aklıyla Türkiye hareket etmesin. ABD, bu kadar demokrasi, özgürlükten bahsediyorsa Kürtlerin hak ve özgürlüklerini gören bir yerden konuşsun. Ricciardone de misafir olduğunu unutmasın. Başbakan babasının dükkanını yönetmiyor. İstersem batırırım, canım isterse büyütürüm değil.”

mynet

Bu ülkenin iç sorunlarıyla ilgili büyükelçi sıfatıyla bu kadar rahat konuşmaması gerektiğini düşünüyorum.

ben de senin,bu ülkenin bir vekili olarak aklını başına alman gerektiğini düşünüyorum.....ekmeğini yediğin yere pislememen gerektiğini düşünüyorum....bu bayrağın altında bu topraklarda yaşıyorsan saygı duyman gerektiğini,milletin ve ülkenin birliğini beraberliğini bozmaman,bozmaya çalışanlarla işbirliği yapmaman gerektiğini düşünüyorum... düşünüyor oğlu düşünüyorum..düşündüklerimi yazmaya kalksam ne geceler yeter ne de gündüzler.....

• Like 1

vah vah birilerinin kuyruğuna mı basılmış.

aslında pek haksızda sayılmaz.

aslında Amerikadaki seçimleri sıkı takip etmemiz lazım. nede olsa bizi kimin yöneteceğini kimin seçileceğini bilmemiz gerekir....

• Like 1

amerika pisliğin başıdır ve en önde gidenidir bdp ise ne idüğü belirsiz bir gurup çapulcu topluluğudur maalesef milletvekili sıfatıyla mecliste arzı endam ediyolar it iti ısırmaz ama inşallah yesin pislikler birbirini