Jump to content
Sign in to follow this  
bebe

Laptopum Çok Yavas Ne Yapabilirim?

Recommended Posts

toshiba laptopum var, 5 yıl oldu alalı sanırım

vista yüklü, oyun filan oynamıyorum film indirme huyum yok

sadece dualarım word dosyası olarak pc de bulunuyor

son bikac aydır o kadar yavasladı kı bazen bir sayfayı acıp birşey yazmam 30 dk yı buluyor

mouse imleci sürekli dönüyor ,işlem yapmak istersem sayfa beyaza dönüp ekran donuyor

bu pc miadını mı doldurdu?

Yoksa ek bi parça vs takılabilir mi?

Virüs icin program var, ama yine de bilemiyorum

Guest Butterfly

Şahsi fikrim bilgisayarındaki verilerini yedekle ve format at atmayı bilmiyorsan bilgisayarcıya götür atsınlar . Ccleaner programını kullan derim , ve bilgisayarını alalı 5 sene olmuş ve laptop kasasını açıp fanınıda temizlemeyide unutma cok tozludur oraları fazla ısınma bilgisayarda donma yapar . Kolay gelsin .

butterfly format attırdım daha evvel ama, ilk alırken bana verilen cdler ile yaptılar formatı

bazıları da diyor ki elle yapması lazım formatı senin cdleri kullanmasın

cunku arada mavi ekran da oluyor

fanı nası acabılırım ?

cclleaner im var kullanıyorum

ama ben şunu soruyorum, acaba bi ek hafıza filan takılsa hızlanır mı?

özellikle hareketli reklamları olan sitelerde çok donuyor

format atıldığı halde yavaş ise o zaman pc nin sistem özellikleri düşüktür..günümüz oyunları ise güçlü sistemlere göre dizayn edilmekte o yüzden ilave ram takmak pc ye çok fazlaca hız katmaz işlemcisi düşük ise ram takmak boşa masraf etmek olur

Guest

bilgisayarının özelliklerini yazabilirsen yardımcı olabiliriz fakat tahminimce 5 sene önce aldıysan sistemin şuanın çok çok altındadır arkdaşın dediği gibi işlemcin düşük ise istediğin kadar ram tak değişen bir şey olmaz hem işlemci hem ram takman lazım öyle uğraşcağına şuanda çok uygun taksitle güzel bilgisayarlar var durumun iyiyse sana yardımcı olabilirim bilgisayara konusunda hangisini alcağını falan vs :)

1) laptop veya bilgisayar fani temizlemek icin hic kafa yorma , hava puskurtucu kulan ozel eletronik aletler icin... yoksa fana ulasmak icin bir tornavida sart...

2) mavi ekran sorunlari genelede donamim ile ilgilidir...ve mavi ekranda sorunlu parca ismi yazar

3) genelde eski leptoplari hizlandirmak icin iki sey yapabilirsin donanim olarak

a- Ram yukseltmek (gunumuz bilgisayarlarda en az 2go ideal 4 go)

b- ssd bir hard disk taktirmak ( ssd hardisk bilgisayari ucurur fark felaket ama parca pahali)

format

a) aslinta temiz bir windows 7 DVD ile yapmak en iyisi..nete bulmak munkun

ama format atmadan verilerini yedeklemen ve suruculeri bulman gerekir...(yoksa bilgisayar tam gucunde calismaz)

yada

b) eger fortma dvdleri varsa kendin de yapabilirsin

1- belgelerini yedekle bir dvd veya baska bir bilgisayara aktar (resim falan filan)

2- formatlama 1. dvd bilgisayara koy

3- bilgisayar yeniden baslat

4- bilgisayar baslar baslamaz F12 tusuna bas kisa araliklarla

5- karsina bir mönü cikacak orada cd/dvd sec

6- bir kac soru sonrasi islem baslar ve bilgisayar aldigin gunki haline doner

17839-1-s-.jpg

oyun yok film yok, sadece word dosyası ve internette gezinti ise windows 7 ye bile gerek yok aslında. xp home yüklese pc çok daha rahat kaldırır

oyun yok film yok, sadece word dosyası ve internette gezinti ise windows 7 ye bile gerek yok aslında. xp home yüklese pc çok daha rahat kaldırır

bir şeyi açıp bakmam 30 dakkayı buluyor diyor :D

bir sayfayı acıp birşey yazmam 30 dk yı buluyor

o süre zarfında ben 2 çeşit yemek hazırlar sonra çay demler içerim az bi uyuklama bile olabilir yani :D