Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Daha Hızlı, Daha Güvenlikli Chrome 23 Yayınlandı!

Recommended Posts

Google, Web tarayıcısı Chrome’ un son sürümü olan Chrome 23’ ü resmen yayınladı. Yeni sürüm bir çok yeni özelliği ile karşımıza çıkıyor.

 

 

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde “beni izleme” işlevi yüzünden Microsoft ve Yahoo’ nun karşı karşıya geldiğinden bahsetmiştik. Devleri karşı karşıya getiren bu işlev bu kez de Google tarafından tarayıcısına entegre edilmiş. İlerleyen zamanlarda bu işlevden şikayetçi olan reklam şirketler Google’ ın kapısını çalacaktır.

 

 

Chrome 23 ayrıca önemli performans geliştirmelerine de sahip bulunuyor. Google’ ın yaptığı açıklama ise şöyle "Testlerimizde GPU hızlandırmalı video çözme etkinken pilin yüzde 25 daha çok dayandığına şahit olduk. Windows'daki Chrome kullanıcıları örneğin YouTube'da video sevdiği videoyu tekrar tekrar izlerken daha fazla pil ömrüne sahip olacaklar."

Bu değişikliklerden hariç 14 adet güvenlik açığı da Chorme’ dan kaldırıldı. Bu açıklardan 6 tanesinin ‘yüksek’ riske sahip olduğu bildirildi.

 

 

Son bir değişiklik ile yeni Chrome farklı web sitelerine ait izinleri Ayarlar'a gitmeden, sitenin simgesine/kilit simgesine tıklayarak değiştirmenize izin veriyor. Böylece konum paylaşma, çerez depolama, mikrofon-kamera erişimi ve JavaScript kodu çalıştırma gibi ayarları direkt olarak adres çubuğundan değiştirebiliyorsunuz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...