Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bakkaldan Artık Yumurta Alamayacağız!

Recommended Posts

AB'ye uyum kapsamında yumurtayı soğuk hava depolarında saklaması istenen bakkallar 'O zaman satmam' demeye başladı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, yumurtacılık sektörünün sorunlarını Borsa’nın kurumsal dergisinde değerlendirdi.
    Pala, 2012 yılında bir önceki yıla göre üretim ve ihracatını artıran, ancak yem fiyatlarındaki artışla maliyetleri de artan sektörde piyasa ve fiyat istikrarsızlığının ciddi bir sorun olduğuna işaret etti.
    Şu anda en güncel sorunlardan birinin perakendesatışlardaki sorunlar olduğunu ifade eden Pala, "Pazarlarıçok sıkıştırmaya başladılar. Depolar ve dükkanların soğuk depoya sahip olması isteniyor. Yumurta, pazar satış yerlerinde, dükkanlarda dolaba girecek dediniz mi imkansız. Bakkallar da ’O zaman satmam, çeşit olsun diye koyuyorum’ diyor" bilgilerini verdi.
    TÜKETİCİ DE OLUMSUZ ETKİLENECEK

Bu uygulamaların AB’ye uyum kriterleriyle gelen değişiklikler olduğunu da anımsatan Pala, şunları söyledi:
    "Fakat Avrupa’ya baktığımızda değil yumurta, etleri çengele asıp satıyorlar. Avrupa’da pazar yapısını ayırıyor. Yumurta pazarda satılmazsa küçük pazarlamacılar ortadan kalkacak. Üreticinin bunu yapması mümkün değil. Tüketici de fiyat yükselmesiyle olumsuz etkilenecek. Yumurta Kodeksi aslında 2008’de çıktı. Ama denetimleri şimdi sıkılaştırdılar. Ruhsatların yenilenmesi 2011 yılında çıktı, 2012 sonuna kadar süre verildi. Bal bile açıkta satılıyor. Oysa yumurtanın ambalajı kendinde. Küçük üretici için koşullar zorlaşacak."
    Mevzuatın ’pazar, market, bakkal’ diye bir ayrım yapmadığını da kaydeden Pala, "Pazarı kesinlikle ayırması gerekiyor. Çiftlikten, kapıdan satışlar diye bir şey konulmuş. Oysa Avrupa’da üzerine işletme numarası vesaire yazmak bile zorunlu değil" dedi.
    GÜLER: KRALDAN ÇOK KRALCILIK VAR

İTB Yumurtacılık Meslek Komitesi Üyesi Ferit Güler ise, "Denetimde kırık, kirli yumurta görmeyeceğiz’ demişler. Bu mümkün değil. Avrupa Birliği’ne uyum yasasında kraldan çok kralcılık var. Yunan adalarına yaptığım bir gezide pazarına denk geldim, bizimle aynı. İtalya’da, Almanya’da da böyle. En azından taze yumurta pazarda satılır. Satıcılar da 4-5 günlük yumurtayı almazlar" diye konuştu.

Bakkaldan artık yumurta alamayacağız! - Posta

Bizi istemeyen Avrupanın her dediğini yapıyoruz.Bırakın azıcıkta Avrupa bize uysun zaten bakkalmı kaldı her yerimiz market oldu.Bakkal,manav,kasap,kuruyemişçi,gazete bayii dükkanları tarih oldu en küçük markette bile meyvesi,sebzesi,eti,gazetesi var.Beki bu işe büyük marketler uyacakmı bim haricindeki marketlerde hala daha yumurta soğuk hava raflarında değil(Bim de 1 aydır yumurtalar yoğurtların yanında soğuk rafta satılıyordu demek bundanmış)Olan benim pazarda yumurtasını satan köylüme oldu adam pazara buzdolabı getiremeyeceğine göre tavuk besleyip yumurta satmayacakki Avrupalı olsun.

Haberi okuyunca aklıma Bizim burda ki balık pazarı geldi. Belediye Başkanı semt pazarlarda balık satmayı yasakladı. Balık pazarı yaptırdı çok güzel bir şekilde....Neymiş efendim balıkçılar oraya gitmezmiş pazarda satacakmış....Resti çekti başkan...ne pazarda var balık ne de balıkçı çarşıısnda....el mi yaman bey mi yaman:D

Geçn gün sokkata balıkçıı diye ses duydum bir de baktım adam el arabasına koymuş balığı satıyor sokak sokak:D