Jump to content
Sign in to follow this  
Rorschach

Askerlik Tecil İşlemleri

Recommended Posts

Öğrenciler İçin;

 

Öğrenciler, üniversite öğrencisi olmak şartıyla askerliklerini 29 yaşına kadar tecil ettirebilirler. Bunun yanında mezuniyetten sonra 2 yıl daha tecil hakkı doğar. 29 yaşını geçen kişiler hala okullarını bitirememişse, gerekiyorsa okulları dondurulur ve hemen askere alınırlar. Master öğrencilerinde ise bu hak biraz daha yüksektir. Master öğrencileri 35 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Aynı zamanda mezun olduktan bir yıl kadar ekstra tecil hakları vardır. Çift anadal veya yan dal yapan öğrenciler, askerliklerini askerlik şubeye haber vererek tecil ettirebilirler. Bunun yanında ikinci üniversite okuyanların tecil hakkı bulunmaz. Yurtdışında okuyan öğrenciler için ise ülkemizde denklik varsa tecil işlemi yapmaları mümkün olmaktadır. Lise mezunları mezuniyetten itibaren 3 yıl askerlik şubeye başvurarak tecil işlemi yapabilirler.

 

Öğrencilerin dışında sağlık sorunları nedeniyle, bunlara ek olarak hatta ailevi nedenlerden dolayı da askerlik tecili yaptırabilirler. Yine de en yaygın tecil üniversite eğitimidir. Öğrenciler yükseköğretime devam edebilme adına tecil işlemi yaptırırlar.

 

Kişinin askerlik yoklama süresi içinde yapacağı tecil başvurusu askerlik şubede değerlendirilir ve askerlik tecil edilir. Tecil hakkı olduğunu düşünen ve bunu bilen herkes elindeki tüm tecile yarayacak belgeleri askerlik şubesiyle paylaşmak zorundadır. Askerlik şube ise bu başvurudan sonra tecile karar verebilir. Eğer sağlık sebebiyle tecil gerekiyorsa, askerlik şube kendine tanınan kanuni haklara istinaden askerliğe karar verebilir veya kişiyi askeri hastane nakledebilir. Kişinin özel veya devlet hastanelerinden aldığı belgelerin tecilsel niteliği yoktur. Öğrencilerin tecil işlemlerini üniversite yapabilir eğer bu yapılmadıysa öğrenci tüm öğrencisel dokümanları askerlik şubeyle paylaşmalıdır. Eğer bunlar yapılmazsa kişi kaçak duruma düşebilir.

 

Askerlik tecilinin bozma işlemi ise yalnızca askerlik şubelerinden yapılır. Kişi süresi içinde herhangi bir sebepten dolayı askerlik tecilini bozdurabilir. Yine de karar verme yetkisi askerlik şubelerine aittir. Kişi tecilini bozdurduktan hemen sonraki sevk döneminde birliğine teslim olmak zorundadır. Buna ek olarak kişinin sağlık durumda ki düzelmeler, buna ek olarak öğrenim durumunun sonlanması da askerlik tecilini bozar. Kişinin başvurması sonucu askerlik şubesi tecili bozar. Kişi askerlik tecilini bozdurur bozdurmaz yükümlülük altına alınmaz. Daha önce dediğimiz gibi kişinin celp dönemi gelmeli ve sevk işlemi yapılmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...