Jump to content
Sign in to follow this  
Rorschach

Diş Apsesi ve Tedavi Yöntemleri

Recommended Posts

Diş hastalıkları arasında en belalısı ve en zoru olan diş apsesi, sizi özellikle ilk ortaya çıktığı anda oldukça zorlayacaktır. Bunun yanında diş apsesine önlem almak da sizin elinizde bunun için düzenli diş bakımını yapmanız gerekmektedir. Buna rağmen eğer dişinizde çürüme varsa hemen önlem alarak diş tedavi merkezlerinde veya özel diş doktorunuzda bu çürüğe çözüm bulmanız gerekmektedir. Unutmayın ki diş çürüğünde dişi çektirmek çözüm değil tam tersine zulümdür. Bu nedenle kanal tedavisi gibi yöntemleri tercih ediniz. Zaten son dönemde diş doktorları bu konuda oldukça hassas ve dişi çekmeyi son yöntem olarak tercih ediyorlar. Diş apsesi öncesi bu konuların üzerinde durmanızda fayda var.

 

Diş apsesi, dişi çürüten sinirlerin diş eti dokusuyla teması ve bunun sonucunda oluşan iltihabın birleşmesiyle oluşur. Ağrıya sebep olanda bu iltihabın ta kendisidir. Çürük dişte oluşan bu iltihap sonucu ölümcül bir ağrıyla baş başa kalacaksınız. Diş ağrısı et ağrısına, kesik ağrısına benzemez kesinlikle hiç dinmeden saatler sürebilir. Bu nedenle de diş apsesi oluşan kişiler şimdiden bu ağrılara hazır olmalıdır. Diş apsesi çürük diş sorunlarının yanı sıra, 20’lik diş çıkımı sırasında da oluşabilmektedir.

 

Diş apsesi oluşan diş kesinlikle çekilmemeli ve hiçbir dış etkiye maruz bırakılmamalıdır. Bu hem diş etini ve intihabı daha acı verir hale getirecek, hem de inanmayacaksınız ama kalbe zarar verecektir. Diş apsesi oluşan diş ilk olarak en yakın hastaneye ve diş merkezine gidilerek muayene edilmelidir. Bu sayede diş iltihabıyla ilk mücadele başlamış olacaktır. Muayene sonucu doktorunuz size bir adet antibiyotik ve iltihap kurutucu verecektir. Buna ek olarak acınızı azaltmak için iğne vurabilir veya bir ağrı kesiciyi reçetenize ekleyebilir. İlaç tedavisinden sonra ise diş delinerek dezenfektasyon yapılır ve kanal tedavisi uygulanır veya diş kökü kurtulamayacak durumdaysa diş çekilir ve farklı çözümler aranır.

 

Bunların yanında diş apsesi oluşmuş ve tedavi ettiremiyorsanız, yani dişçiye uzaksanız. Yapabileceğiniz birkaç uygulamayla diş acınız azalabilir. Biliyorsunuz ki diş apsesinin zonklaması şakaklara varıncaya dek büyük ve çekilmez hale gelir. Diş apsesi ile mücadelede ağzınızı tuzlu sıcak suyla düzenli çalkalayabilirsiniz, bunun yanında tarçın yağının diş iltihabını dağıtıcı özelliği vardır. Aynı zamanda sarımsağı apseli dişle ısırmak da apseyi bir kademe dağıtabilir. Ağrı kesici alacaksanız da muhakkak ağrı kesiciyi direk yutunuz kesinlikle apseli dişe değdirmeyiniz bu dişe zarar verebilir.

 

Evde dişi kendi yöntemlerinizle iyileştirmekten ziyade tıbbi yöntemleri tercih ederek bu ağrılardan kısa sürede kurtulmanız daha geçerli bir yoldur. İlaç tedavisinde ilk gün ilaçlara ağrıların şiddetle devam etmesi oldukça normaldir. İlaç kullanımı ilerledikçe, ağrılar azalıp yok olacaktır. Ağrılarınız hafifledi diye kesinlikle diş doktorunuza gitmemezlik yapmayın, diş iltihabı daha fazla azar ve daha kötü sonuçlar ağrı geçmesinden kısa süre sonra ortaya çıkabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...