Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Kitap Fiyatları

Recommended Posts

Kitap fiyatları uçuk.Çalıştığım için bir şekilde bütçe ayırıyorum ayrı konu da,roman okumak istediğimde polisiye romanları tercih ediyorum ve en güzelleri de Koridor yayınlarından çıkıyor.Koridor yayınlarından yeni çıkmış bir kitabın fiyatı 22 lira.

Geçen aldım iki tane kitap,etti 44 lira.Bir ara Can Yayınları'na ait kitapların bir kısmı 5 liradan satılıyordu."Adam Blake - Onlar" kitabını aldım.Kitabın indirimsiz fiyatı 30 lira ! Sanki ansiklopedi seti alıyoruz.Kitabı da okudum 5 para etmez lâkin 5 lira verdim ben.

buyur burdan yakiki kitaba 50 tl ver sonra geri kalan parayla ne yapıcanı düşün bütün ay ama kitap hastalığı olunca alıyoruz mecburen yapcak bi şey yok

Evet kitap sevenler bilir bunu ancak. Aradığı bir kitabı bulmanın mutluluğunu, kitap koklamayı, kitaba sarılmayı

Evet kitap sevenler bilir bunu ancak. Aradığı bir kitabı bulmanın mutluluğunu, kitap koklamayı, kitaba sarılmayı

evet size katılıyorum kitaplarım benim kıymetlimdir hiç kimseyle paylaşmam ayrıteyen ölede bi huyum var

bende kitap fiyatlarını çok pahalı buluyorum.. D&R gibi kitapçılardan kesinlikle kitap almıyorum.. bir sahaf abim var sağolsun yeni kitapları bile ona baya indirimle getirte biliyorum.. büyük kentlerde yaşıyorsanız böyle bir çözüm bulmanızı öneririm bazen %30 ve %40 kadar indirebildiğim kitaplar oldu :D

Ben D&R'den alıyorum.Fiyatı D&R değil,yayınevi belirliyor.Kitabın arkasında da yazıyor zaten.Yayınevinin belirlediği fiyatın altında satılıyor ama bu belirli indirim dönemlerinde.Sürekli değil.

d&r filan gerek yok bence,gidip bir sahafla anlaşmak en mantıklısı,benim kitapçımda istediğim kitap olmazsa dahi o yayın evinden sipariş veriyor engeç 1-2 güne elimde oluyor,hemde liste fiyatının nerdeyse yarısına

d&r filan gerek yok bence,gidip bir sahafla anlaşmak en mantıklısı,benim kitapçımda istediğim kitap olmazsa dahi o yayın evinden sipariş veriyor engeç 1-2 güne elimde oluyor,hemde liste fiyatının nerdeyse yarısına
burda sahaflarda aradıgım kitaplar olmuyor,yeni çıkanlarıda bulamıyorum.mecburen almak durumundayız.

Ülkemizde kitap okunmadığı bir gerçek.Sanırım sürüm (paralelinde okuma)fazla olsaydı belki kitap fiatları düşerdi.

Banada çoğu pahalı geliyor.Ama almadan da edemiyorum.

Üzülüyorum artık ne kitap okunuyor ne de yorum yapılıyor hatta kalem ile yazı yazmayı unutacağız neredeyse.

Kendi adıma ben kitaplarımı kütüphanelere bağışlıyorum.Özellikle güncelleri.

Ama dedim ya okuyan o kadar az ki.Bir nesil bitti artık.

ne güzel bir yere bagış yapmak,ben kitaplarıma kıyamıyorum veremem kimseye.daha önce verdikelrimide geri alamadıgımdan artık sevmiyorum pek kitap alışverişini:) herkes aynı saygıyı göstermiyor.

Millet bir kitap kullanıyor.Sanki hayatın acısını kitaptan çıkartıyor.Ne bu şiddet bu celal ? Ben aldığım kitabı şeffaf kaplıkla ciltliyorum.:)

• Like 2

Bu konuda daha önce tecrübelerim olmuştu. halen dergi- kitap- katalog işleriyle de alakalıyım. kısaca piyasa durumunu anlatmam gerekir ise (bu konuda niyetleri olan arkadaşlar varsa)

kitap baskı maliyetleri + editöryel inceleme-dizgi- tasarım maliyetleri + bandrol ISBN ve yasal izinler maliyetleri + dağıtım satış maliyetleri

gibi 4 ana maliyet hesap edilir. kitap baskı maliyetleri arkadaşlarımızında dediği gibi ilk baskı ve sonraki baskılar için sayı ne kadar artarsa o kadar kitap başına maliyet azalır. mesela 1.000 adet için fiyat 300 sayfa+ kitap boyutu(16*24 cm) selefon renkli kapak 5000 tl - 5500 tl civarı yani kitap başına 5-6 tl ama aynı özelliklerde sadece sayı değişir ise 4.000 adet için 11.000- 12.000 tl kitap başı 2,8-3 tl olur.

ikinci ana maliyetler editöryel inceleme , dizgi, tasarım gibi ücretler adet başına değil sayfa başına hesaplanır 300 sayfalık bir kitap için sayfa başına 5-10 tl arası değişir yani 2000- 3000 tl civarı tutar. bu ister bin ister 5 bin adet olsun bir defaya mahsustur.

3.ana maliyetler bandrol (kültür bakanlığımız tarafından verilen izindir ve mecburidir) ISBN ise uluslarası standart kitap numarasıdır olmazsa acemi işi olursunuz. ve ayrıca fikir ve sanat eserleri telif hakları ücretlerine katlanmanız gerekir ki buda o kitabın bütün haklarını siz kendiniz satın almış olursunuz kimse izinsiz kopyalayamaz çoğaltamaz.

bunlar için yine bir defaya mahsus yaklaşık 800-1000 tl ayırmanız iyi olur.

şimdiye kadar toplamda mesela 4.000 adetlik baskınız için toplam maliyet 11.500 tl +2.500 tl + 1.000 tl = 15.000 tl yapar kitap başına /4.000 = 3.75 tl eder ki bu 4 tl den bile ucuza gelen rakamlar.

eğer bir yayıneviyseniz veya yayıneviyle çalışırsanız ve kitabınız aşırı suç unsuru içermiyor ise bunların hepsini yayınevi iki haftada halleder sizin adınıza. yazar siz iseniz ne ala ama değilseniz yazara ödenecek ücrette katılmalı hesaba .. artık orası size kalmış. gözü tok, yetinebilenbir yazar ise tüm bu ücretler kadar ona da verirseniz 15.000 tl de öyle gider. toplamda kitap maliyeti 7.5 tl ye gelir.

ama bitmedi bir de bu kitabı tanıtacak sattıracak organizasyon ve dağıtım gerek. tek tek kitabevlerini dolaşırım ikna ederim derseniz pazarlıkta en az kitap bedelinin yarısınıda onlara pay etmeniz gerek yani 7.5 tl lik maliyetinizin üstüne 3,5-4 tl eder 11-12 tl. reklam yok henüz. satılmaz geri dönerse iadeler bunlar da maliyettir elinizde patlar.

anlayacağınız bu ülkede kitap bastırmak değil sattırmak en önemli problemdir. baskıların ortalama piyasada ölü doğan sayısı %50den fazladır bu yayınevlerini ya iflas ettirir yada saç baş yolan girişimciler olur. o yüzden mecburen satış fiyatları 2 ile çarpılmalıdır piyasa ya daha çıkmadan bile...

şimdi japonya veya avrupa gibi ülkelerin toplumlarında kitap neden ucuz olur anlayabilirsiniz. onlar 2000 euro-dolar kazanır ama 20 dolar öderler kitaba biz 500 euro-dolar kazanırız ama yinede 15-20dolar ödemek zorundayız.

ben o yüzden hep sahafları dolaşırım mecburen :) bari basılanlar çöpe gitmesin emek ziyan olmasın hiç değilse yarı fiyatına olsun alayım satılmış olsun o kitap. benimde gücüm belli çünkü.