Jump to content
Guest çokşeyvar

Meditasyon Ve Yoga Günahtır!

Recommended Posts

Namazla yogayı bağdıştırmanız hata bir kere...

Namaz Allah'a kulluk borcu ibadettir nasıl aynı kefeye koyup yorumluyorsunuz. Konuyu acan arkadaş hocana sorarmısın neden günahmış daha net bir açıklama yapsın...

cünkü kardesim, yogada budhistlerin tanri ve tanricalarina (bu dinler bildiginiz gibi cok tanrili.. tövbe hasa..) tapinma ayinlerini icerir.. bagdas kurup oturuyosunuzya hani, sonra iki parmaginizi birlestirip kollarinizi dizlerinizin üzerine koyuyorsunuz... iste bu onlarin tanrilarina dua seklidir.. bu konuyu daha gecen hafta, kizimin ögretmeni ile görrüsdüm.. laf lafi acti.. konu bu meseleye uzadi... ögretmen eskiden anjelik dinine ait din adamiydi.. teolog diyorlar.. ve bu adam tüm dinlerin ve ayinlerinin kesifcisi sanki.. herseyden haberi var.. insanlari yoga, buda, zen, ying ve yang dengesi gibi seylerle kendi dinlerine kaydirmaya, cekmeye ugrasan tarikatlarin basinin altindan ciktigini söyledi.. katiliyorum acikcasi.. en güzel meditasyon, ortayi ve kendini bulma NAMAZ´dir bence.. ayakta duruyosun.. dikkatin dagilmamak sartiyla.. bir süre sonra egiliyosun, sonra oturuyosun.. sonra alnin ve ellerinin icleri yere tamamiyla temas ediyor.. yani Allah´a ibadet ederken, bütün enerji yüklenen merkezlerden hayli sekilde enerjilerinizi yüklüyosunuz..

En büyük meditasyon uzmanları namazın en büyük meditasyon olduğunu söylerler rahatlama anlamında. meditasyon rahatlamak için yapılır

huşuyla kılınan bir namazdan daha çok insanı rahatlatacak bir şey varmı bu dünyada namazı elbette rahatlamak için kılmıyoruz ALLAHa kulluk etmek için kılıyoruz buda ruhumuzu onarıyor rahatlık veriyor

ohm zaten üç harflilerin latince ismidir meditasyon yaparken ohm demezseniz sorun kalmaz zaten ohmun faydasını görende olmamıştır:)

ameller niyetlere göredir niyet önemlidir tibetlilerin ayin olarak yaptıkları beş hareket vardır ben onları egzersiz olarak yapıyorum ve çok yararını görüyorum ben namazımıda kılıyorum şimdi ben günahamı giriyorum ne niyetle yaptığına bağlıdır herşey....

Meditasyon Ve Yoga Yalnızca Om Veya Aum Mantrasıyla Yapılmaz.. Tamam Mantrayla Yapılanı da Var Ama Mesela Vipassana Meditasyonu Nefesi Takiple Orantılı Bir Meditasyondur.. Karnınızın İniş Ve Çıkışını Takip Edersiniz Mesela Vipassanada.. ( En Basitiyle.. ) Yoga İse Tamamiyle İnsanın Çevikliğini Geliştirici Hareketler Bütünüdür.. ( Din Diye Gösteren Sahaja Yoga vb. Türev Yogalar Tamamiyle Taptırma Amaçlıdır Ancak Temel Yoga Sistemlerinde İbadet Falan Yoktur.. ! ) Kısacası Böyle Tam Hakim OLmadığınız Konular Hakkında Lütfen Yorum Yapmayın.. O Günah Bu Günah Diyerek Yapacak Birşey Bırakmayan Kişilerden OLmayın Lütfen.. Farkındalığı OLan İnsan Zaten Yanlış Yapmaz.. Herkes Kendi Yanlışlarıyla İlgilensin..

SevgiyLe KaLın..

sevgili mugdul, bir yere kadar haklisin, ancak ben tamamen kendi cevremden tonlarca ornek verebilirim ki "Farkındalığı OLan İnsan Zaten Yanlış Yapmaz.. " diyerek betimledigin farkindalik hissi, bir cok arkadasimizi hasta, depresif ve umutsuz yapmistir :( nasil bir farkindaliksa, fark ettiklerinden sonra pek de huzurlu olan yok...

sevgili mugdul, bir yere kadar haklisin, ancak ben tamamen kendi cevremden tonlarca ornek verebilirim ki "Farkındalığı OLan İnsan Zaten Yanlış Yapmaz.. " diyerek betimledigin farkindalik hissi, bir cok arkadasimizi hasta, depresif ve umutsuz yapmistir :( nasil bir farkindaliksa, fark ettiklerinden sonra pek de huzurlu olan yok...

Merhaba..

Aslında Farkındalık Dediğimiz Şey Çok Farklı Bişey.. Burda Egonun Bir Yanıltması Var.. Farkındalıkta Hiçbir Duygu Ve Düşünce Kalmaz.. Yalnızca Hiçlik Vardır.. Sufi Üstadlar Der Ki ' Kendini Hiçlikle Bilen Rabbini Varlkla Bilir.. ' Aslında Doğu Kültürü İle Tasavvuf Kültürü Biraz Benzeşiyor. O Arkadaşların Sapıtma SEbebi İse Baskılama Yüklerinin Çok OLması Bence.. Aslında OnLar Bir Farkındalık İçesinde DeğiLLer.. Arada Sıkışmışlar.. Meditasyon Çok İncelikli Bir İş.. Mesela Ben de İlk Medi Yaptığımda Zihnim 400 Km Hızla Giden Bir Ferrari Gibi Gelmişti Banada.. Bende Arada Huzursuz OLdum.. Ama Baskıladığımız Şeyler O Kadar FAzla Ki.. Toplumsal Klişeler Bilinçaltımızda Büyük Yer İşgal Ediyor.. Siz de Bunun Farkında OLsanız Sizde Delirirsiniz Çünkü Gerçekten İnsanlar Tutsak Halde Şu Anda.. Bu Yüzden Medi Yapacak Arkadaşlara İlk OLarak Osho'nun Dinamik Meditasyonunu Öneriyorum.. ( Katarsis Kısmında Yüklerinizi Atıyorsunuz.. ) Bu Arada Tekrar Ediyorum OnLar Farkındalık İçerisinde Falan Değiller.. OnLar Bir İlüzyonun İçerisindeler..

SevgiyLe KaLın..

ben "günah" oldugunu iddia etmedim.. günah denmesinin bir ihtimal bu sebeblerdendir diye bazi aciklamalarda bulundum arkadaslar... cünkü günah diye bir fetva vermek hattime degil.. din adami degilim diyanet islerinden anlamam.. Günah kavrami, ALLAHIN açıkladığı standartlara ve emirlere karşı yapılan bilinçli ihmalkarlık veya inkar olarak da tanımlanir.. ben simdi nasil derim ki, meditasyon yapmayin günahtir!.. yok canim, daha neler.. olur mu öyle sey? ama sunu söyle diyebilirim "meditasyon, namazin yerini tutmaz" o baska birsey... ben 5 vakit namazimda miyim? hayir. elimden geldikce.. 5 vakite gayret gösteriyorum... yogayi nefes teknikleri, kaslari, kasip-gevsetme egzersizleri ile birlikte uyguluyorum..

Yoga ve meditasyon bir ibadet şekli değildir. Hint kökenli bu iki uygulamanın bazen ibadet amacıyla uygulanması aslında bunların birer tapınma şekli olduğunu göstermez. Bu uygulamaları ortaya koyan insanlar, " Tanrı'ya" ibadet onun rızasını kazanmak gibi bir amaç göstermemişlerdir. Eğer biraz incelenirseniz, hinduizmde bizim anladığımız manada öteki dünya diye bir kavram yoktur. Önemli olan reenkarnasyon çemberini kırmak huzura ermektedir. Bunda hindu tanrılarının pekte bir rolü yoktur.

Namaz Allah!a kulluk borcunu ödemek için yapılır. Rahatlamak için değil. Ayrıca her rahatlatıcı şeyi namazla ikame etme mantığı çok saçma. kimi insan spor yapınca rahatlar, kimi yürüyüş yapınca kimi kitap okuyunca. Şimdi biz her rahatlamak istediğimiz aktivite yerine namaz mı kılmalıyız. Bunu yapmayıca günahamı giriyoruz.

Şahsi fikrim; yoga ve meditasyon kişisel gelişim için yapılır. İkisinide uzun süredir yapıyorum. Açıkcası öyle muhteşem etkileri yok. Ama işe yarayan yönleride çok fazla.

Arkadaşlar...Allahu teala kullarına farz kıldığı her şeyi onların iyiliği için farz kılmadımı.Ve sevgili peygamberimiz (s.a.v.) sünnetlerinde biz insanlar için doğru ve hayırlı olan şeyleri bildrimedimi. Küçücük bir örnek birine bir bardak su ikram ederken içilecek yerden değilde, bardağın altından tutmayı önermiş. Düşündüğümüzde;amacın ağzımıza değercek yerin ikram edenin elindeki mikroplardan geçmemesi bize zarar vermemesi dimi.

Namazda ise baş secdeye geldiğinde eller ve baş çok güçlü bir mıknatıssal alan oluşurup topraklama yapıyor. Kabe'ye yönelerek kılıyoruz dimi? Kabe'nin dünya üzerinde çok büyük bir mıknatıssal alan olduğunu tüm kaynaklar yazıyor. Kirlian tekniği ile secde halindeki bir başın termal kamera ile çekilen fotoğrafına bir bakın ve birde normal durumdaki haline.Aradaki farkı göreceksiniz.Namaz kılmak insanların hem vücut hemde ruh sağlığı için müthiş şeyler içeriyor.Okuduğumuz dualarsa hem vücut hemde ruhumuzu temizleyecek kadar güçlü pozitif enerji yayıyor. Ne yaptığımızı bilmeden bu emirdi yapmam lazım diye araştırıp etmeden yapmayalım.Nedenleri niçinleri bilmeden yogayla namazı bile kıyaslamayalım bence...Ben reiki de yogada meditasyonda zaman zaman ruh halime göre hepsini yaptım.. ilk öğrendiğimde onların öğrettiği gibi, ama sonra onları dualarla birleştirdim. Ve hissettiğim enerji inanılmazdı. Allah bize akıl vermiş düşünün eneyin araştırın yorumlayın doğru yolu bulun diye. Çokta güzel bi rehber vermiş Kur'an..okuduğumuz duayı yada yaptığımız ibadetin bize neler kattığını bilipte yaparsak zaten sorun kalmıyor.

Birde bu açıdan bakın derim..Karar sizin.

Sevgiyle kalın.

Namaz Allah!a kulluk borcunu ödemek için yapılır. Rahatlamak için değil. Ayrıca her rahatlatıcı şeyi namazla ikame etme mantığı çok saçma. kimi insan spor yapınca rahatlar, kimi yürüyüş yapınca kimi kitap okuyunca. Şimdi biz her rahatlamak istediğimiz aktivite yerine namaz mı kılmalıyız. Bunu yapmayıca günahamı giriyoruz.

Şahsi fikrim; yoga ve meditasyon kişisel gelişim için yapılır. İkisinide uzun süredir yapıyorum. Açıkcası öyle muhteşem etkileri yok. Ama işe yarayan yönleride çok fazla.

güzel kardesim... Namaz Allah´a kulluk borcunu ödemek icin yapilir, rahatlamak icin degil demissin.. fikirlerimizi söyleekte serbestiz dimi? hosgörüye siginarak nacizane fikrimi söylemek istiyorum.. sahsen Besn borclu olunca rahat uyku bile uyuyamiyorum.. borcumu ödedigimde cok rahatliyorum, ferahliyorum.. hepsini degil bir miktarini bile ödesem, üezrimden tonlarca yük kalkmis gibi oluyorum... borc borcdur.. ister Allah´a isterse kuluna olsun.. ödendiginde, piskolojik olarak, beden olrak, her türlü rahatlanir...

spor yerine namaz kilinilmali diye kim demis? parkda kosu yapmayalim. günaha girereiz, onun yerine 10 rekat namaz kilalim.. namaz kilinarakda spor yapariz, kalorilerimizi harcayalim, biraz ter atalim.. diye bir kaide yok sanirim..:blink: hic bir mantik bunu kabullenmez..

spor degil, ruhsal anlamda namaz rahatlatir.. beni rahatlatiyor.. huzur veriyor.. tüm celiskilerimi, stresimi, huzursuzlugumu dizginliyor, sakinlestiryor.. vücutumda, piskolojik sebeblerden olan gerilim ve agrilar kesinlikle hafiflesiyor.. cünkü ruhum her abdest ile, rekat ile, her dua ile huzur buluyor, teskinlesiyor.. :) Namaz yari yolda komaz diye bir laf var... kim demisse ii demis :D

--------------------

Arkadaşlar...Allahu teala kullarına farz kıldığı her şeyi onların iyiliği için farz kılmadımı......

......Namazda ise baş secdeye geldiğinde eller ve baş çok güçlü bir mıknatıssal alan oluşurup topraklama yapıyor. Kabe'ye yönelerek kılıyoruz dimi? Kabe'nin dünya üzerinde çok büyük bir mıknatıssal alan olduğunu tüm kaynaklar yazıyor. Kirlian tekniği ile secde halindeki bir başın termal kamera ile çekilen fotoğrafına bir bakın ve birde normal durumdaki haline.Aradaki farkı göreceksiniz.Namaz kılmak insanların hem vücut hemde ruh sağlığı için müthiş şeyler içeriyor.....

...okuduğumuz duayı yada yaptığımız ibadetin bize neler kattığını bilipte yaparsak zaten sorun kalmıyor.

Birde bu açıdan bakın derim..Karar sizin.

Sevgiyle kalın.

:thumbsup:

aytasi, kardesim, yazini alintida biraz kisalttim. kusura bakma özür dilerim.. her cümlesine kesinlikle katiliyorum.. sadece alintida biraz uzun olacak diye kisalttim:confused: cok mükemmel bir sekilde izah etmissin. bende iste ayni sekilde demek istedim.. hatta ben bunu yanilmiyorsam, bir kütüphanede bir alman yazari tarafindan yazilan bir kitabda okumustum... ele alinan konular, ve arstirmasinda yaptigi, ibadet ve meditasyon kiyaslamalarinda, okuyucunun akil ile takip edip kavramasina cok önem vererek en ince ayrintilarina titizlikle izah etmisti.. cok mantikli geldi. cok sasirmistim, böyle positif bir sekilde namazin ruha faydalarini bir avrupali arastirmaci yazarin tesbitlerine...

Ecrin arkadaşım, benim ifade etmek istediğim. Yoga, meditasyon ve benzeri şeylerin, namazla kıyaslanamayacağı. Namaz insanı rahatlatır ama namaz kılmamızdaki amaç Allah rızasıdır. Allah'a ibadet bunların hepsinden üstündür. Bana ters gelen bir fayda görmeyi bekleyerek ibadet etme fikri. Örnek vemek gerekirse Aytaşı'nın yazdığı gibi secde haliinde eller ve başın manyetik alan oluşturup vucudum topraklama yapması. Bana ne vucut enerjimi yüklüyor ne yapıyorsa yapıyor. Önemli olması gereken benim şahsi fikrim, secde şuurunu yakalamak. Yoksa enerji gelmiş gitmiş çokta önemli şeyler değil.

İbadetle enerjinin ne alakası varsa bunu anlamakta zorlanıyorum. Aşırı derecede materyalist bir yaklaşım. illa birşeyleri somutlaştıracağız.