Jump to content
Sidre

'Yüzleşme // Enconter' Ahmet Güneştekin Sergisi

Recommended Posts

CerModern, Yüzleşme başlıklı sergisiyle Ahmet Güneştekin'i ağırlıyor.

 

16857_b_2255.jpg

Sanatçı, Anadolu ve Mezopotamya özelinde Sanatı ve İnsanı, Ankara'da yüzleştiriyor!

 

18 yıldır Anadolu ve Mezopotamya'da sanat, tarih, gastronomi, mitoloji ve sözlü kültürün izini süren Ahmet Güneştekin, 60'a yakın sanat insanıyla birlikte Türkiye'nin 81 ilinin tamamında gerçekleştirdiği sergi ve panellerle, 10 bine yakın çocukla yaptığı atölye çalışmalarıyla sanatı ve insanı bir araya getirdi. Ahmet Güneştekin, Güneşin İzinde adını verdiği gezileri boyunca, Yerelden evrensele… bir perspektiften yaptığı araştırmalarla özgün sanatı arasında kurduğu dinamik bağlardan hareketle; dinler, savaşlar, doğa ve insanlık suçları gibi evrensel konuları işlediği son 6 yıllık dönem çalışmalarını Yüzleşme tema ve başlığıyla sergiliyor.

 

İstanbul'da başlattığı Yüzleşme başlıklı Uluslararası Sergi Dizisinin ikinci ayağını CerModern'de gerçekleştirecek olan Güneştekin'in güncel-kişisel sergisi kapsamında Paradoks, Yüzleşme, Kâbe'nin Bekçileri, Tanrıların İhaneti ve Kutsal Yüzleşme serisi son dönem çalışmalarıyla birlikte İnkâr, Bellek ve Pervane adlı video çalışmaları sergilenecek. Yüzleşme kapsamında Düdük ve Dokunulmazlık adlı son video-art çalışmaları da ilk defa Ankara'da izleyiciyle buluşacak. Çağ Tufanı, Güneş'e Açılan Kapılar, Cennet Kapısı, Kâinatın Yedi Sırrı adlı boyutlu-karışık teknik eserlerle Âdem'in Kaburgaları, Saf Adalet ve Güneş Patlamaları serisi heykeller de Ankara Yüzleşmesinde sergilenecek.

 

Ankara'nın ardından Diyarbakır'da sergilenme ihtimali bulunan Yüzleşme sergisi, Nisan ayında Hewlêr'de (Erbil), Haziran'da Venedik Bienali kapsamında Venedik'te ve 2013'ün son aylarında Berlin'de gerçekleştirilerek bu yılın programını tamamlamış olacak. 2014 yılı içinde de Stockholm, Oslo, Zürih ve Fransa'nın 5 önemli müzesine taşınacak olan Yüzleşme bu sergilerle birlikte, Türkiye'nin çağdaş sanat alanında dünyaya açılan en büyük sanat projesi sıfatını da kazanmış olacak.

 

Ahmet Güneştekin, Uluslararası Sergi Dizisiyle, sanatın, kültürler-düşünceler-arası iletişim ve anlaşım üzerindeki olumlu gücünü; Mezopotamya ve Anadolu'nun yakın tarihinde işlenen doğa ve insanlık suçları özelinden ele aldığı Yüzleşme temasıyla, bağımsız uluslararası bir harekete dönüştürmeyi hedefliyor.

 

Ahmet Güneştekin'in Yüzleşme adlı sergisi 22 Ocak-30 Mart 2013 tarihleri arasında CerModern'de ziyaret edilebilecek.

 

 

Mekan: Cer Modern / Ankara

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...