Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ya Baki ,Entel Baki..

Recommended Posts

Hayata bakışımı değiştiren iki cümle.. Sadece bu iki cümleyi manasıyla kavradıktan sonra ben artık eski ben değildim.

üstad diyor ya eski Said ve yeni Said işte aynen öyle bir etki yarattı bu hakikat benim üzerimde .

 

Adeta beni çölden alıp cennetten bir bahçeye koydu. çok abarttın diyecek belki okuyanlar ama hayır abartmadım.

 

Aynen böyle oldu herşey. Biraz anlatsam fena olmaz . Şu zamana kadar çok kişiden dinledim duydum bazı hakikatleri hepsinden Allah razı olsun ama hiç biri beni üstadın sözleri gibi derinden etkilemedi Gafil kafama indi bu iki düstur .

Bir insan için dünyaya bağlanmak çok kolaydı. Herşeyiyle cezbediyordu dünya. Hayatımda önüme tökez çıktı bile denilmez .Hep güzeldi herkes severdi beni ama hep eksikti birşeyler .Onların sevgisi yetmiyordu bana ve ben boş şeyleri seviyordum. Perde arkasını gösterdi Rabbim, üstadın cümleleriyle :

İnsanın mahiyet-i camiasında hadsiz bir istidad-ı muhabbet derc edilmiştir. Onun için, insan da umum mevcudata karşı bir muhabbet besliyor. Koca dünyayı bir hanesi gibi seviyor. Ebedi Cennete bahçesi gibi muhabbet ediyor. Halbuki, muhabbet ettiği mevcudat durmuyorlar, gidiyorlar. Firaktan daima azap çekiyor. Onun o hadsiz muhabbeti, hadsiz bir manevi azaba medar oluyor.

Sözleri duyduğum an şok oldum. Sanki üstad o dersi bana veriyordu benim nefsime.

 

Aklıma girdi, kalbime girdi yerleşti ‘Ya baki entel baki' .

 

Evet ben Müslümanım , evet ahiret var ,ölüm var ve ölüm ölmüyor kabir kapısı kapanmıyorken ne diye dünyaya bağlı kalmaya devam ediyordum ki dedim kendi kendime yada üstadımın sözleri dedirtti diyelim :)

Ardından ikinci düstur :

İkinci cümle olan Ya Baki Ente'l-Baki o hadsiz cerihalara hem merhem, hem tiryak oluyor. Yani, "Ya Baki, madem Sen bakisin, yeter. Herşeye bedelsin. Madem Sen varsın, herşey var."

öyleydi ya Allah olduktan sonra kim gerekti bana ne gerekti . Ama o olmazsa herkes olsa ne mana ? Ne yapabilirdim ? Dünya uğruna O'nu terketmek ne kadar boş bir düşünceydi. O'nun için dünyayı terketmek ise ne güzel ..Herşeyin O'nda olduğunu bilmek sadece O'na iltica etmek.. Sadece Rabb'inin seni bırakmayacağını bilmek ona bağlanmak ne güzel …

Şems-i Tebrizi'nin de dediği gibi;

Aşk: Herşeyi senin için var ettim, diyen RABB'e… Herşeyi senin için terk ettim diyebilmektir.

 

alıntı

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ya Baki, madem Sen bakisin, yeter. Herşeye bedelsin. Madem Sen varsın, herşey var."

 

Amenna...

 

Teşekkürler canımm güzel ve etkileyici paylaşım ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evet Risaleleri okuyan mutlaka kendisiyle alakadar olan bir dersi bir çareyi bulacaktır.

 

Bende çok zor durumda olduğum bir zamanda üstadın bir sözü beni ayakta tuttu dimdik. Elhamdülillah. Allah bizleride ona Talebe, kardeş, dost etsin inşallah.

 

Allah razı olsun incisel kardeşim.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bugün aklıma esti bazen arada eserler bana :)

İnsan neyi severse ona koşar. Sadatı Nakşibendi bunun merhemini bulmuştur. Sevgililerden alakayı kesmek için günde 500 kere sureyi kasas 88'i okur  ’’Ya baki entel baki’’ kalpte ve kanda dolaşırken sizi sevgililerinizden keser. Sadatı Nakşibendi Kuranı Kerim eczanesinden kılıncı nurani ve elmas olarak getirip hatmei haceganda Nakşilerin eline vermişlerdir. Ya Rabbi bir kılınc ver her sevgiliyi kessin.

‘’Ya baki entel baki’’

Sure-i Kasas 88'in mealini ifade eden ya baki entel baki kelimei mübarekesi 2 mühim hakikati ifade eder. Bediuzzaman hz. buyuruyor ki: Nakşibendilerin reisleri bu zikri hatmei mahsusa yapıp Nakşibendi hatmesi olarak tutmuşlardır. Madem o azim ayetin meali bu iki kelimei mübarekedir biz size bu iki kelimei mübarekei şerh edelim ki Nakşilerin hatmei hacegani ne menfaat verir alem görsün bilsin.

1.nükte:’’ya baki entel baki’’ bir ameliyati cerrahiye hükmündedir ki kalbi günahlardan keser.

Ya baki entel baki cümlesi kalbi ameliyat eden bir cerrah gibi kalbi günahlardan keser çünkü insan mahiyet itibari ile her şeye muhabbet duyacak istidatta yaratıldığından kalbi milyonlarca sevgili ile dolar. Sevgilisi ne kadar çoksa derdi de o kadar çoktur. ne varki muhabbet duyduğu varlıklar durmaz gider. oda bundan azap duyar. Allahdan gayrı bütün sevgililer onu terk eder. öyle bir şey sevki terki mümkün olmasın.işte buna hakiki aşk denir.

Kalpteki hadsiz istidadı muhabbet hadsiz bir cemali baki ister sözü hükümran olan her faniyi ameli salih ile baki eden Allahtır. Fırakın azabını dindirir onun içn baki’i hakiki sensin.

Ya baki entel baki; baki-i hakiki sensin demektir.masiva fanidir. Fani olan elbette muhabbete doymaz.baki olan yalnız Allahtır.

Mezarda ya baki entel baki demeden gel şimdiden deki hakiki baki sensin sevdiğimiz şeyler mecazdır her şey terk edip gitti yalnız sen bakisin mevcudat senin muhabbetine sevilir.Senin sevgin olmayan muhabbet beladır.Allah için sevdiğin beş şey cennette baki olur. Parayı Allah yolunda harca cennette karşına çıkar, çocuğu Allah yolunda sev seni ameli Salih olur bitmeyen amel getirir. Malı Allah için harca ebedi cenneti kazandırır. Şu halde tepedeki mühüre dikkat et fani gözüyle bakarsan bela; beka gözüyle bakarsan sefadır. Aşk her şeyi tatlı gösterir. Aşk boyasına boyansan yılanın zehiri şerbet olur.

Gönül yanmadan amel çıkmaz.Aşka düşmeyen amelin kadri kıymetini bilmez. İlla gönül ateşi yanacak. Onun için Nakşi, her 24 saatte 500 kere ya baki entel baki der. Mühür Nakşi mührüdür. Kabre ulaşan da o mühürdür.

Ya baki entel baki o hatsiz yaralara merhem ve tiryak olur. Yani ya baki madem sen bakisin yeter her şeye bedelsin madem sen varsin her şey var.

Alıntı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...