Jump to content
nisann

Hıdrellez Dilekleri...

Recommended Posts

Guest dilemma

ben kagıda czp denıze atmayı plnlıyrm.. yanı yzıcm aslında duayla allahtn ıstıcm.. ıns olur ne dıelım:)

Guest bagli

Allah kabul etsin hepinizinkini insaallah

Guest dilemma

amın cumlemızınn

Guest dilerim_

ya bizim orda gül ağacı yok fakat deniz biraz uzak olsada var.şimdi nsl yapacam ben dileğimi gül ağacının altına çizemeyecem.bu konuda bilgisi olan varmı acaba bana yardımcı olabilirmi

Guest Melinda

peki neden gül ağacı? özelliği ne? 9_9

peki neden gül ağacı? özelliği ne? 9_9

hızır a.s. ın en sevdiği çiçek gülmüş.bu yüzden hıdrellez günü bütün gül bahçelerini filan dolaşırmış..

Guest Melinda
hızır a.s. ın en sevdiği çiçek gülmüş.bu yüzden hıdrellez günü bütün gül bahçelerini filan dolaşırmış..

hmmm. teşekkür ederim jasna. :)

Guest dilemma

bır de peygamber efendımız de gul kokulu denır ya.. gulle ozdestrlır belkı bu yuzden de olabılır.. bu benım fıkrımdı sadce:) ama bılmyrdm en cok sevdgı cıcegn gul oldugunu. tskkrler...

Halk inançlarında Hıdrellez:

Hızır'da darda kalanlara yardımcı olma, bereket getirme ve gelecekte dilekleri gerçekleştirme vasıflarını görmek mümkündür. Geceden gül dallarına gümüş kuruşlar, çeyrekler, kırmızı bezler bağlanır, gül dibine genç kızlar yüzük atar, mani söyler, içki sofraları hazırlanır, davullar eşliğinde oyunlar oynanır, su kenarlarında, yeşilliklerde eğlenilir, ateşten atlanılırsa ev sahibi olacağına inanılır; öküzü arabaya koşmama... vb. gibi İslâm'la çelişen ve din ile ilgisi olmayan inançlara rastlanmaktadır. Aynı şekilde Hıristiyan inancına göre Saint Georges yortusu da bizim halk geleneklerimizle paralellik arzeder ve Hıdrellezle aynı günde kutlanmaktadır. Görüldüğü üzere İslâm'ın Tevhid bilinçliğinden uzak, sahte mitolojik dürtülerin ve şamanist kalıntılarını uzantılarını yansıtan günümüz Hıdrellez anlayışıyla, Hıristiyan Saint Yortusunun paralelliği de göstermektedir ki İslâm dışı her şeye yakınlık duyma ama İslâm'ın gerçek kimliğine karşı çıkma düşüncesinin neticelerini gözler önüne sermektedir.

bir mümin ne olursa olsun her şeyi Allah tan bekler,güle bez baglamak,resimler cizmek,ateşten atlamak islamiyet içinde olmayan şeyler ile meşgul olmayın hdırellez yaklaştığı için paylaşma geregini duydum,Dualarınızı bol bol yapın,

baglanan caputlar bezler,gömülen paralar zengin etmeyecek,cizilen resimlerle bir şeye sahib olamayacaksınız,Allah cc hu ne diler se o olur..

ben ne zaman yaptıysam oldu dileğim. gül ağacının bile değil, bahçedeki bir ağacın dalına astım, sabah ezanı okunmadan aldım. cüzdanımda taşıdım sonra. buna rağmen oldu ama kırmızı bir beze bir metal para ve içine dileğimin çizili olduğu bir kağıdı sarmıştım. oldu, yine yapacağım inşallah olur:)