Jump to content
nisann

Hıdrellez Dilekleri...

Recommended Posts

Arkadaşlar 5 mayıs akşamı gül ağacının dalına kağıtlara yazdığınız dilekleri asıyormussunuz ve ertesi sabah gün doğarken alıp denize atıyormussun insallah kabul oluyormus...Deniz yoksa ne yapacağız onu merak ediyorum?

Böyle dilek dileyip kabul olan var mı acaba?

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dilemma

burda denız vr da gul agacı yok:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mavisiyah

evet yani deniz yok ya ne edecezzz..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dilemma

arkdslr tam bır bılgnz var mı hıdırellez hakkında?? ben de sabah namazı denız kenarında gul agacınn orda kılınırsa ıyı dıe bılıodum..en azındn denıze gtme ımkanım var.. ya da denıze kagt atma faln...6 mays mı hdrllz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

meh-1.jpg

 

 

 

1pix-1.gifH-1.gifızır ve İlyas (a.s)'ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan milâdi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan'a rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve İlyas (a.s)'ın buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)'ın Allah'ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. İşte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve İlyas (a.s) ın geleneğini sürdürmek amacıyla özel anda ve dua günleri tertib eder olmuşlar. Ancak bu zamanla aslî hüviyetinden çıkarılarak günümüzde olan şekliyle Hıdrellez adını almıştır. Günümüzde kullanılan mânası ise; İnsanların kıştan kurutuluşlarının bir işareti ve bahar güneşinden faydalanma, piknik yapma, stres atma, eğlenme, nişan, düğün, sünnet törenleri tertip etme, uğursuzlukları giderme, adak adama, dilekte bulunma gibi düşünceleri gerçekleştirme amacıyla gelenekselleşen "bahar bayramı" inancıdır ki tam bir bid'at olarak ortaya çıkmıştır.

 

Hızır, Hıdır yahut Hadır Arapça bir kelime olup, yeşillik mânasına gelmektedir (Tecrîd-i sarîh Tercümesi, IX,144). İslâm âlimlerinin çoğuna göre Kur'ân-ı Kerîm'in Kehf sûresinde geçen Salih adam kıssasından Hızır (a.s)'ın anlaşıldığı ve onun Peygamber olduğu görüşü müfessirlerin bazılarının tercih ettiği bir görüştür (İbn Kesîr, Tefsir, V,179; el-Kehf,18/65). Ancak bazı âlimler tarafından da Nebî değil Velî olduğu görüşü ileri sürülmektedir (Tecridî Sarîh tercümesi, IX, 145). Ebû Hureyre (r.a)'den nakledildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s), Hızır (a.s)'a Hızır denmesinin sebebini izah ederken; "Hızır otsuz kuru bir yere oturduğunda ansızın o otsuz yer yeşillenerek hemen dalgalanırdı"buyurmaktadır (Tecrîdî Sarih tercümesi, IX, 144).

Hızır (a.s) Kur'ân-ı Kerîm'in Kehf suresinde "Kullarımdan birisi..." şeklinde sabit olmuştur. Veli olduğunu dahi kabul etsek, "İkinci Tabaka-i Hayatta bulunmaktadır. Bu mertebede aynı anda çok yerde bulunmak mümkündür."

 

İlyas (a.s) İsrailoğulları Peygamberlerinden olup Kur'ân-ı Kerîm'de ismi geçen ve Tevrat'ta "Elia" diye zikrolunan Peygamberdir. M.Ö. IX. asırda yaşadığı ve daha sonra zamanın hükümdarları ile çok mücadele ettiği, çoğu zaman mağaralarda yaşadığı kaydedilmektedir.

Hz. İlyas (a.s) yada "İlyasîn" şeklinde ismi zikredilen (es-Sâffât, 37/130). Peygamberliği bildirilen "Hiç Şüphe yok ki İlyas gönderilen Peygamberlerdendir" (es-Sâffât, 37/123), şeklinde hitab edilen İlyas (a.s.) İsrailoğullarına Allah'ın elçisi olarak gittiğinde onlar "Ba'l" adında dört cepheli put'a tapıyorlardı. Hz. İlyas'ın bütün gayretlerine rağmen İsrailoğulları bu puta tapınmaktan vazgeçmemiş Hz. İlyas'ın Peygamberliğini yalanlayarak (es-Saffât, 37/ 124). Onu ülkeleri olan Ba'lbak'ten çıkarmışlardı. Fakat Allah'ın gazabı bunların üzerine geldiğinde pişman olmuşlar ve İlyas (a.s)'ı geri çağırmışlardı. Ancak tekrar nankörlük etmişler, bunun üzerine İlyas (a.s) oradan uzaklaşmıştır.

İlyas (a.s)'ın İsrailoğullarından ayrılması Hızır (a.s) ile buluşması gerçekleşti. Bu buluşma "Hızır İlyas" iken sonradan Hıdrellez şeklinde değiştirilmiştir.

Halk inançlarında Hıdrellez: Hızır'da darda kalanlara yardımcı olma, bereket getirme ve gelecekte dilekleri gerçekleştirme vasıflarını görmek mümkündür. Geceden gül dallarına gümüş kuruşlar, çeyrekler, kırmızı bezler bağlanır, gül dibine genç kızlar yüzük atar, mani söyler, içki sofraları hazırlanır, davullar eşliğinde oyunlar oynanır, su kenarlarında, yeşilliklerde eğlenilir, ateşten atlanılırsa ev sahibi olacağına inanılır; öküzü arabaya koşmama... vb. gibi İslâm'la çelişen ve din ile ilgisi olmayan inançlara rastlanmaktadır. Aynı şekilde Hıristiyan inancına göre Saint Georges yortusu da bizim halk geleneklerimizle paralellik arzeder ve Hıdrellezle aynı günde kutlanmaktadır. Görüldüğü üzere İslâm'ın Tevhid bilinçliğinden uzak, sahte mitolojik dürtülerin ve şamanist kalıntılarını uzantılarını yansıtan günümüz Hıdrellez anlayışıyla, Hıristiyan Saint Yortusunun paralelliği de göstermektedir ki İslâm dışı her şeye yakınlık duyma ama İslâm'ın gerçek kimliğine karşı çıkma düşüncesinin neticelerini gözler önüne sermektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest sibel20

deniz yoksa gül agacının altına gömülür bizim burdada yok deniz herkes gül agacının dibine gömüyor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hidrellez gecesi Hizir’in ugradigi yerlere ve dokundugu seylere feyiz ve bereket verecegi inanciyla çesitli uygulamalar yapilir. Yiyecek kaplarinin, ambarlarin ve para keselerinin agizlari açik birakilir. Ev, bag-bahçe, araba isteyen kimseler, Hidrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hizir’in kendilerine yardim edecegine inanirlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dumanlekesi

Deniz yoksa ya gül ağacının dibine gömülür yada sabah gün dogmadan astığınız yerden alınır.biz gece asıyoruz ,gün doğmadan alıyoruz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dilemma

ben gecen yıl gonlumden gecen hersyı bır kagıda yazmıstım gece.. sonra cıktık arkdsmla gul agacı aramaya. yan apartmann bahcesınde varmıs, kımseye gorunmemeye calısarak gomduk onlrı. dua ettık bol bol... eger bırı yakalasydı ne olurdu bılmıyrm hersy dusunulr:) belkı yanlıstı yaptgmz bılmyrm ama ben rabbımden ıstedım.. ona actım ellerımı. ama rabbım ıstedgımı verdı allaha sukr bana. okulla alakalı bır durum vardı, erasmusu kaznmıstım ve okul yarım donm dıodu. bızım bolume 1 yıl kesınlıkle yok dedılr. 1 yıl olsun ıstemıstım..sımdı 2. donemımde de burdaım. ALLAHA sukr kı rabbım dualrımı kabul eyledı.. ben yazıp bu kez denıze atmayı dusnuyrm...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest amiziras1309

ben gül ağacının dibine istediğin şeyin topraktan şeklini yaparsın sabah gün doğmadan öncede kalkıp yaptığın şekli bozarsın diye biliyorum anneannemler böyle yaparlardı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...