Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Fırınlanmış Mini Sebze Terin

Recommended Posts

1258_1a25e376e5054476aad2d3afcc07ca6b_480x360.jpg

 

600 gram kıvırcık lahana

350 gram yerelması

350 gram haşlanmış balkabağı

200 gram haşlanmış karnabahar

200 gram fontina peyniri

1 adet limon

Soğan

Defneyaprağı

Pırasa

Sebze suyu

Sızma zeytinyağı

Tuz

İri taneli tuz

Karabiber

 

Yer elmalarının kabuğunu soyun. Defneyaprağı ve 1 çorba kaşığı limon suyu ile tatlandırılmış kaynayan tuzlu suda kabuğunu soyduğunuz yer elmalarını 30 dakika haşlayın.

Haşladığınız yer elmalarını süzdükten sonra küp kesin. Tavaya küp kesilmiş yer elması, doğranmış birkaç adet pırasa ve 200 gram haşlanmış karnabaharı aktarıp zeytinyağıyla soteleyin. Bir tutam tuz ve karabiberle tatlandırın. Haşlanmış balkabağını küp kesin. Zeytinyağıyla sotelenmiş soğan, küp kesilmiş balkabağı, 1 kepçe sebze suyu ve bir tutam iri taneli tuzu pişirin. 10 dakika sonra küp kesilmiş fontina peynirini tencereye ilave edip karışımı ocaktan alın. Kıvırcık lahanayı kaynayan tuzlu suda 12 dakika haşlayın.

Yağlı pişirme kağıdı serili altı çıkan kelepçeli küçük kek kalıbını (9 cm çapında) yağlayın. İlk kata haşladığınız 9 cm çapındaki kıvırcık lahanayı yerleştirin. Üzerine balkabaklı karışımı ve yerelması karışımını aktarıp tekrar kıvırcık lahanayı ekleyin. Bu işlemi 1 kez daha tekrarlayıp terin’in en üst katını kıvırcık lahanayla kaplayın.

Hazırladığınız sebze katlarını fırın tepsisine kelepçeli kalıpla birlikte aktarıp kalıbı çıkartın. Bu yöntemle 3 adet yuvarlak mini terin hazırlayın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 8 dakika pişirin.

Pişirdiğiniz fırınlanmış mini sebze terin’leri fırından çıkartıp sotelediğiniz sebzelerle servis yapın. Fırınlanmış mini sebze terin’lerin üzerine sebzelerle hazırladığınız şekilli süsleri yerleştirerek servis yapabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...