Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanır ?

Recommended Posts

Öncelikle boya işlemine geçmeden mobilyalarınızı iyice kontrol edin. Her hangi bir kırık, çatlak, çentik vb olup olmadığına bakın ve eğer varsa tamir edin.

 

Kontrol ve tamir işlemleri bittikten sonra ahşap cilasını tutkal sürdüğünüz her yere uygulayın. Ardından da bu yerlerin kurumasını bekleyin. Cila kuruduktan sonra yavaşça bu bölgeleri zımpara kağıdı ile zımparalayın.

 

Her türlü eski kaplama malzemesini ya da farklı renkte boyanmış olan yerleri temizleyin. Eğer içerde bir yerde bu işlemleri gerçekleştiriyorsanız yere mutlaka eski gazete ya da kağıt serin.

 

Ayrıca camı da boyada yer alan uçucu maddelerden zehirlenmemek için mutlaka açın. Bunların yanı sıra eldiven ve kimyasal kokulara karşı da maske takın.

 

Dolgu macununu alın ve mobilyalara uygulayın. Bunu mobilyalarda eskiyen yerlere yapın.

 

Sıradaki adım mobilyaları zımparalama işlemidir. Üst yüzeyi yeterli olacak kadar zımparalayın. Astar boyaya geçmeden önce çıkan tozları bir fırça yardımıyla temizleyin.

 

İlk olarak beyaz bir boya ile başlayın. Astar boyanın kuruması için 3 saat kadar bekleyin. Eğer iyice kapanma olmazsa ikinci kat boyayı da sürebilirsiniz.

 

Son olarak da yağlı boyayı alın ve dikkatli bir şekilde boyamaya başlayın. Boyanın yüzeyinin bozulmaması için iyice kuruyana kadar mobilyayı kullanmayın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...