Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Testis Ağrısı Nedenleri...

Recommended Posts

Testislerde yaşanan ağrılar her erkek için kaygı vericidir ancak çoğu zaman ağrılar şiddetlenene kadar doktora gitmek tercih edilmez. Testis ağrısı, pek çok farklı sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Testis ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda; kasık fıtığı, travmalar, çıban ve kistler gelmekle birlikte testis kanseri, böbrek taşı gibi ağrının daha ciddi nedenleri olabilir. Düzenli olarak testis ağrısı yaşıyorsanız ve ağrılar şiddetini arttırıyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora giderek altında yatan nedene bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız.

 

Kasık Fıtığı

 

Kasık fıtığı erkekler arasında oldukça yaygın olmasına rağmen çoğu erkek bu rahatsızlığın farkında değildir. Testis ağrısı yaşıyorsanız ve nedenini tam olarak belirleyemiyorsanız, sorunuzun cevabı kasık fıtığı olabilir. Kasık fıtığı ağrısı genellikle her iki testisi de etkiler.

 

Testis Kanseri

 

Testis ağrısı, nadir olarak testis kanserinin belirtisi olarak ortaya çıkar. Testis kanseri olan erkeklerin sadece %10′u testis ağrısından şikayet etmektedir. Ancak bu %10′luk dilim kanserin erken teşhisinin önemi düşünüldüğünde ciddiye alınmalıdır. Testis kanserinin ağrı dışında kalan; göğüs, sırtın altı ve karın bölgesinde hassasiyet, skrotumda sıvı toplanması, testisler üzerinde veya çevresinde şişlik gibi diğer belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

 

Testislerin Bükülmesi

 

Testislerin bükülmesine neden olan yaralanmalar, testislere olan kan akışının kapanmasına yol açabilir. Bu durumda oluşan ağrılar oldukça şiddetlidir ve kendinizi ister istemez doktor muayenesinde bulabilirsiniz. Damarın kapanması ve testislere kan akışının durması ciddi bir sorundur ve testis kaybına yol açabileceğinden acil müdahale edilmesi gerekir. Cerrahi müdahaleyle damar düzeltilerek kan akışı normale döndürülebilir.

 

Kan Çıbanı

 

Testislere alınan darbeler her zaman geçici ağrılarla atlatılamayabilir. Çok katmanlı bir kese ile çevrili testislere gelen şiddetli darbeler, bu keseler arasında kan birikmesine neden olur ve buna halk arasında “kan çıbanı” (hematocele) adı verilir. Kan çıbanı bazen sadece dinlenme ile kendiliğinden geçebilir. Bazı durumlarda ise doktor muayenehanesinde aynı gün içinde gerçekleştirilen küçük operasyonla kanın akıtılması gerekebilir. Kan çıbanının ciddiyeti kanamanın meydana geldiği bölgeyle ilgilidir.

Epididimit

 

Genellikle, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle görülen “epididim iltihabı” testis ağrısına neden olabilir. Her testisin arkasında bulunan sarmal tüp şeklindeki “epididim” spermin depolanması ve olgunlaşması için gereklidir. İltihapla birlikte testisler hafifçe şişer ve kızarıklık görülür. Ağrılar, özellikle boşalma ve idrara çıkma sırasında şiddetli olabilir. Spermde kan görülebilir. Tedavisinde genellikle bakteri tipine özel antibiyotikler kullanılır.

 

Varikosel

 

Testis AğrısıSpermatik kordon venalarının verisli olmasından ileri gelen şişlik olan “varikosel”in belirtileri arasında testis ağrısı bulunmaktadır. Özellikle ayakta durduğunuzda testislerde kitle hissedebilirsiniz ancak oturduğunuzda bu kitle ortadan kalkabilir. Bu durum skrotum içindeki damarlarda genişlemeye işaret eder. Varikosel’e bağlı ağrılar hafif, orta veya şiddetli olabilir. Damarlar genişledikçe tanımlanması kolaylaşır. Varikosel her iki testiste görülebilir ancak daha çok sol testiste ortaya çıkar. İltihap önleyici ilaçlar ve küçük cerrahi operasyonlar ile tedavisi mümkündür.

 

Spermatosel

 

Tunica vaginalis içinde sperma birikmesi sorunucu görülen “spermatosel” kisti testislerin arkasında bulunan “epididim”de oluşur. Sadece bir testiste veya iki testiste görülen ağrılar spermatosel kistine işaret ediyor olabilir. Bu kistler çoğu zaman rahatsızlık vermeyecek kadar küçüktür ancak bazı kistler birkaç santimetre büyüklüğe ulaşabilir. Genellikle tıbbi tedavi gerektirmeyen spermatosel, doktor tarafından takip edilmeli ve kanserli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Spermatosel cerrahi operasyonla alınabilir ancak bu müdahale çocuk yapma yeteneğinin kaybedilmesine yol açabileceği için genellikle tercih edilmez.

 

Orşit

 

Testis iltihabı olan “orşit” testislerde şişlik ve şiddetli ağrılara neden olabilir. İltihaplanma, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle vücuda giren bakteriler veya viral enfeksiyonlar neticesinde görülebilir. Testis ağrısıyla birlikte ateş, menide kan gibi diğer belirtiler de yaşıyorsanız ağrılarınızın nedeni büyük olasılıkla orşit’tir. Bazen kabakulak hastalığı testislerde iltihaplanma yapabilir.

 

Böbrek Taşı

 

Börek taşının neden olduğu ağrılar testisleri etkileyebilir ve ağrının sadece testislerinizde oluştuğunu sanabilirsiniz. Böbrek taşı ağrısı tam olarak testiste hissedilmez ancak o bölgeye doğru olan şiddetli bir ağrı olarak tanımlanabilir.

Testis Çatlakları

 

Testisi koruyan membran olan “tunica albuginea”da meydana gelen çatlaklar testis torbasında kan birikmesine neden olabilir. Bu çatlaklar genellikle bölgede şiddetli basınca yol açan spor yaralanmaları nedeniyle oluşur. Kan toplanmasını fark eder etmez doktora gitmeli ve tedaviyi başlatmalısınız.

 

Uyarı: “Testis ağrısı nedenleri” yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan okuyucuları bilgilendirme amacıyla derlenmiştir. Herhangi bir koşulda teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Testis ağrısı tanısı ve tedavisi hakkında en doğru bilgileri sadece doktorunuzdan alabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...