Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Prostat Büyümesi Tedavisi...

Recommended Posts

İyi huylu prostat büyümesi neden olduğu şikayetler ve idrar yolları ile böbrek üzerinde meydana getirdiği etkiye göre tedavi edilir. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi 4 şekilde gerçekleşir:

 

1-İzlem

2-İlaç Tedavisi

3-Cerrahi Tedavi

4-Minimal İnvaziv Tedavi

 

İZLEM:

Prostatın büyümesi mutlaka idrar yollarında şikayete yol açacağı anlamına gelmez. Prostat büyümesi ancak idrar kanalına doğru olursa ve idrar yollarını tıkarsa şikayete yol açar. Bu nedenledir ki bazen 150 gr'a kadar ulaşan bir prostatta hiç şikayet olmayabilirken, bazen 30 gr büyüklüğünde bir prostat ciddi şikayetlere yol açabilmektedir.

 

Prostat büyümesi olan ancak şikayeti olmayan yada şikayetleri rahatsızlık verecek düzeyde olmayan hastalar tedavi edilmeden takip edilebilirler. Bu hastalarda kontrol aralıkları 1 yılı geçmemelidir. Bu şekilde tedavi verilmeden yapılan takiplere izlem tedavisi adı verilir.

 

İLAÇ TEDAVİSİ:

Prostat büyümesi bağlı idrar yolları tıkanıklığı kişinin hayat kalitesini bozmaya başladığında ve şikayetlere yol açtığında ilk tedavisi ilaç tedavisidir. Bu amaçla prostat ilaçları 3 grupta incelenir:

 

a) Alfa-Blokerler:

Prostattaki kaslara etki ederek onları gevşemesini ve idrar yollarını rahatlayıp genişlemesini sağlarlar. Etkisi hızlı başlar. Prostat büyümesi konusunda tedavi edici olmayıp sadece şikayetleri giderirler. İlaç kullanıldığı sürece etki eder, ilaç kesildiğinde etkisi kaybolur ve şikayetler geri döner. Yan etkilerinin az olması amacıyla günde 1 kez gece yatmadan önce kullanımı tavsiye edilir. Bu ilaçlar içindeki etkin maddeye göre 4 gruba ayrılır, hemen hemen etkinlikleri aynı olup sadece yan etkileri farklıdır.

 

Bunlar:

1) Tamsulosin (Tocas, Flomax,Floprost, Üromax)

2) Terazosin (Hytrin, Teranar, Teraumon)

3) Doksazosin (Cardura, Doksura, Kardozin)

4) Alfuzosin (Xatral)

 

Yan etkileri: Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, nefes darlığı, meninin geri kaçması veya azalması

 

b) 5-Alfa-Redüktaz İnhibitörleri:

Testosteron dediğimiz erkeklik hormonuna etki ederek prostatın belli bir oranda (% 25-30) küçülmesini sağlar. Etkilerinin görülmesi için en az 3-6 ay gibi bir süre kullanılmaları gerekir. Ancak araştırmalarda prostatta küçülmeye neden olmalarına rağmen prostatın neden olduğu şikayetleri gidermede istenilen düzeyde bir etki sağlayamadıkları görülmüştür. Prostatı 40 gr'dan daha büyük olan hastalarda daha etkilidirler. Bu ilaçlar 2 gruba ayrılır:

1) Finasteride (Proscar, Prosterid, Dilaprost)

 

2) Dudasteride (Avodart)

Yan etkileri: Cinsel isteksizlik, cinsel fonksiyon kaybı ve iktidarsızlık, memelerde büyüme ve hassasiyet, sperm sayısında azalma

 

Bu gruptaki ilaçlar PSA'yı da düşürmektedirler, bu nedenle bu ilaçlar kullanıldığında PSA, 2 ile çarpılarak değerlendirilmesi daha doğru bir sonuç verecektir.

 

c) Fitoterapötikler:

Çeşitli bitkilerin yaprak, kök ve çekirdek gibi kısımları kullanılarak elde edilen ve prostat tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Halk arasında koca karı ilaçları veya aktarlarda satılan ve prostat tedavisinde kullanılan çeşitli bitki, tohum, çekirdek, yaprakları ile son dönemde popüler olan televizyon, gazete gibi yayın organlarında yayınlanan bitkisel kaynaklı diye özellikle vurgulanan ilaç ya da maddeler bu gruba girmektedir. Etkilikleri, faydaları, yan etkileri hakkındaki veriler ve çalışmalar yetersizdir. Son dönemde incelenmiş olan bir kısmı ise ya etkisiz olduğu yada etkinliklerinin düşük olması nedeniyle ilaç olarak kendine yer bulamamıştır. Bu gruptaki en ünlü ilaçlar Sabal Ekstresi (Prostagood , Saw Palmeto'dur.

 

NOT: Son dönemlerde özellikle televizyon, internet ve gazete gibi yayın organlarında bitkisel olduğu özellikle vurgulanan ve sanki bitkisel olması nedeniyle zararsız ancak etkiliymiş gibi gösterilen ilaç ya da maddeler dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve kullanılmalıdır.

 

Günümüzde kullanılan ve doktor tarafından reçete edilen bir çok tıbbi ilaç bitki kaynaklıdır ve uzun araştırma ve deneylerden sonra etki ve yan etkileri tespit edilerek ilaç haline gelebilmiştir. Bu tür maddelerin bitkisel olması zararsızmış gibi bir imaj oluşturulmaktadır. Morfin, eroin, zakkum, vb bir çok maddede olduğu gibi bitkisel olması bir ilacın zararsız olduğunu göstermemektedir. Bu tür maddeler etkilide olmuş olabilmekte ancak bir taraftan karaciğere, akciğere, sindirim sistemine kansere kadar giden ciddi zararlar vermiş de olabilmektedir.

 

Bu tür aldatmacalar konusunda dikkatli olunmalıdır. Bir madde ilaç haline gelemiyor ve ancak bu şekilde satışı yapılabiliyorsa ya ondan daha etkili bir ilacın olmasından dolayı ya etkinliğinin olmamasından, ya da üretici ve satıcıların araştırılmasını istememesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle bu tür maddeler ülkemizde sağlık bakanlığı onayı alamamakta ancak tarım bakanlığı onayı ile piyasaya sürülebilmektedir.

 

Op. Dr. Muammer ALTOK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...