Jump to content
Sidre

'Sonsuza Dek' Sergisi

Recommended Posts

Koreli sanatçı Suh, Jeong Min'in, 18 eserinin yer aldığı, "Sonsuza Dek – Eternally", 13-23 Mart 2013 tarihleri arasında Gallery Linart'ta!

 

17195_b_5736.jpg

 

Koreli sanatçıların yükselen değer olduğu günümüzde, yenilikçi sanat galerisi Gallery Linart, Suh, Jeong Min'in "Sonsuza Dek – Eternally" sergisine ev sahipliği yapıyor. Min'in, 13 Şubat 2013, Çarşamba akşamı açılışı gerçekleşen, 18 eserinin yer aldığı sergisi, sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Suh, Jeong Min sergide yer alan eserlerini; tarihi 1500-1600 yıl öncesine dayanan, "Dak" adı verilen dut ağacından elde edilen geleneksel Kore kâğıdı olan "Hanji"yi kullanarak yaratıyor. Dak ağacının iç tabakasından alınan parçaların kesildikten sonra kaynatılıp ağartılmasıyla yapılan "Hanji" oldukça yumuşak bir dokuya sahip. "Hanji"den tahta sertliğinde küçük rulolar yaparak eserlerine hayat veren sanatçının kâğıttan tahtaya veya tersine yaptığı bu döngü, Min'in eserlerini anlamanın anahtarı…

 

Koreli sanatçı, öznel gerçekliğin somut gerçeklik olabileceğini, kâğıt kümelerinden hareketle oluşturduğu metodolojiye ve mantığa dayalı kavramsal bir düzlemde gösteriyor. Suh, Jeong Min'in minik kâğıt rulolarını düz bir zemine yerleştirerek yarattığı eserleri bağıran, ses çıkaran, esen, çağlayan, serbestçe akan bir izlenim oluşturuyor. Min'in eserlerinde ortaya çıkan dokunun anlamı, rüzgar, toprak ve su dalgaları olurken aynı zamanda eserleri yeniden doğuş döngüsü olan reenkarnasyon, yin-yang, uzay ve arzu yokluğu gibi felsefi kavramları da temsil ediyor.

 

Min'in, hayal gücünün geniş dünyasında yakalanabilen şekiller ve düzlemler arasındaki karşıtlıklarla oluşturulan gerilim, her eserine ayrı bir canlılık katıyor. "Hanji" üzerinde yaptığı deneylerdeki gücünü; mekânsal boşluğun da vurguladığı şiirsellikten alan sanatçının işlerinin güzelliği, parlak ve neşeli renklerle ağır, yumuşak ama belirsiz tonlar arasındaki karşıtlıktan geliyor.

 

 

Tarih : 13-23 Mart 2013

Yer : Gallery Linart

Şehir : İstanbul Avrupa

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...