Jump to content
Sidre

Kibe (İşkembe Dolması)

Recommended Posts

kibe-iskembe-dolmasi_fb3ea350.jpg

1 kuzu işkembe 150 gr kıyma

1~1.5 çay bardağı pilavlık bulgur

2 soğan

2~3 tane karabiber

60 gr tereyağı

3~4 diş sarımsak

1 yemek kaşığı biber salçası

4 yemek kaşığı zeytinyağı

Maydanoz

Kimyon

Tuz

Kuru nane

Karabiber

Yenibahar

Kırmızı pul biber

Kibe (İşkembe dolması): İşkembeyi sirkeli suda birkaç saat bekletip yıkayın. El büyüklüğünde parçalar kesin. Soğanın bir tanesini küçük doğrayıp kıymaya karıştırın. Yıkanmış bulgur, 1 yemek kaşığı salça, rendelenmiş sarımsak, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, nane, yenibahar, kimyon ve pul biberi ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bulgurlu harçtan 1 yemek kaşığı kadar işkembelerin içine yerleştirin ve bohça şeklinde büzerek yorgan ipi ve iğnesi ile kenarlarından dikin. Tereyağı ve zeytinyağını düdüklü tencereye alın ve ısıtın. Yemeklik doğranmış soğanı ekleyerek pembeleşinceye kadar kavurun. Salçayı ekleyip 1-2 dakika kavurun. Tane karabiberleri ve dolmaları tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ilave edin. Tuz serpiştirin ve düdüklü tencerenin kapağını kapatarak dolmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 1 saat pişirin. Sıcak servis yapın.

Dolmaları çok severim ama ben işkembe dolmasını yiyemem..

bunu pirinç içinde küçük kuşbaşı etler ve naneyle dolduruyolar işkembeyi el kadar parçalara kesip sona dikiyolar haşlıyolar ben bikere iftarı bununla accem diye yanlışlıklan tümden yuttuydum ölüodum ipini çektik boğazımdan bereket kurtulduydum o derece lezzetlidir

konu için teşekkürler

Normal şeyler yiyelim :)

Şaka bi yana Mardin de çok yedim.