Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

''Besinlere İyot Eklensin'' Önerisi...

Recommended Posts

Vücutta büyüme ve gelişmeyi sağlayan tiroit hormonlarının, işlevini yerine getirmesi için anne karnından itibaren yaşamın tüm dönemlerinde büyük bir öneme sahip iyodun, besinlere eklenmesiyle iyot eksikliğine bağlı gebelerde düşük, erken doğum, ölü doğum bebeklerde ise zeka geriliği, şaşılık ve sağırlık gibi sağlık sorunlarının önüne geçilebileceği belirtiliyor.

 

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyot eksikliğinin bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ''Gebelerde yeterli iyot alımının olmaması durumunda düşük, erken doğum ve ölü doğum vakalarıyla beraber şiddetli iyot eksikliğinde bebeklerde doğumsal anomaliler, zihinsel fonksiyonlarda anlamlı azalma, nörolojik kretenizm yani spastiklik, zeka geriliği, şaşılık, sağırlık görülür'' diye konuştu.

 

Gebelikten 2 yıl önce iyot takviyesine başlanması gerektiğinin altını çizen Küçüközkan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) gebe ve emziren anneler için yaklaşık 250 mikro gram iyot alımını tavsiye ettiğini kaydetti.

 

Küçüközkan, vücudun tiroit hormonu üretebilmesi için mutlaka iyoda ihtiyaç duyduğunu belirterek, dünya nüfusunun yüzde 31'inin ''iyot yetersiz alanlarda'' yaşadığını açıkladı.

 

İYOT EKSİKLİĞİ ZEKAYI ETKİLİYOR

 

Anne karnındaki bebeğin 20. haftaya kadar tiroit hormonunu üretemediğini ve bu hormonu anneden aldığını belirten Küçüközkan, ''Gebelikte hafif-orta iyot yetmezliği anne veya yeni doğanı olumsuz etkileyebilir. Anne yeterince iyot almazsa hem kendisi hem de bebek için tiroit hormonunu üretemez. Bu durumda annede guatr, bebekte ise zeka geriliği, gelişim bozuklukları oluşabilir'' diye konuştu.

 

Özellikle gebelik ve emzirme döneminde iyot ihtiyacının arttığını belirten Küçüközkan, gebelikte iyot desteği alan annelerin bebeklerinde anlama, kavrama, kendini ifade etme düzeylerinin arttığını bildirdi.

 

AVRUPA'DA NÜFUSUN YÜSDE 52'SİNDE İYOT EKSİKLİĞİ GÖRÜLÜYOR

 

Küçüközkan, Clinical Obstetric Gynecology dergisinde yayınlanan ''Gebelik ve Gebelik Sonrası Diyetteki İyot'' araştırmasına göre, Avrupa'nın pek çok ülkesinde nüfusun yüzde 52'sinde yetersiz iyot alımının söz konusu olduğunu kaydetti.

 

ABD'de ise bu oranın yüzde 11 civarında olduğunu söyleyen Küçüközkan, ''Türkiye'de bu konuda kapsamlı bir araştırma yok. Ancak iyot eksikliğinin çok yüksek oranlarda olabileceğini söyleyebiliriz'' dedi.

 

Küçüközkan, yapılan araştırmalarda hafif iyot eksiklikliği olan annelerin 7-9 yaşındaki çocuklarında IQ skorunun 7 puan daha düşük olduğunun gözlendiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Çin'de yapılan bir çalışmada ise çocuklarda IQ'nun 12 puan düşük belirlenmiş. Yine iyot yetmezliği olan bölgelerde yaşayan kadınlarda gebelik esnasında iyot alınmasına rağmen bu gebelerin çocuklarında da IQ seviyesinin 4,8 puan düşük olduğu gösterilmiştir. 10 aylık çocuklarında ise psikomotor skorlarında anlamlı azalmalar kaydedilmiş.''

 

BESİNLERE İYOT EKLENSİN

 

Bir dönem ABD'de tuzun dışındaki ekmek, yoğurt, süt gibi yiyeceklere iyot eklendiğini belirten Küçüközkan, buna rağmen gebelerde ve gebe olmayanlarda iyot yetersizliğinin görüldüğüne dikkati çekti.

 

Küçüközkan, ''Bu bakımdan bizde de buna benzer bir çalışma yapılarak, özellikle, süt, ayran, yoğurt, ekmek gibi halkın rutin kullandığı besinlere iyot eklenmeli'' diye konuştu.

 

SİGARA ANNE İYODUNU DÜŞÜRÜYOR

 

Anne adaylarının sigarayı bırakması gerektiğini de belirten Küçüközkan, sigara içiminin anne sütünde düşük iyot seviyelerine neden olduğunu vurgulayarak, ''Yeni doğanın yegane iyot kaynağı anne sütüdür. Sigara, anne sütünde iyot alımını olumsuz etkileyerek iyot yetmezliğine ve yeni doğanın iyot alımının bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle anneler sigara kullanmamalı'' ifadesini kullandı.

 

Tüm balıklarda ve deniz ürünlerinde iyot olduğunu kaydeden Küçüközkan, aynı zamanda et ve sütten de iyot alınabileceğini söyledi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...