Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Dolaşım Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?..

Recommended Posts

Genel olarak bakacak olursak dolaşım bozukluğu olarak nitelenen hastalık kabaca damar tıkanması sonucu meydana gelir.Bu nedenledir ki tüm vücutta görülebilir.Tıkanmalar sonucu oluşacak tablo, tıkanmanın meydana damarın yerleşimine göre değişiklik gösterir.Beyinde ise kısmi veya tam felç,kalp damarlarında ise göğüs ağrıları,tıkanmalar ve kalp krizine ,vücudun merkezine uzak bölgelerinde ise(distalinde) yani uvuzlarda sürekli soğukluk,üşüme, ilerlemiş tıkanmalarda morarmalar,tıkanan bölgede bulunan yapıların gelişimlerinde gerilik ve daha sayılabilecek bir sürü durum bulunur.

 

Dolaşım bozukluğu oluşması için sadece damarın tıkanması gerekmez . Damar iç veya dış etkenler sonucunda büzüledebilir.Bu büzülme sonucunda o bölgeye gelen kan miktarında azalma olur.Kan miktarının azalması kanın kendinden kaynaklanan sıcaklığını dokuya iletememesine neden olmaktadır.Dolaşım bozukluğu olanların uvuzları(el-ayak)yaz kış soğuktur.Bu soğumanın özelikle el ve ayaklarda hissedilme nedeni; damarların gevşeyip-büzülme özelliğinin en fazla ayak ve elde bulunmasıdır.

 

Dolaşım Bozukluğunda Merkezi Sinir Sisteminin Etkisi

 

Dolaşım sistemimizde bulunmakta olan tüm yapılar beyin sapımızda bulunan dolaşım sistemince kontrol edilmektedir.Beyin sapımızdaki dolaşım merkezi damarlar üzerine olan etkisini sempatik sinir sistemi aracılığıyla gösterir.Bu sistem sinir sistemimizin duygularla hareket eden bölümüdür.Sempatik sinir sistemini korku, sevinç, heyecan aktive eder.Kalp atım hızı ve kan basıncı artar bunun yanında sindirim faaliyetleri belirtilen durumlara göre daha az hayati olduğu için ertelenir.Dolaşımla ilgili özelliği kanın önemli iç organlara, kalp kasına ve iskelet kasına çekilmesidir.Bu olay merkeze uzak kısımlardaki damarların büzülmesi sonucu oluşturulur.Sempatik sistemi etkin olan insanlar dolaşım bozukluğunu daha çok yaşamaktadır.Damarlar daha çok büzülür.Bazen o kadar çok büzülür ki ani olarak ortaya çıkan damar tıkanıklıkları(gangren )oluşur .Müdahale geçikirse uvuz kaybı kaçınılmazdır.

 

DOLAŞIM BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

1-Deride solgunluğa ilaveten soğukluk

2-Soğuğa karşı aşırı duyarlılık

3-Bazen kafadaki damarların tıkanması sonucunda bozukluğa eşlik eden migren ağrıları

4-Damar krampı ve ağrısı

5-İlerlemiş durumlarda uvuzlarda morarma veya mavimsi renk

6-Baş dönmeleri

7-Sıkıntı,depresif ruh hali

8-Görme ve unutkanlık sorunları

 

Belirtilen tüm belirtilerin birden gözükmesi beklenemez.Nedeni sempatik sinir sistemi etkilerinin insandan insana farklılık göstermesindendir.

 

DOLAŞIM BOZUKLUĞUNDA DAMAR SERTLİĞİ

Kısaca bahsedecek olursak damar sertliği;damarın bir kısmının veya tamamının sertleşmesine bağlı olarak esnekliğini kaybetmesidir.Damar sertliği doğumda başlar .İleri yaşlarda tansiyona , baş dönmelerine,kalp çarpıntılarına ve dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

 

Damar sertliğinde bahsetmemiz gereken en önemli patoloji BUERGER hastalığıdır. BUERGER neredeyse sadece sigara içen insanlarda ortaya çıkar.Sigara sonucunda küçük çaplı atar ve toplar damarlar tıkanır.Damarlarda iltihabi bir pıhtı ile tıkanma olur.Sıklıkla parmaklara giden damarlarda oluşur ve sonucunda kan akımının azalmasına bağlı olarak parmaklarda şiddetli ağrı ve yaralar oluşur.Parmaklar kızarmış olduğu halde soğuktur.Genelde parmakta iyileşmeyen yaralar ve bazen kangren görülebilir.

 

TEDAVİSİ:En önemli tedavi metodu sigaranın kesilmesidir.Sigarayı kesen insanlarda kesmeyenlere oranla uvuz kesimi daha azdır.Ayrıca sigara kesilmediği zaman parmaklardaki yaralar iyileşemez.Tedavi de sadece sigara kesmekle iş bitmez .Prostoglandin dene bir hormon damardan hastaya verilmektedir.Çğu hasta bu tedaviye cevap vermez ve uvzun kesilmesi gerekir.

 

Önemli bir damar sertliği hastalığı olan REYNAUD sendromundanda bahsetmeden geçemeyiz. REYNAUD sendromu el ve ayağa giden kan akımının azalmasına bağlı olarak el ve ayakta ağrı,soğukluk ve morarma yapabilen bir damar sertliği problemidir.Genellikle skleroderma, romatoit artrit ve trombosit fazlalığı ile seyreder.Nöbetler şeklinde seyreder.Nöbetleri soğuk ve stres başlatır.El –ayakta görülür.Nadiren ellerde yaralara sebep olur.Nöbetler sırasında önce parmaklarda solukluk sonra morarma olur.Sonra parmaklar eski haline tekrar döner.

Hastalıkta dikkat edilmesi gereken faktörler;

1-Strese neden olan durumlardan uzak durulmalıdır

2-Sıcak – ılık suyla banyo yapılmalı

3-Sigara bırakılmalı

4-Yaşanılan ortamlar kesinlikle ısıtılmış olmalı

5-Kıyafetler soğuğu engelleyebilir özellikte olmalı

6-Buzdolabından herhangi birşey alınacağı zaman eldiven kullanılmalı

 

Tedavi:Kalsiyum kanal blokerleri kullanılır.Uvuzlar soğuktan korunmalıdır.Anti depresanlar ve aspirin gibi pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullanılabilir.Konstrat banyoları kullunalır.

Damar sertliğinde yukarıda bahsedilen iki sendrom en önemli damar sertliği durumlarıdır.Genel olarak ikiside el ve ayakdaki damarlara etki ederler.

 

DOLAŞIM BOZUKLUĞUNDA TEDAVİ

1-Sempatik sinir sistemi bahsedildiği gibi duygularla kontrol edilen bir merkezi sinir sistemi bölümüdür.Bu nedenle dolaşım bozukluğu olan insanların duygularını daha iyi kontrol etmesi gerekir.Fazla heyecan ,korku , sıkıntı engellenmelidir.Stres engelleyici ilaçlar bu durum için kullanılabilir.

2-Şeker hastalığına dikkat edilmelidir.Çünkü şeker hastalığı damar tıkanmasını destekler.

3-Sıcak suyla banyo yapılmalı,el ve ayaklar soğuktan uzak tutulmalı ve elektrikli battaniyeler kullanılmalıdır.

4-Ayakkabı tercihlerinde de dikkatli davranılmalı,ayak yapısına uyumsuz ,ayağı vuran ayakkabılar tercih edilmemelidir.

5-Ayak çıpla bırakılmamalıdır

6-Kan akımını artırmaya yönelik egzersizler yapılmalıdır.(Ayak parmakları üstüne kalkıp tekrar inme hareketi günde en az yirmi kere yapılmalıdır.Asansörler çok tercih edilmemelidir.Yine ayak parmakları üzerine çıkıp sırayla sol ve sağ topuklar yere değdirilmelidir.Bu hareketinde en az yirmi kere yapılmasında fayda vardır.)

7-Kanın yoğunluğunu azaltacak ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir.

8-Kilo kontrol edilmeli

9-Vücuda alınan yağ miktarı azaltılmalıdır.Çünkü yağın fazlası damar duvarlarında birikir.Hem damarı sertlerştirir hem de damarın genişliğini azaltır .Böylece damardan geçen kan miktarı azalır .

10-Yüksek kan basıncınızı azaltmaya çalışın

11-Obeziteden uzak durun.Aşırı beslenmeyin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...