Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Erkeklerde Karın Şişliği Ve Ağrısı...

Recommended Posts

Abdomen boşluğunda rahatsızlık. Abdominal ağrıya eşlik semptomlar arasında gaz çıkarma, bulantı, kusma, guruldama sesi ve şişkinlik (gaz) yer alabilir.

 

NEDENLERİ

Hafif karın ağrısı sık görülür ve genellikle erkeklerde aşın alkol alımına, uygun olmayan beslenmeye, gaza, diyare atağına veya iritabl barsak sendromuna bağlıdır. Alt abdomende ağrı menstrüasyon sırasında sık olmakla birlikte bazen endometriyozis (uterusu döşeyen dokunun parçacıkların abdomenin anormal yerlerinde bulunması) gibi bir jinekolojik hastalığa bağlı olabilir. Sistit alt abdomende ağrı ve rahatsızlığın bir başka sık görülen nedenidir. Üriner obstrüksiyona bağlı mesane distansiyonu da karın ağrısı yapabilir.

 

Abdominal kolik, iç organlardan biri kas spazmı geçirdikçe birkaç dakikada bir otaya çıkan ağrı için kullanılan terimdir. Kolik vücudun taş veya iltihap alanı gibi bir tıkanmanın üstesinden gelme çabasıdır. Kolik atakları daha şiddetli hale gelebilir ve kusma ile birlikte olabilir

 

Peptik ülser, midede asid miktarında artış ile birlikte olup sıklıkla tekrarlayan iç kemirici bir ağnya neden olur. Abdominal ağrının diğer olası nedenleri pyelonefrit (böbreklerin iltihabı) ve pelvik inflamatuvar hastalık (kadınlarda iç üreme organlarının iltihabı) gibi enfeksiyonlar, ve bir volvulus (barsağın kıvrılması) kan damarlarını tıkadığı zaman görülen iskemidir (kan akımının olmaması). Abdominal organları etkileyen tümörer ağrıya yol açabilir. Karın ağrısı, anksiyete gibi bir psikolojik nedene de bağlı olabilir.

 

TEDAVİ

Hafif karın ağrısında, hastanın havluyla sarılmış sıcak su şişesi veya sütlü bir içecek içmek gibi yöntemlerle kendi kendisini tedavi etmesi genellikle etkilidir. Peptik ülsere bağlı ağrı yemek yemekle veya antasid ilaçlar almakla geçici olarak hafifleyebilir.

 

Kusma ile hafiflemeyen, altı saatten uzun süren veya terleme ya da bayılma ile seyreden karın ağrısı acil medikal yardım gerektirir. Ağrıya sürekli kusma, kanlı kusma veya kanlı ya da siyah renkte dışkılama eşlik etmesi halinde de acil yardım gerekir. Açıklanamayan kilo kaybı veya barsak alışkanlıklarında değişiklikler ile birlikte görülen karın ağrısı da daima bir doktor tarafından araştırılmalıdır.

 

Doktor fizik muayeneye ve hastanın semptomlarının ayrıntılı şekilde tanımlanmasına dayanarak karın ağrısı tanısı koyar. Şiddetli karın ağrısının araştrılması, kan testlerini, ultrason tarama gibi görüntüleme testlerini ve laporoskopi (abdomen boşluğunun gözlenmesi), gastroskopi (mide ve doudenumun (12 parmak barsağı) gözlenmesi) veya kolonoskopi (kalın barsağm gözlenmesi) şeklinde endoskopiyi de içerebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...