Jump to content
Sign in to follow this  
teoka

Atatürk'ün Kitap Okuma Alışkanlığı

Recommended Posts

Atatürk'ün genel sekreterlerinden Hasan Rıza Soyak anlatıyor:

"Bir İstanbul seyahatinden Ankara'ya dönüyordum. Derhal Köşk'e gittim. Hizmetçilere Atatürk'ün ne durumda olduğunu sordum.

- İki gün, iki gecedir devamlı okuyor, birkaç defa banyo

yaptı ve şezlongda istirahat etti, dediler. Hemen yatak odasına gittim. Atatürk, koltuğa bağdaş kurmuş oturuyordu. Çoğu kez böyle otururdu. Elinde bir tarih kitabı vardı, bitirmeye çalışıyordu. Bana,

- Hoş geldin, dedikten sonra, elime bir kitap geçti, bilmem ne zamandan beri okuyorum, diye ilave etti.

- Yorulmadınız mı, Paşam? diye sordum.

- Hayır, dedi, yalnız gözlerim yaşarıyor; fakat onun da çaresini buldum. Biraz tülbent aldırttım ve parça parça kestirttim. Bu parçalarla gözlerimi siliyorum."

Niyazi Ahmet BANOĞLU

Sen kazandığın hayat tecrübesini okuduğun 5.000'e yakın kitapla harmanlayıp asrın devrimlerini yap. Hayatında kitap kapağı açmamış asalaklar senin devrimlerini eleştirsin.

Guest playades

Birinci Dünya Savaşı sırasında çarpışmalara ara verildiği zaman ve Milli Mücadele sırasında da cephede fırsat bulduğunda mutlaka kitap okumuştur. Cepheden Madam Corinne'e yazdığı mektuplarda ve Dünya Savaşı sırasında tuttuğu günlük notlarında bu kitaplardan bahseder. Çoğunluğu Fransız klasikleridir. Klasikler dışında çok öneml aydınlanmacı eserleri, filozofları okumuştur. Okuduğu kitaplar mutlaka önemli bulduğu satırların altı çizilerek ve sayfa kenarlarına notlar alınıp fikirler not düşülerek okunmuştur. Onun cumhurbaşkanlığı sırasında, Avrupa'daki Türk Büyükelçileri piyasaya çıkan önemli kitapları (çok satan romanlar değil tabii ki...) satınalır ve Çankaya'ya gönderirlerdi. Kitaplar Fransızca ise bunları orjinalinden okur ama İngilizce ve Almanca kitapları derhal Türkçeye çevirterek okurdu. Türklerin kökeni konusunda Meksika Büyükelçisine yaptırdığı Mu kıtası araştırması ve kitap çevirileri dikkate değerdir.

Mustafa Kemal Atatürk bazı tarihçilere göre Platon'un (Eflatun) filozof devlet adamı idealinin vücut bulmuş halidir.

Bugünkü cahiller imparatorluğuna bakınca bu büyük dehanın değerini daha iyi idrak ediyorum. Ömründe kitap kapağı açmamış, bir roman bile okumamış cahillerin kulaktan duyma uyduruk lafları bilgi diye ezberleyip papağan gibi tekrarladıkları bir ortamda binbir yalan dolanla aşağılama çalıştıkları merhum İsmet İnönü de Dünya Savaşına giderken yanında iki sandık dolusu Almanca ve Fransızca kitap götürmüş ve Cumhurbaşkanlığı döneminde de takdire şayan bir şekilde oturup İngilizce öğrenmiştir.

Nur içinde yatın büyük adamlar.

Okuyan anlayan anlatan bilgeliğiyle ,sevgisiyle,üstün zekası,korkusuzluğu ve cesaretiyle vatanını kurtarıpCumhuriyeti kuran Atatürk dünyanın hayran olduğu bir liderdir,onun öülüsünden bile korkan cahiller sürüsüde halen ahmakça karalamalarıyla oynayıp dursunlar bakalım nereye kadar ,nur içinde yat Atam