Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Yunus Emre'nin Bilinmeyen Şiirleri Bulundu

Recommended Posts

Yunus Emre'nin, daha önce yayınlanmamış 17 şiirinin bulunduğu bildirildi.

 

19754094.jpg

 

Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce İstanbul'da bir sahaftan eski kitapları alırken, el yazması birkaç kitap da satın aldığını söyledi.

 

Kırşehir'e geldiğinde yaptığı incelemede, kitaplardan birinin Yunus Emre Divanı olduğunu gördüğünü ifade eden Köksal, şiirleri incelemeye aldığını dile getirdi.

 

Lisans öğrenciliğinden bu yana Yunus Emre hayranı olduğunu ve onun üzerine araştırmalar yaptığını, dikkatli bir inceleme ve karşılaştırmalar yaptığında, 17 şiirin daha önce yayınlanmadığını gördüğünü vurgulayan Köksal, şöyle konuştu:

 

“Kitaptaki şiirleri okurken bazılarının Yunus Emre Divanı'nda bulunmadığını fark ettim. Yunus Emre Divanı'nı baştan sona birkaç kere okumuş birisi olarak şiirler bana yabancı geldi. Yunus Emre ile ilgili cumhuriyetten önce ve sonra yazılmış kitaplarla karşılaştırdığımda 17 şiirin Yunus Emre divanlarının hiç birinde bulunmadığını gördüm. El yazması Yunus Emre Divanı kitabının kağıt, cilt ve yazı incelemesinde 17. yüzyıla ait olduğunu tespit ettim. Şiirler gerçekten orijinal, güzel şiirler. Yunus Emre'nin dilini, üslubunu bilen, Yunus'u tanıyanlara bir ikisini okuyunca tereddüt kalmaz. Bende hiç bir tereddüt hasıl olmadı. Dil, üslup tamamen Yunus Emre. Diğer şiirlerinden hiç de geri kalmaz. 17 şiirin 13. yüzyıldan bu yana bulunmamış olması ve yeni tespit edilmiş olmasının önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

Kitapta 200'ün üzerinde şiir olduğunu aktaran Köksal, Anadolu'da, Yunus Emre ve diğer şairlerin daha bulunmamış bir çok şiir ve eserinin olabileceğini tahmin ettiğini kaydetti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...